Listopad i jak sobie z nim radzić: nowości książkowe

Źródło grafiki: http://myimpressionsoflife.tumblr.com/
To nieodparty urok listopada, że ledwie się zaczął, a Czytaczowi już odechciewa się wstawania z wygodnego łoża. Gdzieś z tyłu głowy zapala się lampka: czas na sen zimowy. Życie człowieka jest do kitu. Bo trzeba przeżyć zimę. Choć pal licho zimę! Zima to pikuś w porównaniu z samym listopadem! Parszywcem przebrzydłym… 

Są też pozytywne strony listopada. I nie, nie mam tu na myśli umartwiania się i narzuconego odgórnie rozmyślania o zmarłych i biegania po cmentarzach – jakby o zmarłych należało pamiętać tylko pierwszego listopada! Pozytywem są zbliżające się Święta, które w jakiś sposób potrafią przyćmić aurę tego parszywca! 

Święta są fajne. Listopad jest chusteczkowy. 

Na szczęście na mapie tego obrzydłego miesiąca w tym roku Czytacz znajduje kilka jasnych punktów, które powinny mieć moc wydarcia niewinnego i delikatnego Czytacza z rozmyślań o plusze, chłodzie i niepogodzie. 

Wśród odrywaczy od szarości znajdą się tym razem nie tylko książki, ale i film. Jeden. Potencjalnie ciekawy do obejrzenia. Pierwszy film rowlingowy z magicznymi stworami w tle. Czytacz wygląda 18 listopada z błogim zaciekawieniem i liczy na to, że Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć nie przeistoczą się w Zagubiony sens magicznego świata i gdzie go szukać. 

To teraz nowości. Pachnące listopadowe zapowiedzi i nowości. Pachnące niczym przedświąteczne pierniczki bądź makowiec. A może karpik? 

Chociaż książka capiąca rybą nie brzmi zachęcająco… Cofam tego karpika. 

LISTOPADOWE HICIORY
bardzo subiektywny przegląd Czytacza


NIEUNIKNIONE Amy A. Bartol 
Premiera: 9 listopada
Patronat Strefy Czytacza

Brzmi jak dobrze zapowiadająca się fantastyka i Czytacz nic nie poradzi na to, że z jakiegoś powodu okrutnie i bezlitośnie ciągnie go do tej książki. Ciekawość to rzecz ludzka – również w odniesieniu do Czytacza.

Evie Claremont zostawia za sobą dawne koszmary i pełna nadziei zaczyna I rok studiów. Jednak kiedy spotyka Reeda Wellingtona, chłopaka o niezwykle magnetycznej osobowości, jej życie zmienia się nie do poznania. Evie zaczyna zauważać u siebie dziwne objawy: jej rany goją się bardzo szybko. Dowiaduje się, że Reed jest Aniołem Mocy, a ona jest połączeniem człowieka (po matce) i anioła (po nieznanym ojcu) – a więc jedynym chyba na Ziemi aniołem obdarzonym ludzką duszą. Między nią a Reedem rodzi się ogromna – choć na razie całkowicie platoniczna – namiętność i wzajemna fascynacja. Okazuje się, że ich nadnaturalne przeznaczenie to coś absolutnie... nieuniknionego.


KOD GORĄCZKI James Dashner
Premiera: 9 listopada
Patronat Strefy Czytacza

Piąta odsłona Więźnia labiryntu i drugi prequel zasadniczej trylogii. 
Czytacz wie, że w tym wszystkim można się pogubić, ale autentycznie tak bardzo stęsknił się za książkowym światem wykreowanym przez Jamesa Dashnera, że aż mu się uszy trzęsą na myśl o tym, że już wkrótce, niebawem, za chwilę, będzie mógł dorwać się do kolejnej książki przenoszącej go do krainy sławetnego labiryntu. Zapowiada się świetna zabawa! 

Pewnego dnia nastąpił koniec świata.
Lasy stanęły w ogniu, jeziora i rzeki wyschły, a oceany wezbrały.
Potem nadeszła zaraza. Po całej kuli ziemskiej rozprzestrzeniła się gorączka. Rodziny umierały, zapanowała przemoc, ludzie zabijali się nawzajem.
Potem powstał DRESZCZ, który poszukiwał rozwiązania. A potem znaleźli idealnego chłopca.
Imię chłopca brzmiało Thomas, i Thomas zbudował labirynt.
Teraz istnieją tajemnice.
Istnieją kłamstwa.
A także więzy lojalności, których historia nie mogła przewidzieć.
Oto opowieść o tamtym chłopcu, Thomasie, i o tym, jak zbudował labirynt, który tylko on mógł zburzyć.
Wszystko zostanie ujawnione.


DOTYK Claire North
Premiera: 23 listopada

Kolejna książka Catherine Webb pisana pod pseudonimem Claire North. 
Po genialnych, cudownych, fantastycznych, niesamowitych i zniewalających Pierwszych piętnastu żywotach Harry’ego Augusta przychodzi czas na drugą dorosłą książkę brytyjskiej pisarki. Czytacz wyczekuje tej premiery z obrzydliwą niecierpliwością, a przy okazji poleca swój wywiad przeprowadzony z pisarką podczas tegorocznego Coperniconu: KLIK

Próbował mnie zabić, ale to ja go zabiłam.
Było to dawno temu. Pamiętam, że panował mrok.
Zauważyłam mordercę w ostatniej chwili.
Umierając, dotknęłam jego dłoni i nagle nastąpiła pierwsza przesiadka.
Patrzyłam, jak umieram. Spoglądałam na siebie oczami zabójcy.
Teraz przesiadki to drobiazg. Przeskakuję z ciała do ciała, kiedy chcę. Mogę być każdym.


GRA O TRON (edycja ilustrowana) George R.R. Martin 
Premiera: 28 listopada 

Jest tylko jedna rzecz, którą Czytacz kocha bardziej od świetnej książki – świetna książka z doskonałymi ilustracjami. A tak właśnie zapowiada się nowe, jubileuszowe wydanie Gry o tron Martina. Co tu dużo gadać – artystyczna część duszy Czytacza (mowa tu nie o tej części, która rzekomo odpowiada za talent do tworzenia takich dzieł przez Czytacza, bo ta jest jak z koziej dupy trąba, lecz o jego wrażliwości jako oglądacza) kipi entuzjazmem na myśl o tej książce. Czytacz chce ją teraz, już, na wczoraj!

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam... Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.
 

*** 

A teraz Czytacz idzie spać. Proszę nie budzić przed 9 listopada. Dobranoc. 
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

3 komentarze:

 1. Niestety czytaczu nie możesz zostawić nas na sk długo, napewno obudzimy wcześniej :p może by tak zamiast karpika, zapach mandarynki? ;) A "Nieuniknione" trafia na moją listę " musisz to przeczytać kobieto"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *tak- jakiś nie dobry chochlik imieniem błąd mi się tu wkradł :p

   Usuń
 2. Zanim jeszcze spojrzałam na bloga po zapowiedzi wpisu (na fb) ciekawiło mnie czy "Kod gorączki" znajdzie się na tej zaszczytnej liście. I jest!! Bardzo mnie to cieszy, szalenie oczekuje tej premiery ! :)

  OdpowiedzUsuń