Snape: święty czy łajdak?

Nie, to nie będzie kolejny wywód na temat dobrych i złych cech. 
Przynajmniej nie mój. 

Po raz pierwszy od 2007 roku J.K.Rowling wypowiedziała się szerzej na temat Severusa Snape'a. Pisarka uruchomiła lawinę odpowiadając na Twitterze na pytanie zadane przez jednego z fanów: dlaczego nadała imię Snape’a synowi Harry’emu?

Rowling odpowiedziała: 

Snape oddał życie za Harry’ego z powodu miłości do Lily. Harry odpłacił mu się w ten sposób wybaczeniem i wdzięcznością. 


Dalej autorka stwierdziła:

Muszę powiedzieć, że całymi latami kłócicie się o Snape’a. Moja oś czasowa znowu eksploduje miłością i wściekłością. To się nigdy nie zmienia x

Snape przelewa swoją nienawiść i zazdrość o Jamesa na Harry’ego. 

Mogłabym napisać esej na temat, dlaczego Harry nazwał syna po Snapie, ale ta decyzja wynika z tego, jakim człowiekiem stał się Harry po wojnie. 

Snape jest szarą postacią. Nie możecie powiedzieć, że był święty, bo był mściwy i znęcał się nad innymi. Nie możecie też nazwać go diabłem, bo umarł, by ocalić czarodziejski świat. 

Honorując w ten sposób Snape’a, w głębi serca Harry miał nadzieję, że jemu również wszystko zostanie wybaczone. Polegli w Bitwie o Hogwart będą go zawsze nawiedzali. 

To nie demagogia; jestem rozważna, ale nie przybita. Snape – podobnie jak większość z nas – zasługuje zarówno na podziw jak i dezaprobatę. 

Po kilku godzinach, widząc jak rozgorzała dyskusja na temat Snape'a, J.K.Rowling kontynuowała temat:

Snape był okrutnikiem, który kochał Lily za dobroć, której on sam nie potrafił naśladować. I to była jego tragedia.

Snape nie oddał życia za żadną "ideę", zmarł próbując odpokutować swoją winę. W każdej chwili mógł się przełamać, by ocalić siebie, ale zdecydował nie mówić Voldemortowi, że ten popełnił błąd przy zasadzaniu się na Harry'ego. Milczenie Snape'a zapewniło Harry'emu zwycięstwo. 

Osobiście nic na tym nie zyskał, ale zwyciężyła sprawa w którą wierzyła Lily. Starał się po prostu postąpić słusznie. 

Na pytanie dlaczego syn Harry'ego otrzymał imiona po Dumbledorze i Snapie, a nie np. po Lupinie czy Syriuszu, odpowiedziała:

Harry zdecydował się na uwiecznienie imion tych dwóch, ponieważ nie mieli oni w rodzinie nikogo, kto mógłby to zrobić. 

Na tym kończy się debata, którą Rowling zatytułowała: Snape: dobry, zły czy jaki? 
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

5 komentarze:

 1. Dzięki za ten wpis! Kopalnia wiedzy u Was :) a mogę prosić, byście podawali linki do danych wpisów na stronie Rowling czy Twitterze jako źródła? Bardzo by mi się przydało (do pracy dyplomowej) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie 99% bieżących informacji bierzemy z Pottermore i z Twittera JKR :)

   Usuń
  2. A czy mogę Was prosić o link do Twittera Rowling? Trafiłam tylko na Twitter Pottermore, a jak wpisuję w google, to nie wiem, czy to faktycznie oficjalny, czy ktoś się podszywa, jak się często zdarza choćby na fb ;)

   Usuń
 2. Każdy z nas ma w sobie coś ze Snape'a, dlatego nie powinniśmy go ani linczować, ani przesadnie wielbić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Snape zawsze będzie generował konflikty, ale faktem jest, że to chyba jedna z najlepiej dopracowanych postaci w uniwersum Pottera.

   Usuń