Październik pełen hitów - przegląd nowości.

Rozprawiając o jesieni, Czytacz mógłby dać się porwać wzburzonemu morzu i bez końca prawić o tym, jak to - w istocie i rzeczywistości - paskudna pora roku jest. I żadne cholerne kasztany czy kolorowe liście tego nie zmienią. 

Bo plucha, bo zimno, bo zima nadchodzi, bo szybko się ciemno robi, bo zimno... 

O ile zwykłem przez bite pół roku (jesień i zimę) ględzić i narzekać oraz z utęsknieniem wyczekiwać wiosny i lata wraz z witaminką D bezpośrednio dawkowaną przez cieplutkie słoneczko, o tyle tym razem moje utyskiwania zostały przyćmione... jękiem zachwytu. 

Cholera, jak to brzmi. 

Tegoroczny październik poza przyniesieniem nam całego tego jesiennego syfu, okazuje się mieć również pozytywną stronę. Stronę książkową. 

Tyle się nazbierało apetycznych nowości, że nawet taki misiowaty ludź jak ja, zdoła zgromadzić odpowiednią ilość zapasów, które pozwolą mi przeczekać do wiosny. 

Mimo, że temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza (bo jesień), Czytaczowi robi się gorąco i już go łapki świerzbią na myśl o tych cudeńkach, co to już niebawem trafią do sprzedaży, by cieszyć oczy i dusze. 


SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD NAJCIEKAWSZYCH PREMIER
wg Czytacza


HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC J.K. Rowling
Premiera: 4 października 


Ilustrowana edycja Harry'ego Pottera powraca, a Czytacz z wielką niecierpliwością wyczekuje premiery, licząc na to, że i tym razem magia Jima Kaya będzie współgrać z magią J.K. Rowling. 

Po znakomitym przyjęciu ilustrowanej wersji "Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" przyszedł czas na kolejną odsłonę przygód młodego czarodzieja z ilustracjami Jima Kaya.

W Hogwarcie niczego nie można brać za pewnik. To, co było uważane za mroczną, ale nieszkodliwą legendę, staje się źródłem zagrożenia. Ten, który wydawał się przyjacielem, staje się wrogiem. Taki los spotkał czterech założycieli Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Od tamtego czasu minęło wiele lat, jednak pamięć o Komnacie Tajemnic stworzonej przez Salazara Slytherina nie zginęła. 


NIE PODDAWAJ SIĘ Rainbow Rowell 
Premiera: 12 października 


Po przeczytaniu Fangirl Czytacz nie mógłby sobie odmówić zagłębienia się w świat Cathy. Polscy fani od dawna wyczekiwali premiery tej książki, a to dowód, że marzenia się spełniają. 

Ulubiony książkowy bohater znanej z „Fangirl” Cathy powraca z własną historią.

Simon Snow rozpoczyna właśnie ostatni rok nauki w Szkole Czarodziejów w Watford. Nie żeby przez ostatnie kilka lat jakoś bardzo się podszkolił – wciąż słabo radzi sobie z różdżką, w dodatku nieustannie coś podpala albo sam wybucha. Na domiar złego porzuca go dziewczyna, a jego mentor nie daje znaku życia. Simon zupełnie nie wie, dlaczego akurat on uznawany jest za najpotężniejszego czarodzieja, skoro każde z jego życiowych przedsięwzięć to porażka.

Ale gdy w Świecie Magów zaczyna wrzeć, Simon musi sprostać wyzwaniu i zapanować nad sytuacją. Nie pomaga przeczucie, że Baz, jego współlokator, a zarazem największy wróg, prawdopodobnie knuje coś za jego plecami.

„Nie poddawaj się” to powieść o magii, duchach, miłości i tajemnicy. Jest w niej tyle pocałunków i sekretów, ile można się spodziewać w książce Rainbow Rowell, autorki „Fangirl”, ale pojawia się tu znacznie więcej wampirów i innych potworów. 


ROZDARCI Neal Shusterman 
Premiera: 19 października 
Patronat Strefy Czytacza 


Po zachwycających Podzielonych Czytacz nie może się doczekać kontynuacji tej niesamowitej książki. Wkrótce okaże się czy Podzieleni to przypadek czy dowód wielkiego talentu Neala Shustermana. 

Szybka akcja oraz silne emocje: trzymająca w napięciu kontynuacja bestsellera Podzieleni stawia pod znakiem zapytania nasze poglądy na temat tego, gdzie zaczyna się i kończy życie – i co to znaczy żyć.

Za sprawą Connora, Leva i Risy – tudzież głośnej rewolty, którą wzniecili w Ośrodku Donacyjnym Happy Jack – ludzie nie mogą już ignorować Podzielonych. Rozwiązanie, które pozwala uwolnić społeczeństwo od sprawiających problemy nastolatków, a równocześnie zapewnia stałe źródło narządów do przeszczepu, może i wydaje się doskonałe, ale w końcu zaczęto kwestionować jego etyczność. Jednak na gruncie podzielenia rozkwitł już wielki biznes, a potężne korporacje i politycy chcą, żeby tę praktykę nie tylko kontynuować, ale objąć nią również więźniów i najbiedniejszych.

Cam w całości składa się z części ciał innych Podzielonych; to nastolatek, który formalnie nie istnieje. Niczym futurystyczny potwór Frankensteina, Cam usiłuje odnaleźć własną tożsamość i sens życia, zastanawiając się, czy ktoś taki jak on może mieć duszę. A kiedy wskutek działań sadystycznego łowcy nagród jego los zostanie nierozerwalnie spleciony z losami Connora, Risy i Leva, Cam będzie musiał znaleźć odpowiedź na pytanie, co to w ogóle znaczy być człowiekiem.

Rozdarci to długo wyczekiwana kontynuacja bestsellera Podzieleni. Jeszcze bardziej mroczna i chwytająca za serce. Porywająca lektura, której nie zapomnisz!


HARRY POTTER I PRZEKLĘTE DZIECKO J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Premiera: 22 października 


Nie ma co ukrywać - to premiera wzbudzająca największe kontrowersje. Ósma część Harry'ego Pottera, bezpośrednia kontynuacja Insygniów Śmierci. Czytacz już czytał i wie, teraz czas, by dowiedzieli się wszyscy. Emocji nie zabraknie. 

"Harry Potter i przeklęte dziecko", nowa książka autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego i nowa sztuka Jacka Thorne’a, to ósma historia w serii i pierwszy autoryzowany spektakl teatralny ze świata Harry’ego Pottera. 

Światowa premiera spektaklu odbędzie się na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016. 

Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem. Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.


SIŁA NIŻSZA Marta Kisiel 
Premiera: 26 października 


Ulubiona polska autorka, a raczej Ałtorka, Czytacza powraca z nową książką. W dodatku jest to kontynuacja cudownego i wspaniałego Dożywocia. Czytacz ma przeczucie, że dzięki tej książce zapomni o wszelkich troskach i zmartwieniach, a także o tej przeklętej jesieni. 

Szanuj anioła swego, bo możesz dostać gorszego!

Światem rządzi prawo równowagi. To za jego sprawą wymiętolony pisarz oraz wiking z wyboru dzielą dom, w którym strych zamieszkują widma ze skłonnością do cielesności, w piwnicy leży ciało bez skłonności do czegokolwiek, a na piętrze urzęduje urocze Licho oraz anioł nie tyle stróż, ile strażnik więzienny. Równowaga zadbała nawet o to, by siła wyższa znalazła przeciwwagę w fatum o nikczemniejszych gabarytach, za to z przerostem ambicji.

Jako posiadaczka patentu na efekt motyla i śnieżnej kuli siła niższa dokłada wszelkich starań, by Konrad Romańczuk ponownie stał się bohaterem dramatu w nowej obsadzie. Fabułę tym razem dyktuje proza życia, a codzienność występuje jedynie w dwóch wariantach: albo kolejna fucha, albo sterczenie przy garach.

Konrad na własnej skórze przekona się, że zaburzona równowaga grozi nie tylko urwaniem głowy i postradaniem zmysłów: gdy siła niższa pokonuje wyższą, zatracić można samego siebie…


PODWIECZNOŚĆ Brodi Ashton
Premiera: 26 października 
Patronat Strefy Czytacza


Wznowienie książki, która już zdołała skraść bardzo wiele serc. Dla Czytacza to bardzo obiecująca przygoda, po której spodziewa się czegoś wyjątkowego. Czy nos Czytacza i tym razem go nie zawiedzie? 

Zeszłej wiosny Nikki Beckett zniknęła w podziemiu zwanym Podwiecznością. Teraz wróciła do swojego dawnego życia, do rodziny i chłopaka. Ma tylko sześć miesięcy na to, by pożegnać się, nim Podwieczność upomni się o nią – tym razem już na zawsze. Sześć miesięcy na to, aby znaleźć odkupienie, jeśli ono w ogóle istnieje.

Nikki pragnie spędzić te cenne miesiące, zapominając o podziemiu, a jednocześnie próbuje ponownie zbliżyć się do swojego chłopaka, Jacka, którego kocha najbardziej na świecie. Istnieje tylko jeden problem: Cole, który śledzi Nikki z Podwieczności aż na Powierzchnię. Cole chce przejąć tron w podziemiach i jest przekonany, że to Nikki jest kluczem do jego sukcesu. I zrobi wszystko, aby ją ściągnąć do podziemi, jako swoją królową.

Czas Nikki na powierzchni zbliża się ku końcowi, a jej sytuacja wymyka się spod kontroli. Dziewczyna pragnie znaleźć sposób na oszukanie losu i uniknięcie powrotu do Podwieczności, gdzie czeka ją nieśmiertelność u boku Cole'a...


***

Coś mi mówi, że ta jesień wcale nie będzie taka straszna, jak ją malują. Tudzież, jak powinienem powiedzieć: jak ją Czytacz maluje.

A zapowiada się jeszcze lepiej i jeszcze magiczniej!

JESIENNE PREMIERY POTTEROWSKIE: klikaj TUTAJ.


***
Również kino sprzyja Czytaczowi w tym trudnym okresie. Wśród wielu październikowych premier znajdą się ekranizacje książek! I to ekranizacje, które Czytacz z wielką - znaną jedynie Czytaczowi - radością obejrzy (a przynajmniej ma taką nadzieję).


KSIĄŻKI W KINACH
subiektywny przegląd najciekawszych premier wg Czytacza


OSOBLIWY DOM PANI PEREGRINE
na podstawie książki Ransoma Riggsa
Premiera: 7 października 


Wizjonerski reżyser Tim Burton, przedstawia ekranizację pierwszej z cyklu bestsellerowych powieści Ransoma Riggsa. 

Podążając za wskazówkami, które zostawił mu ukochany dziadek, Jake odkrywa, że istnieje niezwykły świat poza czasem i przestrzenią, a w nim niezwykłe miejsce, zwane „Osobliwym domem pani Peregrine”. Jake poznaje niesamowite moce mieszkańców domu i dowiaduje się, że mają oni potężnych wrogów. Wkrótce przekona się, że jeśli chce ocalić swych nowych przyjaciół, musi nauczyć się korzystać z ”osobliwości”, którą sam został obdarzony.

opis ze strony helios.pl 


DZIEWCZYNA Z POCIĄGU 
na podstawie książki Pauli Hawkins
Premiera: 7 października 


Każdego dnia dokładnie o 8.04 wsiada do podmiejskiego pociągu i jedzie do pracy w Londynie. Każdego dnia spotyka tych samych ludzi i mija te same domy. Obserwuje. Rachel to bohaterka bestsellerowej powieści Pauli Hawkings "Dziewczyna z pociągu". Ta samotna, uzależniona od alkoholu kobieta podczas podróży zaczyna obsesyjnie podglądać pewną parę i snuć ich wymyśloną historię. Pewnego dnia odkrywa, że w obserwowanym przez nią domu wydarzyła się tragedia...

opis ze strony helios.pl 


INFERNO 
na podstawie książki Dana Browna 
Premiera: 14 października 


Światowej sławy profesor w dziedzinie symboliki Robert Langdon (dwukrotny laureat Oscara Tom Hanks) śladami poematu Dantego usiłuje rozwikłać zagadkę symbolu, który znajduje w marynarce, kiedy budzi się – pogrążony w amnezji – w jednym z włoskich szpitali. Będzie to najtrudniejsze zadanie w karierze Langdona, na którego zewsząd czeka niebezpieczeństwo.

opis ze strony helios.pl

***

Czytacz podsumuje krótko: i jak tu nie kochać października? 
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

6 komentarze:

 1. "Nie poddawaj się" i "Rozdarci" tak długo przeze mnie wyczekiwane książki, nareszcie :D
  Muszę też przyznać, że "Podwieczność" brzmi interesująco :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Wreszcie! "Nie poddawaj się" i Harry wychodzą!I wszystkie inne cudeńka! Mój portfel tego nie przeżyje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, żeby jednak wytrzymał. :)

   Usuń
 3. Drogi Czytaczu może tutaj mi odpiszesz znasz może książki podobne do serii Keiry Cass o Ami? Lub o księżniczkach ale takie współczesne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudne pytanie, ale chyba nic takiego nie kojarzę... :(

   Usuń