"Harry Potter 8", nowy film i trzy książki - co nowego w uniwersum "Pottera"?

Prędzej czy później musiało do tego dojść – J.K. Rowling zastosowała tak potężne zaklęcia zwodzące i ogłupiające, że wielu fanów gubi się w nowinkach dotyczących uniwersum magicznego świata Harry’ego Pottera. Nowe i wielopoziomowe projekty autorki, często są ze sobą mylone i wywołują konsternację u fanów, w związku z tym przygotowaliśmy przewodnik po wszelkich rowlingowych przedsięwzięciach!

Na początku był Chaos… 
Guzik prawda. Chaos jest dopiero teraz. Na początku był – jak to mówią Czesi – brylaty chlapec o imieniu Harry. Harry był, ni mniej ni więcej, bohaterem siedmiu książek, których tytułów nikomu nie muszę przypominać. 

Siedem książek złożyło się na główną serię, którą J.K. Rowling zakończyła słowami: Wszystko było dobrze.

Skorośmy najbardziej podstawowe fakty wyłożyli sobie jak na tacy, pora na trochę komplikacji… 

LEKTURY UCZNIÓW HOGWARTU 
Pomiędzy Czarą Ognia, a Zakonem Feniksa były 3 lata przerwy. Czas wypełniony pustką i oczekiwaniem, a także niepewnością: czy Rowling napisze ciąg dalszy? 

Właśnie wtedy fundacja Comic Relief zgłosiła się do pisarki z prośbą o wsparcie, a ta zgodziła się  i napisała dwie małe książeczki związane z magicznym światem Harry’ego: Quidditch przez wieki oraz Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. 

Z założenia były to dwa szkolne podręczniki: jeden objaśniał zasady i historię gry w quidditcha, drugi był przewodnikiem po magicznej faunie. 

Książeczki trafiły do sprzedaży na całym świecie, a dochód z ich sprzedaży trafił na rzecz fundacji Comic Relief. 

W Polsce książeczki opublikowało wydawnictwo Media Rodzina, obecnie ich nakład jest wyczerpany i nie jest planowane wznowienie. 

BAJKI DLA MAŁYCH CZAROWNIC I CZARODZIEJÓW
W grudniu 2007 roku, a więc już po publikacji ostatniego tomu serii, Harry Potter i Insygnia Śmierci, na aukcję trafił jeden z siedmiu ręcznie spisanych egzemplarzy kolejnego dodatku do serii – Baśnie barda Beedle’a. Pierwotnie był to zbiór pięciu historyjek, które autorka spisała ręcznie. Powstało siedem własnoręcznie spisanych kopii. Sześć z nich stanowiło podarunki dla osób, którym J.K. Rowling najbardziej chciała podziękować za pomoc i pracę przy Harrym Potterze, z kolei siódmy egzemplarz trafił na aukcję, gdzie 13 grudnia 2007 został sprzedany za rekordową sumę 1 950 000 funtów. 

Rękopis kupiła spółka Amazon (największa na świecie księgarnia internetowa) i udało jej się przekonać autorkę do publikacji zbioru. 

4 grudnia 2008 (6 grudnia w Polsce) zostały wydane Baśnie barda Beedle’a. Ich nakład również został wyprzedany i nie jest planowane wznowienie. 

PREQUEL 
W czerwcu 2008 roku odbyła się aukcja charytatywna, na której został zlicytowany składający się z ok. 800 słów prequel Harry’ego Pottera napisany na pocztówce. Historia opowiadała o pościgu mugolskiej policji za Syriuszem Blackiem i Jamesem Potterem. 

Replika pocztówki pojawiła się w zbiorze: What’s your story. 

POTTERMORE
Strona oficjalna, która miała stać się skarbnicą dodatkowych materiałów napisanych przez J.K. Rowling. Obecnie zostało na niej zamieszczonych ponad 100 tekstów, a media na całym świecie uporczywie informują o pojawieniu się kolejnych, nazywając je – na ogół bezpodstawnie – opowiadaniami. 

Wśród tekstów znajdują się biografie bohaterów Harry’ego Pottera, opisy miejsc, przedmiotów czy wyrywki z historii magii. 

FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA I JAK JE ZNALEŹĆ – SPIN-OFF 
Pamiętacie książeczkę Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, o której pisałem powyżej? Rzeczona książeczka stanowi poradnik po magicznej faunie. W magicznym świecie Harry’ego, jest to podręcznik szkolny napisany przez magizoologa, Newta Skamandera. 

18 listopada tego roku do kin trafi film pod tym samym tytułem, jednak NIE będzie to adaptacja książki (ta ma formę leksykonu), lecz zupełnie nowa historia przedstawiająca losy jej fikcyjnego autora – Newta Skamandera. 

Scenariusz do filmu napisała J.K. Rowling. 

19 listopada, dzień po premierze filmu, do księgarń trafi scenariusz filmu w formie książki. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości – scenariusz ten nie ma NIC wspólnego z książką Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, która została wydana w 2001 roku!

HARRY POTTER 8 
I wreszcie – sztuka teatralna Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Sztuka zadebiutuje na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016 i będzie to kontynuacja Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci. 

Autorem scenariusza sztuki jest Jack Thorne, który współpracował przy jego tworzeniu z J.K. Rowling. 

31 lipca w księgarniach pojawi się książkowa wersja scenariusza i zarazem ósma część HP – Harry Potter i Przeklęte Dziecko. 

Na początku do sprzedaży trafi tzw. Special Rehearsal Edition, którą będzie stanowić surowy scenariusz sprzed prób – bez poprawek i zmian, które są naturalnym zjawiskiem, gdy sztuka jest odgrywana (wówczas jej twórcy widzą, co do niej pasuje, a co należy zmienić lub usunąć). Special Rehearsal Edition będzie dostępna przez ograniczony czas, aż do wydania Definitive Collector’s Edition, która ma trafić do sprzedaży na początku 2017 roku. Druga wersja będzie zawierała ostateczną wersję scenariusza oraz rozmowy z obsadą i ekipą. 

Special Rehearsal Edition zostanie wydana w Polsce w październiku br. 
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

5 komentarze:

 1. Czy tylko ja patrze na to, co wyprawia Rowling z naszym Harrym z rozgoryczeniem? O ile film jestem jeszcze w stanie przeboleć i zapewne pójdę do kina, ale tylko z sentymentu do całej sagi, to spektaklu i wydawania z tego tytułu pseudo książki nie. Po co to komu? Komu to potrzebne? Jaki to ma cel? To jest niby kontynuacja sagi? Ale ni to prawdziwa książka nie będzie, ni to cokolwiek. To odrażające.

  OdpowiedzUsuń
 2. W skrócie - autorce kończy się kasa, więc znów zaczyna kombinować. Wydawanie scenariuszy to pójście po linii najmniejszego oporu.
  Z filmów nawet się cieszę, chociaż fakt, że scenariusz napisała Rowling i reżyseruje to najgorszy reżyser HP mocno studzi mu entuzjazm.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wrażenie, że Harry Potter traci na obecnych politycznie poprawnych działaniach JK Rowling. Po co było ogłoszenie, że Dumbledore był gejem skoro seria książek już dawno zakończona? Teraz Hermioną w teatrze została murzynka, żeby czarnoskórzy nie czuli się urażeni... No z całym szacunkiem ale te dziwne działania mające spory odchył w lewą stronę nie dodają HP magii i uroku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro wychodzi scenariusz do " Harry Potter i Przeklęte Dziecko" w formie książki i to w dodatku po polsku. To czy można sie spodziewać "FANTASTYCZNYCH ZWIERZĄT I JAK JE ZNALEŹĆ" wydanych po polsku?

  OdpowiedzUsuń
 5. O rany, skołowałam się totalnie po przeczytaniu tego. Ale dużo mi rozjaśniłeś, dzięki!

  OdpowiedzUsuń