Serducho i książka, czyli książkowe zapowiedzi na luty

Z radością donoszę, że w przyszłym miesiącu pożegnamy zimę. I to jest chyba największa zaleta początku roku. Robota pali się w rękach i nie wiadomo do końca za co się brać, w konsekwencji czego długi i niepotrzebny nikomu styczeń przeistacza się w gorejący miłością i serduszkową komercją luty. A stąd do wiosny już niedaleko. Żegnaj zimo, żegnaj czapeczko i puchowa kurteczko! 

Żeby nie było jak z tym indykiem, który myślał o niedzieli… Tegoroczny luty zapowiada się bardzo smakowicie. Radar Czytacza wibruje i popiskuje – znak to, że w zasięgi ręki, albo i oka, znajdzie się co nieco dobrego (oby!) do czytania. Tym razem na subiektywnej liście Czytacza z najgorętszymi premierami miesiąca znalazły się cztery tytuły, a każdy z nich zdaje się przynależeć do innej parafii! 

A co ze styczniem? Był sobie i poszedł, choć nie omieszkał zabawić się z Czytaczem, który padł jego ofiarą. Wszystko dlatego, że styczeń postanowił zabawić się w kwiecień i trochę poprzeplatać – tu dać trochę chały, a tam geniuszem pozamiatać. Wśród ośmiu styczniowych książek, którymi Czytacz się raczył (lub truł) znalazły się dwie absolutne perełki, w tym jedna, która powaliła Czytacza na kolana i pozostawiła go z potężnym kacem książkowym oraz dwie, którym najchętniej wskazałby drzwi. Może nie fatalne, ale pozostawiające wiele do życzenia i cierpki posmak na języku. Toć od tego mogą się porobić afty albo pleśniawki! 

Tak czy inaczej: styczeń już sobie poszedł, więc skupmy się na tym lichym bohaterze, jakim -w zestawieniu z resztą długich i dłuższych miesięcy – jest luty.


PREMIERY KSIĄŻKOWE: LUTY
Subiektywny przegląd Czytacza

GRA O ŻYCIE James Dashner
Premiera: 3 lutego

Tak, to ten facet od Więźnia labiryntu. Swoją drogą, nie przestaje mnie dziwić, jak niewielką popularnością cieszy się ta seria w porównaniu do Więźnia… W dotychczas wydanych dwóch tomach Doktryny Śmiertelności, Dashner stworzył niesamowity i bardzo wciągający świat. Wirtualny świat. Świat, w którym prawda zaciera się z rzeczywistością i który jest realny, dosłownie, do bólu. Gra o życie to ostatni tom, wieńczący trylogię i książka, której Czytacz szczerze i bezwstydnie nie może się doczekać i nieustannie przebiera girkami z nadzieją, że już niebawem to tomiszcze wpadnie w jego lepkie łapki i dostarczy mu bogatych doświadczeń czytelniczych. Bo inaczej się nie godzi. Nie i kropka.

Michael jest graczem, który bez wątpienia lepiej czuje się w świecie wirtualnym niż realnym. Jego gry nie przypominają jednak zupełnie nieszkodliwej formy rozrywki. W grach, które preferuje Michael, wydarzenia z cyberprzestrzeni zostają przeniesione wprost do świata realnego i zaczynają przyćmiewać prawdziwe życie. Zaledwie kilka tygodni temu pogrążanie się we Śnie Michael uważał za coś zabawnego. To się jednak zmieniło. VirtNet jest najnowocześniejszym i najoryginalniejszym systemem oferującym swoim użytkownikom rozrywkę, jakiej nie dostarczy im nikt inny. Największą zaletą VirtNetu jest to, że można do niego wejść nie tylko umysłem, ale i ciałem. To uczucie pochłaniające gracza bez reszty Michael kochał najbardziej. Niestety i to się zmieniło. Teraz za każdym razem, gdy chłopak zatapia się w wirtualnym świecie, kładzie na szali swoje życie.  


DIABOLIKA S.J. Kincaid
Premiera: 15 lutego

O tej książce wiele się mówi. Za granicą jest totalnym hiciorem i na samą wzmiankę o jej wydaniu w Polsce, polało się morze zachwytów i radosne pianie. Faktem jest, że w ostatnich czasach Diabolikę Czytacz widzi wszędzie, a pochlebne opinie nie pozwalają przejść obok niej obojętnie. Czas zmierzyć się z legendą. 

Wyglądamy jak ludzie. Jesteśmy agresywni, zdolni do bezgranicznego okrucieństwa i absolutnej lojalności. Właśnie dlatego jesteśmy strażnikami zamożnych rodzin.

Służę córce senatora, Sidonii, którą traktuję jak siostrę. Zrobiłabym dla niej wszystko. Teraz, aby ją ochronić, muszę udawać, że nią jestem, zachowując w tajemnicy moje zdolności. Wśród bezwzględnych polityków walczących o władzę w imperium odkryłam w sobie cechę, której zawsze mi odmawiano – człowieczeństwo.

Mam na imię Nemezis i jestem diaboliką.
Czy mogę zostać iskrą, która rozbłyśnie w mroku imperium?


ALCATRAZ KONTRA BIBLIOTEKARZE. PIASEK RASZIDA Brandon Sanderson
Premiera: 15 lutego 

Czytaczu, czy czytałeś coś Sandersona? 
Na pewno czytałeś Sandersona, którą z jego książek lubisz najbardziej?
Polecam ci – przeczytaj coś Sandersona! Jest genialny!

Brandon Sanderson uparł się na Czytacza. Od jakiegoś już czasu stał się jego cieniem i nie pozwala przejść obojętnie obok swoich grubaśnych tomiszczy wystawionych na półeczkach w księgarniach. A Czytacz wciąż uparcie (i z coraz większym bólem serca) tłumaczy swojemu cieniowi: Nie dzisiaj…

Ale to już koniec wymówek! Zwłaszcza, kiedy na rynku ma się pojawić świetnie zapowiadająca się seria młodzieżowa tego autora. Jak dla Czytacza – idealny start znajomości. Być może uda się nawet przeczytać coś więcej przed marcowym spotkaniem z autorem w Warszawie? 

Na razie Czytaczowi towarzyszy olbrzymia ciekawość. Oby nadzieje nie okazały się płonne. 

Bohater z talentem do… bycia wyjątkową ofiarą losu? Misja na śmierć i życie, by uratować woreczek piasku? Śmiertelne zagrożenie ze strony… Bibliotekarzy? Naprawdę?!

Alcatraz Smedry nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje paczkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Prezent zostaje jednak niemal natychmiast skradziony. To uruchamia lawinę zdarzeń, które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy walczącej przeciwko Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom zdobyć władzę absolutną. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talent do bycia wyjątkową ofiarą losu…


CAŁKIEM OBCY CZŁOWIEK Rebecca Stead
Premiera: 15 lutego 

Okej, przyznaję. Czytacz stęsknił się za dobrą i prawdziwą książką o nastolatkach. Taką, która ściśnie mu serducho i na długo pozostawi w stanie oszołomienia i zachwytu. Taką, w której bohaterowie nie będą przelanymi na papier płaszczakami, lecz krwistymi i mięsnymi kąskami. W sensie: ludźmi. Oby ta książka zaspokoiła jego głód! 

„Która to prawdziwa ty? Ta, która zrobiła coś okropnego, czy ta, która się przeraziła tym, co zrobiła? I czy jedna może przebaczyć drugiej?”

Bridge, Tabitha i Emily znają się od zawsze, ale ten rok testuje ich przyjaźń.
Em ma chłopaka (tak jakby), który prosi ją o szczególnego rodzaju zdjęcia. Tab jest młodą feministką i potrafi przejrzeć każdego na wylot, a Bridge z jakiegoś powodu zaczęła nosić kocie uszy i wciąż stara się zrozumieć, dlaczego przeżyła wypadek, którego nie powinna przeżyć. Są najlepszymi przyjaciółkami i kierują się jedną zasadą: nigdy nie kłócić się ze sobą. Czy to pomoże im przetrwać?

Sherm usiłuje zrozumieć, dlaczego ludzie rozstają się po wielu latach małżeństwa i jak to jest przyjaźnić się z dziewczyną, a dla pewniej licealistki Walentynki okażą się najtrudniejszym dniem w życiu.

A, i jeszcze Jamie, poważny starszy brat, którego głupi zakład z kumplem kończy się… no, prawie katastrofą.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz