Tajemnice HP 17: wydalenie Newta z Hogwartu

Szum wokół Fantastycznych zwierząt nie cichnie, a sieć wciąż zalewają dodatkowe czy zakulisowe informacje z filmu. Z czasem okazuje się, że naprawdę wiele z tego, co napisała J.K. Rowling nie trafiło do jego finalnej wersji, a to przekłada się na sporą ilość nieznanych ciekawostek. 

Zacznijmy od niezwykłego daru Queenie – wyjątkowej legilimencji, która pozwala jej bez większych przeszkód czytać w myślach innych ludzi, czy też rozpoznawać ich nastroje. Jak to się stało, że nie odkryła prawdziwej tożsamości Gravesa i nie odkryła, iż jest on w istocie najbardziej poszukiwanym czarnoksiężnikiem na świecie? 

J.K. Rowling bardzo krótko wyjaśniła tę sprawę na Twitterze: oklumencja. Jak nie trudno się domyślić, Grindelwald jest biegły w tej sztuce i potrafi zabezpieczyć swoje sekrety. 

Autorka zdradziła też w ostatnich dniach, do jakich domów należeli poszczególni bohaterowie nowej historii. Z racji na brak oficjalnych tłumaczeń nazw domów w Szkole Magii i Czarodziejstwa Ilvermorny, posłużę się oyginalnymi nazwami. 

Przewodnicząca MACUSA, Serafina Picquery, trafiła do Horpent Serpents. Tina Goldstein była w Thunderbird, a jej młodsza siostra w Pukwudgie. 

Rowling stwierdziła również, że gdyby Jacob Kowalski był czarodziejem, z pewnością jego domem stałby się Wampus. 

Więcej o historii amerykańskiej szkoły magii i jej domach przeczytacie TUTAJ.

Wreszcie znamy również wyjaśnienie pewnej drażliwej kwestii, która wywołała falę dyskusji wśród fanów na całym świecie: dlaczego Newt Skamander został czarodziejem po wyrzuceniu z Hogwartu?

Znamy ten przypadek bardzo dobrze. Hagrid został wydalony z Hogwartu za samo podejrzenie, że jest odpowiedzialny za otwarcie Komnaty Tajemnic. W konsekwencji nie tylko nie nabył koniecznej wiedzy, by zostać pełnoprawnym czarodziejem, ale w ogóle został wykluczony ze świata magii. Jego różdżka została złamana, a on sam zmuszony do ponurej egzystencji człowieka, który nigdy nie będzie mógł czarować. 

Tymczasem Newt, który odpowiadał za atak zwierzęcia na innego ucznia, został z Hogwartu usunięty, a i tak został czarodziejem. Żeby tego było mało: dla wielu stał się autorytetem i najsłynniejszym na świecie magizoologiem, a jego książka została ustanowiona podręcznikiem w Hogwarcie. 

Dlaczego? 

Nim odpowiem na to pytanie, kilka interesujących faktów na temat Newta (informacje pochodzą z formularza wykonanego na potrzeby filmu).
W czasach pierwszego filmu, Newt ma 29 lat, co znaczy, że przyszedł na świat w 1897 roku. 

Jako uczeń Hogwartu złamał ustawę dotyczącą zwierząt – konkretnie ustawę o numerze 101/304 i w 1913 roku została podjęta decyzja o wydaleniu go ze szkoły. Newt miał wówczas 16 lat, co oznacza że był na piątym lub szóstym roku (ewentualnie czwartym lub piątym, jeśli Newt przyszedł na świat w okresie 2 września – 31 grudnia 1897, ponieważ w chwili rozpoczęcia Hogwartu uczeń musi mieć ukończone 11 lat). 

W wyniku ataku wozaka (stworzenie podobne do łasicy), uczeń szkoły został ranny, a liczni świadkowie tego incydentu wskazali na winę Newta.

I dochodzimy do meritum: została podjęta decyzja o wydaleniu Newta, a o całym zajściu został poinformowany odpowiedni organ Ministerstwa Magii. Decyzji sprzeciwił się ówczesny nauczyciel transmutacji, Albus Dumbledore. Podobnie jak w przypadku Harry’ego, Dumbledore przyczynił się do uchylenia jej i przywrócenia Newtowi statusu ucznia. Ostatecznie Skamander ukończył Hogwart. 

W takiej sytuacji nie mamy już żadnych wątpliwości, że to nie jest sytuacja porównywalna do tego, co spotkało Hagrida – w przypadku niego, nie było mowy o żadnym wstawiennictwie czy zmianie decyzji. Być może wynika to z faktu, że w tym przypadku doszło do śmierci ofiary. 

Tak czy inaczej: wyjaśnienie sprawy wydalenia Newta z Hogwartu jest bardzo… dziwne. Bo czy w takim przypadku możemy mówić, że Harry również został wyrzucony ze szkoły?  
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 komentarze:

  1. Prawdopodobnie w aktach Harry'ego znajduje się zapis, że został wyrzucony ze szkoły, a później decyzję cofnięto na wniosek Dumbledore'a.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wreszcie znamy również wyjaśnienie pewnej drażliwej kwestii, która wywołała - niedokończone zdanie ;)

    OdpowiedzUsuń