Nieznany tekst J.K.Rowling sprzed ery Pottera! - część pierwsza

Pisząc wstęp do poniższego tłumaczenia, trudno mi nie zadać sobie pytania: jak wyglądał świat przed Harrym Potterem?

To pytanie, choć bardzo ogólne i nierzadko wzbudzające westchnienia dezaprobaty, zmusza też do myślenia. Do zastanowienia się, jak wiele twórczość J.K.Rowling zmieniła w obecnym świecie. Niektórzy w ogóle nie pamiętają świata przed Potterem, innych w tych czasach jeszcze nie było...

Mając przed sobą tekst napisany przez J.K.Rowling w 1994 roku, a więc przynajmniej na rok przed ukończeniem pracy nad Harrym Potterem i Kamieniem Filozoficznym, trudno mi nie doszukiwać się w nim przebłysków talentu i humoru pisarki. Trudno też nie pochylić głowy nad samym stylem poniższego tekstu, ponieważ z całą pewnością nie jest on tak lekki i plastyczny jak styl Harry'ego Pottera. Choć, bez wątpienia, miejscami te style są do siebie bardzo podobne.


J.K.Rowling niejednokrotnie przyznawała, że w przeszłości interesowała ją astrologia i tworzenie horoskopów. Bywało, że chcąc podarować bliskim lub przyjaciołom wyjątkowy prezent, Joanne tworzyła dla nich horoskopy. Broń Boże! Nie miały one nic wspólnego z tymi, które spotykamy w prasie! Każdy horoskop był szczególny, idealnie dopasowany do osoby, dla której był tworzony - zgodny z datą i godziną urodzenia oraz ówczesnym położeniem planet.

Poniższy tekst to pierwsza część horoskopu bliskiego przyjaciela J.K.Rowling - Rogera Julliana Tosswilla. Tosswill po latach zdecydował się sprzedać ów prezent, wobec czego trafiał on niejednokrotnie na aukcje - ostatnio w kwietniu tego roku.

Dostęp do niego miało niewiele osób, niemniej udało się dotrzeć do osoby odpowiedzialnej m.in. za ów tekst. Jego transkrypt w języku angielskim został opublikowany po raz pierwszy w tym roku przez The Rowling Library.

Prosimy o nie kopiowanie poniższego tekstu i nie publikowanie go w całości ani we fragmentach bez naszej zgody. 

Za tłumaczenie dziękujemy Karolinie (Gatinha).

Strona 1:Strona 2:

Nota wyjaśniająca

Ascendent to znak, który jest widoczny tuż nad horyzontem w dokładnym czasie i miejscu narodzin. Ptolemeusz ustanowił tradycyjnych władców dla każdego znaku zodiaku, kiedy najdalszą znaną planetą był Saturn. Każdą planetą rządziły dwa znaki, za wyjątkiem Słońca i Księżyca, którymi odpowiednio rządziły Lew i Rak. Aczkolwiek, po odkryciu Neptuna, Uranu i Plutona niektórzy astrolodzy próbowali pozmieniać władców, na przykład zabierając Wodnika z Saturna i dając go Uranowi, jednak większość astrologów utrzymuje system Ptolemeusza, jak ja. Ostatnie trzy odkryte planety poruszają się tak wolno przez Zodiak widoczny z Ziemi, że ich wpływ oceniany jest raczej w pokoleniach niż pojedynczo, chyba że jedna z nich na karcie ma szczególne znaczenie, będąc na przykład szczególnie ważnym znakiem, jednostkowo ich znaczenie nie jest już takie wielkie. Nie wliczyłam Plutona w ten horoskop, ponieważ nie ma żadnego określenia co oznacza, a ponadto porusza się tak wolno, że jego działanie można postrzegać jedynie jako ogólne i rozpraszające.


Strona 3:

Znak narodzin Waga - Ascendent Lew

Powierzchownie rzecz biorąc, Waga i Lew nie są znakami mającymi ze sobą wiele wspólnego. Gandhi rozsądnie mógł być uznany za czystą Wagę, natomiast Bismarck pasował idealnie do swojego Ascendenta Lwa: z jednej strony, Roger ma znak, który astrologowie oznaczają jako "prawie całkowicie pozbawiony agresji", a z drugiej znak pod którym rzekomo przyszło na świat niezwykle wielu generałów.

To jedyna prawda, jednak jeśli każdy znak rozważany jest w swojej najmniej zmienionej formie, prawdziwa astrologia uznaje, że czyste typy Zodiaku są rzadkie, jeśli nie całkowicie niemożliwe. W przypadku Rogera, Gandhi oczywiście przyćmiewa Bismarcka, jego znak urodzenia jest faktycznie bardziej reprezentatywny od innych, głównie z powodu tego, że zarówno Słońce, jak i Księżyc znajdowały się pod znakiem Wagi w momencie gdy się rodził. Niemniej jednak, powinien bardziej być naturalnym przywódcą niż przeciętna Waga ze względu na wschodzącego Lwa, choć ten skłania się do przywództwa znacznie mniej niż czysty Lew. Po pierwsze i najważniejsze jest on "typem powietrza", elementem który dominuje w jego karcie. Nie tylko posiada Słońce i Księżyc w Wadze, to jeszcze ma rządzącą Wagą planetę - Wenus w powietrznym znaku Wodnika. XIX-sto wieczny astrolog John Varley napisał, że "powietrzny Trygon, Bliźnięta, Waga oraz Wodnik, zawierają ludzkie, harmonijne i kurtuazyjne zasady", podczas gdy znaki powietrzne są z reguły opisywane jako najgłówniejsze w Zodiaku. Wszystkie te cechy, jak widać, są omówione w karcie Rogera.

Księżyc w Wadze - Cichy Uwodziciel

Najbardziej uroczy ludzie ze wszystkich możliwych kombinacji zodiakalnych, reprezentowani są przez Słońce i Księżyc w Wadze. Profesjonalni astrolodzy mogliby się spierać, jednak faktem jest, że choć tak różni w swoich karierach (i horoskopach), poeta Rimbaud, były prezydent Eisenhower i Lech Wałęsa - wszyscy są Wagami z Księżycem w Wadze - zawdzięczają znaczną część swojego sukcesu potężnemu, urokowi osobistemu. Tym, co dotyczy Rogera i czymś czego on sam nie popiera, są planety i regulujące je związki - Wenus jest w znaku Wodnika, co nie przynosi akceptacji innych. Niemniej jednak, jego urok nie powinien być słabszy ze względu na to że jest niewymuszony i łagodny. Pisarz astrologiczny, Louis MnNiece, mówi nieco lekceważąco: "Waga nie mogłaby nikogo przerazić" i jest prawdą, że nie ma żadnych oznak agresji w karcie Rogera; Mars - planeta najbardziej kojarzona z agresją i przemocą, jest w znaku Panny. Jednakże ci, którzy przyjmują delikatną naturę Rogera, cenią ryzyko stojące za zbytnim naciskaniem go, ponieważ silna lwia smuga będąca w jego horoskopie sprawia, że nie ustępuje on w pewnych kwestiach. Charakteryzuje się też znaczną obecnością, głównie ze względu na uwydatnienie Jowisza. 

Bez względu na różnice między nimi, Waga i Lew dzielą pewne cechy, które powinny odznaczać się w Rogerze. Oba te znaki doceniają sztukę i rozkoszują dobrym jedzeniem oraz napojami; oba są instynktownie łaskawe. Waga ma reputację pasującej wszędzie, będącej dyplomatyczną względem hipokryzji; Roger z kolei posiadając zdolność kameleona, jest zdolny dopasować się wszędzie, ponieważ jest sobą, jest wynikiem swojego stałego ascendenta.


Strona 4:

Smakosz Apollo

Ascendent powinien mieć największy wpływ na budowę ciała. Francuski astrolog Barbault rozróżnia dwa fizyczne typy Lwa - "Herkulesowy" i "Apollowy", oba są wysokie, oba są silne fizycznie, umięśnione, ale z tendencją do tycia, lecz ten ostatni (Apollowy) jest znacznie szczuplejszy. Roger, nawiasem mówiąc, to klasyczny przykład szybkiego metabolizmu - Marsa (reprezentującego energią fizyczną) w Pannie (która zarządza układem trawienia). Każdy, kto posiada Lwa widocznego w swojej karcie może posiadać dość spory apetyt, ale jak przystało na wykształconą Wagę, powinien być roztropny w spożywaniu pokarmu. Merkury w Wadze, nawiązując do McNiece'a, wykazuje "zainteresowanie gotowaniem i dietą", podczas gdy paru astrologów utrzymuje, że znaki powietrzne są najbardziej podatne na wegetarianizm (choć horoskop Rogera prowadzi do spekulacji, że porzucenie mięsa byłoby poświęceniem - Lew oczywiście jest utwierdzonym mięsożercą).

Jowisz w Pierwszym Domu - Jowisz w Lwie - Dziecko Szczęścia

Jedną z najbardziej uderzających cech w karcie Rogera, jest wszechobecny wpływ Jowisza, który umiejscowiony w Pierwszym Domu, domu Jaźni, oznacza że wszystko inne w karcie musi zostać pojmowane w świetle jego wpływu. McNiece podaje czysty obraz tego, jak ważny wpływ może posiadać Jowisz: 

"Ze wszystkich "szczęśliwych gwiazd" Jowisz jest najbardziej oczywistym farciarzem. Może zajrzeć w głąb twoich dolegliwości oraz pomóc przetrwać katastrofy. Jest bardziej jak jeden z tych starych dobrych bogaczy Dickensa".

The Kalendar of Compost and Shepherds – XV-wieczna francuska powieść będąca ważnym źródłem astrologicznego tradycyjnego myślenia, mówi o Jowiszu:

"Ma bardzo czysty i jasny charakter, nie jest gorący, ale posiada wszystkie cnoty (...) Planeta ta nie jest zła, jest najlepsza z całej siódemki. Wspiera wątrobę człowieka i utrzymuje go szczęśliwym"(szczęśliwie dla Rogera, dodaje mu apetytu).

W skrócie: Roger powinien być urodzonym zwycięzcą. Jowisz w Pierwszym Domu jest niezmiernie szczęśliwy, tradycyjnie działa jako swego rodzaju życzliwe przewodnie światło. Wywiera również potężny wpływ na temperament Rogera. Jowisz jest patronem sędziów i arcybiskupów, co jest zgodne z resztą karty Rogera; jako Waga jest z natury lojalny - zaabsorbowany sprawiedliwością, zwłaszcza sprawiedliwością społeczną, która jest powtarzającym się tematem w jego horoskopie, ma silny kodeks moralny, chociaż nie można też powiedzieć że Roger jest jak arcybiskup w szafie (wtedy Jowisz musiałby być umieszczony w regulującym religię Dziewiątym Domu). Kalendarz pozwala dokładnie odnieść się do tematu człowieka z Jowisza, przedstawiając go jako wzór czystego i cnotliwego życia. Jakby tego wszystkiego było mało, Jowisz umiejscowiony w Lwie, nadaje dodatkową porcję szczęścia.


Strona 5

Wszystkie najszlachetniejsze cechy znaku: filantropia, dobroć, siła charakteru i lojalność. Jowisz w Lwie oznacza również zamiłowanie do prędkości i sugeruje, że ze wszystkich sztuk, pierwszą miłością powinna być muzyka - nawiązując do rapsodii Kalendarza, człowiek z Jowisza "powinien kochać śpiewać i być prawdziwie szczęśliwy". Kalendarz również podaje informację że miejsce Jowisza jest w pałacach, sądach oraz, co niewytłumaczalne - w szafach - naprawdę, Roger pasuje wszędzie. 

Reformator Społeczny

Trudno wyobrazić sobie horoskop bardziej wyraźnie wskazujący humanitarność. Jak można zauważyć, przewodzącą cnotą Wagi jest sprawiedliwy umysł; altruizm i filantropia są darem Jowisza i Lwa; Wenus (ważna dla Rogera planeta rządzi Wagą) jest w Wodniku, znaku zaabsorbowanym zbieraniem dobra i dostarczaniu wiadomości do domu, największa koncentracja planet jest w znaku Panny, urzędniku społecznym zodiaku. Uran, który jest powiązany z rewolucją i rebelią, jest umiejscowiony w Domu Pieniędzy, podczas gdy Saturn w Ósmym Domu może oznaczać, pośród innych rzeczy, zdolność do zbierania pieniędzy od innych ludzi. W skrócie: Roger powinien być dowódcą i negocjatorem w sporach pieniężnych. W rzeczywistości, Roger prawdopodobnie powinien być negocjatorem w prawie każdym sporze. Posiada Marsa w koniunkcji z Merkurym, który jest planetą intelektu i komunikacji, co daje mu szansę na wygranie wszelkich debat i daje mu talent do obalania argumentów, nie wspominając o zdolności wychodzenia z kłopotów (ale o tym później). Merkurym zarządza Panna, która jest znakiem ogarniętym przenikliwą inteligencją, a jeśli umieścimy to w znaku, daje to bystry umysł do przesiewania i analizowania informacji.

Powinniśmy również wspomnieć, że Mars w Drugim Domu wzmacnia wrażenie pozornej łagodności maskowania groźnego przeciwnika: tradycyjnie oznacza to skłonność do bezwzględności, jeśli jest ona konieczna w osiągnięciu pożądanego celu - Machiavelli miał Marsa umiejscowionego w Drugim Domu.

Wynalazca - milioner

W tym horoskopie czai się zaskakująca i dramatyczna możliwość, która staje się widoczna dopiero po przestudiowaniu tego, co zdaje się być płaską społecznością. Jak ustalono, ta karta wskazuje naturalnego opiekuna i jest po prostu mało prawdopodobne, że Roger zrobi fortunę na pracy polegającej na złagodzeniu dolegliwości społecznych, chociaż możliwość wzbogacenia jest wyraźnie wskazana - trzy energiczne planety w Domu Pieniądza i Jowisz - czasem nazywany "planetą potentatów" - w Domu Jaźni (Kalendarz określa z pewną satysfakcją, że człowiek z Jowisza "powinien być bardzo szczęśliwy w dorabianiu się majątku i powinien mieć góry złota i srebra").

Kilka pozornie niewinnych cech w karcie Rogera zapewnia nietypowe rozwiązanie tego paradoksu.

Wodnik jest znakiem postępu naukowego i wszystkich rzeczy mechanicznych (stąd nowoczesny "wodnikowy" wiek). Wenus w Wodniku pokazuje talent w tej dziedzinie, chociaż na własną rękę może oznaczać nie więcej niż talent do naprawiania odkurzaczy. 

Jednakże wracając do Domu Pieniędzy, znajdujemy tam napędzającego i dodającego energii Marsa, Merkurego tworzącego pomysłowość i innowacyjność, a także zaczepnego Urana połączonego z Wodnikiem i wiekiem naukowym, co McNiece podsumował jako stojące za "pomysłowością mechaniczną".


CZĘŚĆ DRUGA HOROSKOPU JUŻ WKRÓTCE! 

Polecamy: Niepublikowana praca J.K.Rowling - horoskop Jacka Davida Buchanana
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz