"Very good lives" - J.K.Rowling o wartości porażki i potędze wyobraźni.

„Słuchałem i czytałem wiele przemówień wygłaszanych na koniec studiów, ale żadne z nich nie było tak poruszające i tak mocno zapadające w pamięć, jak to, które wygłosiła J.K.Rowling. Minęły lata od jej wizyty na Harvardzie, a ludzie wciąż o tym mówią – i wciąż odnajdują inspirację w jej pojedynczym wygłoszeniu idei, że życie pełnią życia to często narażanie się na ryzyko porażki. Jak znaczącym potwierdzeniem tych słów jest ona sama i jak znaczącym darem była jej przemowa – i wciąż jest – dla wszystkich z nas, którzy mają ten przywilej, by wysłuchać jej, a teraz również móc ją przeczytać” – tymi słowami prezydent Harvardu, Drew Gilpin Faust, odniósł się do słynnego wystąpienia J.K.Rowling w murach uczelni. To właśnie tam, na Uniwersytecie w Harvardzie w 2008 roku, pisarka opowiedziała o tym, jak wielkie znaczenie w życiu ma porażka oraz wyobraźnia. Od tego czasu niezliczone rzesze jej fanów, i nie tylko, korzystając choćby z serwisu YouTube, mogło wysłuchać jej słów. A jak w powyższej wypowiedzi wspomniał prezydent Faust, niebawem będzie można je również przeczytać.
A wszystko to za sprawą pięknej inicjatywy przedsięwziętej przez J.K.Rowling oraz jej brytyjskiego wydawcę książek dla dorosłych, Little Brown: przemowa Rowling z Harvardu zostanie wydana w formie małej książeczki, a dochód z jej sprzedaży w całości zostanie przekazany na cele dobroczynne – w 90% na fundację założoną przez J.K.Rowling – Lumos, a w 10% na rzecz Uniwersytetu w Harvardzie. Publikacja będzie nosiła tytuł „Very good lives” i pojawi się w brytyjskich księgarniach 14 kwietnia 2015 roku. Wydana w twardej oprawie z ilustracjami Joela Hollanda, będzie kosztować 9,99 GBP. Książka ma być dystrybuowana na całym świecie w języku angielskim i na tę chwilę nie wiadomo, czy doczeka się translacji na inne języki, tak jak to było w przypadku pozostałych trzech książek napisanych przez J.K.Rowling, z których dochody również miały być w całości przekazane na rzecz fundacji dobroczynnych („Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oraz „Qudditch przez wieki”, których sprzedaż wspiera fundację Comic Relief, a także „Baśnie barda Beedle’a” wspierające dawniej Children’s Level Group, a obecnie fundację Lumos). 

Na tę chwilę nie wiadomo, czy w publikacji „Very good lives” zawarte zostanie cokolwiek poza transkrypcją wystąpienia pisarki, niemniej wydaje się być rzeczą oczywistą, że sama przemowa, która bardzo długa nie jest (wystąpienie Rowling trwało zaledwie dwadzieścia parę minut) raczej nie wypełni całej książeczki. 

A o samej książce mówiąc… Z racji tego, że na tę chwilę domysłów jest więcej niż potwierdzonych faktów, przyjrzyjmy się samej okładce, której styl, albo raczej minimalizm, utrzymany jest w tonie pierwszej powieści Rowling dla dorosłych – „Trafnego wyboru”. Sama czcionka wykorzystana w tytule mnie jednoznacznie kojarzy się z tamtą powieścią. Z jednej strony wydaje się to być ciekawy zabieg marketingowy, którego celem jest zwrócenie uwagi potencjalnego odbiorcy i „złowienie” go na haczyk „Trafnego wyboru”. Z kolei z drugiej strony, bardzo skromna okładka zdaje się być idealna dla tej publikacji, którą przecież cechować będą proste, a jednocześnie niezwykle ważne, słowa.Wystąpienie J.K.Rowling można obejrzeć poniżej. Polskie tłumaczenie już wkrótce na naszym blogu. Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. Eh, nie działa mi filmik... Dlatego chętnie poczekam na tłumaczenie :)

  Vanessa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czytasz na komputerze czy telefonie? Bo z tego, co widzę, ten link działa tylko na komputerach.

   Usuń