J.K.Rowling we Wrocławiu?


Po raz pierwszy brytyjską autorkę zaproszono do Polski w 2002 roku, kiedy to otrzymała nominację do otrzymania Orderu Uśmiechu. 26 paździer- nika w Krakowie odbyła się oficjalna uroczystość, podczas której pisarka miała otrzymać przyznane jej 13 września wyróżnienie. Nagroda ta jest bardzo szczególna, gdyż przyznają ją dzieci, a jak wiadomo to one są najbardziej wymagającymi odbiorcami. Niestety, J.K.Rowling nie pojawiła się w Krakowie, o czym zgromadzeni fani oraz dziennikarze dowiedzieli się przed ceremonią wręczenia nagrody (zgodnie z zasadami, osoba wyróżniona Orderem, musi wypić szklankę soku z cytryny, gdy odbiera nagrodę). W liście od agenta literackiego pisarki, Christophera Little’a, znalazło się wyjaśnienie nieobecności pisarki podczas uroczystości: powodem była ciąża oraz przebywanie w „nieznanym nikomu miejscu i praca nad piątym tomem”.

Na czwartym spotkaniu Forum Europejskiej Stolicy Kultury, które odbyło się 27 maja, kurator do spraw literatury, Irek Grin, wypowiedział się na temat planów na 2016 rok. Wówczas stało się jasne, że do Polski po raz kolejny zaproszona została autorka „Harry’ego Pottera”, J.K.Rowling. Czy tym razem stanie się cud i pisarka naprawdę zawita w naszym kraju?

O ile mi wiadomo, po raz drugi pisarka miała zostać zaproszona na specjalny festiwal „Harry’ego Pottera”, który miał się odbyć w 2007 roku w Płocku. Tym razem to Warner Bros. nie wyraził zgody na wykorzystanie motywów z „Harry’ego Pottera” oraz na emisję filmów z serii, wobec czego i sama J.K.Rowling nie pojawiła się w Polsce (ostatecznie festiwal odbył się w 2008 roku w bardzo uproszczonej i rozczarowującej formie).

Trzecia próba „ściągnięcia” popularnej autorki została podjęta pod koniec 2007 roku, kiedy to polski wydawca, Bronisław Kledzik, przyznał, iż uprzedzono pisarkę, że jeśli będzie ona w pobliżu naszego kraju i nie przyjedzie tu, to „stosunki dyplomatyczne mogą zostać popsute”. Słowa te odebrano jako zapowiedź wizyty Rowling w Polsce w 2008 roku, lecz niestety i tym razem do jej przyjazdu nie doszło.

Po raz ostatni to wydawnictwo Znak starało się o wizytę pisarki. Z okazji premiery „Trafnego wyboru”, pierwszej powieści dla dorosłych napisanej przez J.K.Rowling, w całym kraju w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, zostały zorganizowane spotkania z czytelnikami, których jedynym tematem był „Trafny wybór” i zaproszenie Brytyjki do Polski. Jak podaje Instytut Książki, w akcji, która odbyła się 6 grudnia 2012 roku, wzięło udział ponad 150 klubów. Do Instytutu spłynęły relacje ze spotkań oraz mnóstwo zdjęć – wszystko po to, by zachęcić pisarkę do odwiedzenia naszego kraju. Zgodnie z założeniem, spotkanie miałoby się odbyć w klubie, który najlepiej sobie poradził z organizacją dyskusji na temat „Trafnego wyboru”. Pomimo wielkiego zaangażowania wielu klubów, zaproszenie J.K.Rowling do Polski pozostało bez odpowiedzi, zaś wydawnictwo Znak przyznało, że w ogóle nie wiadomo, czy zjawi się ona w naszym kraju.

Teraz stajemy w obliczu kolejnego, piątego już zaproszenia J.K.Rowling do Polski. Czy po tylu nieudanych próbach jeszcze istnieją realne szanse na to, że nasza ukochana autorka w końcu zjawi się w naszym państwie? Biorąc pod uwagę okoliczności, sądzę, że w obecnej chwili szanse na to są największe. Już tłumaczę dlaczego.

Rok 2016 będzie dla Polski bardzo szczególnym rokiem – przynajmniej pod względem kulturowym. Wrocław, bowiem, otrzymał miano Europejskiej Stolicy Kultury, w związku z czym oczy całego kontynentu (i nie tylko) zwrócone będą właśnie na to miasto. Wśród wielu przedsięwzięć kulturowych przygotowywanych na ten rok, nie mogło zabraknąć tych związanych z literaturą, dlatego już teraz do Wrocławia zostali zaproszeni znani pisarze ze świata. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Umberto Eco, Orhan Pamuka i J.K.Rowling. Ponadto już wiadomo, że Wrocław otrzymał zapytania od dwóch amerykańskich autorów, którzy bardzo chętnie włączyliby się w program ESK. Wśród tych autorów jest znany autor powieści kryminalnych, Harlan Coben. Jak dotąd nie wiadomo, czy Rowling pojawi się we Wrocławiu, niemniej wszystko ma się stać jasne już w drugiej połowie bieżącego roku, albowiem do tego czasu zaproszeni mają czas na przyjęcie bądź odrzucenie propozycji przyjazdu do Polski. Na bieżąco będziemy informować, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek informacje w tym temacie.

W 2016 roku Wrocław będzie skupiał na sobie uwagę przynajmniej całej Europy. Czy J.K.Rowling odmówi wizyty w Europejskiej Stolicy Kultury? Przekonamy się o tym już wkrótce. Być może tym razem informacje, które do nas dotrą będą jednocześnie zapowiedzią możliwości spełnienia marzeń dla wielu z nas?
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz