Koniec z Wonderbookami? Konsekwencje zakończenia współpracy z Sony

Unikalne środowisko internetowe dla każdego fana „Harry’ego Pottera”. Magiczne miejsce w sieci, którego celem było zebranie gigantycznej społeczności potteromaniaków i udostępnienie im niedostępnych nigdzie indziej treści związanych z „Harrym Potterem”, których autorką jest J.K.Rowling. POTTERMORE.

Pottermore to witryna internetowa autorstwa J.K.Rowling, która chciała przenieść w ten sposób serię na inny poziom, czyniąc ją bardziej przystępną dla nowego pokolenia. Z założenia, Pottermore powstało jako wyraz wdzięczności dla najbardziej oddanych fanów magicznej serii, którzy „podążali za Harrym tak wiernie przez te wszystkie lata”. Ogłoszenie, które zostało opublikowane 23 czerwca 2011 roku, a w którym J.K.Rowling zapowiadała powstanie strony, wywołało niemałą burzę wśród zapalonych miłośników cyklu. Podekscytowani do granic możliwości fani, z wielką niecierpliwością oczekiwali 31 lipca, kiedy to miała ruszyć wstępna rejestracja, która miała wyłonić milion użytkowników, którzy jako pierwsi wejdą do tego zupełnie nowego, czarodziejskiego świata.

Historia Pottermore jest pokręcona i wyboista. Dziś, w odniesieniu do najświeższych doniesień, warto przypomnieć sobie jak powstała ta gigantyczna strona i jak ewoluowała w ciągu ostatnich lat oraz co oferuje swoim użytkownikom. Ale na początek najświeższe wiadomości:

„Pottermore kończy satysfakcjonującą współpracę z Sony”.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż Pottermore nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie ścisła współpraca ze znanym na całym świecie koncernem Sony. Japońskie przedsiębiorstwo było kluczowym partnerem dla przeniesienia pomysłów i projektów do rzeczywistości. Zarejestrowana w 2009 roku marka „Pottermore” potrzebowała dwóch lat, aby ujrzeć światło dzienne. Od początku jasne było jedno: to gigantyczne przedsięwzięcie, do którego realizacji potrzebni są najlepsi fachowcy i developerzy z najwyższej półki. Mimo to, jak się okazało w 2011 roku, twórcy nie przewidzieli wszystkiego. Początkowo planowane na październik 2011 roku otwarcie strony, co i rusz przesuwało się w czasie, okazało się, bowiem, że sama rejestracja miliona szczęśliwców, którzy otrzymają dostęp do wersji Beta strony, jest nie lada wyzwaniem. Serwer nie wytrzymywał. Dziesiątki milionów internautów i fanów „Harry’ego Pottera” za wszelką cenę usiłowało zarejestrować się na stronie, lecz ta – niestety – nie była przygotowana na tak gigantyczne zainteresowanie. Ostatecznie dopiero 14 kwietnia 2012 roku strona została udostępniona dla wszystkich. To był oficjalny początek Pottermore.

Każdy ma jakieś zdanie na temat Pottermore. Graficznie strona prezentuje się całkiem nieźle, choć dla posiadacza wolniejszego łącza, prawdziwą mordęgą jest jej eksploracja. Dużo gorzej jest z – ujmijmy to – „grywalnością” witryny. Wszystko opiera się na klikaniu, przebieganiu wzrokiem kolejnych plansz i doszukiwaniu się poukrywanych w obrazkach elementów, co po jakimś czasie (stosunkowo krótkim) staje się nużące. Nie będę ukrywał, że Pottermore bardzo mnie nudzi i nie są w stanie tego zmienić nawet najpiękniejsze grafiki. Wchodzę na tę stronę wtedy, kiedy pojawiają się nowe teksty autorstwa J.K.Rowling. No właśnie. Najmocniejszy punkt Pottermore – teksty napisane przez samą Jo Rowling, a odnoszące się do świata wykreowanego na kartach „Harry’ego Pottera”. To one są niewątpliwie najlepszym wabikiem, który nieustannie przyciąga fanów serii. Niemniej – strona jest dostępna dla wszystkich, więc nie będę się wypowiadać na temat subiektywnych odczuć.

Powróćmy do samej historii strony. Zaczęło się od witryny dedykowanej dla fanów, którzy na jej łamach mogli przeżywać historie znane z książek na nowo. A przynajmniej wmawiano nam, że tak właśnie będzie. 24 kwietnia 2012 roku ruszył Pottermore Shop – sklep internetowy, w którym miały być dostępne e-booki i audiobooki „Harry’ego Pottera” w różnych edycjach językowych. Powoli, acz sukcesywnie, wprowadzano do cyfrowej oferty kolejne języki – 21 sierpnia 2013 roku pojawiła się długo oczekiwana (przez niektórych) wersja polska. Co warto podkreślić – Pottermore Shop jest jedynym miejscem na świecie oferującym elektroniczną wersję „Harry’ego Pottera”.
ROZWÓJ WSPÓŁPRACY

Mijały miesiące, a Pottermore żyło sobie własnym życiem. Pierwsza fala dobrze zorganizowanego marketingu i promocji przeminęła i spragnieni nowości fani, zaczęli nudzić się na stronie, która pomimo ciągłych udoskonaleń, nadal pozostawała… nudna. Ale nie było to przeszkodą dla stosunkowo świeżej współpracy J.K.Rowling, Warner Bros. i Sony. Niebawem współpraca ta zaowocowała wydaniem „multimedialnej książki” – Wonderbooka. „Księga Czarów” pojawiła się jako specjalne wydawnictwo dostępne dla posiadaczy konsoli PlayStation 3 i przyniosła niemałe zyski. W końcu nazwisko J.K.Rowling na pudełku nawet najbardziej tandetnej gry (tudzież książki multimedialnej) sprawi, że wygłodniali konsumenci rzucą się na produkt wydzierając sobie z portfeli ostatnie grosze, ażeby tylko dokonać trefnego… przepraszam – TRAFNEGO – zakupu. Bez wątpienia Wonderbook był premią dla Sony, które pomimo wielkiego udziału w powstanie Pottermore, jeszcze nie otrzymało swojej szansy na wybicie się przed szereg. A Wonderbooki – zarówno „Księga Czarów” jak i niedawno wydana – „Księga Eliksirów” wzbudziły niemałą popularność i nierzadko spowodowały zakup drogiej konsoli nowej generacji produkowanej właśnie przez Sony – PlayStation 3. Ale na tym współpraca się nie skończyła. Wszakże, kiedy obie strony są zadowolone, a i profity są spore, warto kuć żelazo póki gorące. I tak w kwietniu 2013 roku „wykuto” coś zupełnie nowego – Pottermore dla PlayStation Home – specjalnego środowiska internetowego stworzonego dla posiadaczy rzeczonej konsoli, w którym użytkownicy mogli korzystać z Pottermore w zupełnie nowy sposób, a i strona zmieniła swoją formę stając się bardziej grą społecznościową, aniżeli stroną internetową. Zaledwie rok później, to jest – 9 kwietnia 2014 roku nastąpił wielki i niespodziewany krach...

„Pottermore kończy satysfakcjonującą współpracę z Sony”.

Co się stało? Tego jeszcze nie wiadomo, choć można się domyślać powodów podjęcia takiej, a nie innej decyzji. Naprzeciw siebie stały dwie gigantyczne korporacje – właściciel praw do „Harry’ego Pottera” – Warner Bros. oraz współtwórca „internetowego dziecka J.K.Rowling” – Sony. Ani jedno, ani drugie przedsiębiorstwo nie jest skłonne do ustępstw i twardo obstaje przy swoim. Nie bez powodu – kiedy w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze, nie ma miejsca na cackanie się z nikim. Zresztą – takie układy już wielokrotnie kończyły się wojną. Czy tak będzie i w tym przypadku? Tego nie wiadomo, choć nieoczekiwane zakończenie współpracy oraz deklaracja ze strony Pottermore, iż zmiana wpłynie witrynie na dobre, z pewnością pozostawiają w domyśle zawieszoną nad karkiem Sony siekierę. Bo czy ktoś naprawdę kończyłby SATYSFAKCJONUJĄCĄ współpracę? Raczej pokusiłbym się o stwierdzenie, że ktoś w końcu przejrzał na oczy i zauważył niepokojące oznaki nieustannego i ciągłego spadku zainteresowania stroną. Dotychczas znane nam Pottermore, co powtarzam z uporem maniaka, jest nudne. Pomimo, że dopracowane graficznie do perfekcji i miłe dla oka – nie jest miejscem, w którym chętnie spędzałoby się całe godziny, dni, tygodnie i miesiące na powtarzaniu tych samych czynności… Liczę na to, że koniec współpracy z Sony zaowocuje nowym, lepszym obliczem tej strony i że w końcu stanie się ona – zgodnie z zapowiedziami z 23 czerwca 2011 roku – prawdziwie magicznym miejscem dla wszystkich wiernych fanów cyklu powieściowego o Harrym Potterze.

SKUTKI ZAKOŃCZENIA WSPÓŁPRACY Z SONY

No dobrze. Wiemy już (i widzimy, albowiem na stronie Pottermore nie widnieje już logo Sony), że współpraca J.K.Rowling z japońskim koncernem dobiegła końca, ale jakie to przyniesie skutki dla nas, fanów? Żeby uzyskać odpowiedzi na to pytanie, napisaliśmy maila do rzecznika prasowego Pottermore. W odpowiedzi otrzymaliśmy dwa maile – jeden od wspomnianego już rzecznika, Marka Hutchinsona oraz drugi od osoby reprezentującej Sony, Lisy Gephardt.

Na zapytanie o dalsze projekty w stylu Wonderbooków, Mark Hutchinson odpowiedział:

Z racji tego, że nasza współpraca z Sony dobiegła końca, nie będzie więcej projektów w stylu Wonderbooka. 

Ponadto zapewnił mnie, że nasze zapytanie dotyczące dalszej funkcjonalności Pottermore na PlayStation Home przesłał do Sony, na co z kolei odpowiedziała nam Lisa Gephardt, wyjaśniając również, co będzie dalej z wydanymi już Wonderbookami:

Nadal będziemy sprzedawać istniejące już Wonderbooki: „Księgę Czarów” i „Księgę Eliksirów”, lecz nie będziemy już wydawać nowych Wonderbooków. Każdy posiadacz Wonderbooka wciąż będzie mógł liczyć na serwis ze strony Sony Computer Entertainment.
Co się tyczy drugiego zapytania, Pottermore na PlayStation Home pozostanie aktywne przez bliżej nieokreślony czas i nadal będziemy służyć pomocą jego użytkownikom.

OKRUTNE WNIOSKI

Pottermore w dotychczasowej formie to porażka. Zapowiadane jako rewolucja – Pottermore na PlayStation Home to marna imitacja gry społecznościowej, która graficznie jest bardzo odległa w stosunku do standardów gier powstałych na konsole nowej generacji. I ostatecznie – Wonderbooki „Księga Czarów” oraz „Księga Eliksirów” to powielające się programy multimedialne, które tracą na atrakcyjności z każdą minutą użytkowania (i znowu – bo są nudne…). Dodając do tego ilość tekstu od J.K.Rowling, śmiało można stwierdzić, iż wydanie ich było podyktowane jawnym skokiem na kasę. Być może moje wnioski będą okrutne, ale wyrażę się w sposób całkowicie subiektywny: koniec współpracy z Sony niezwykle mnie cieszy, ponieważ dalszego obniżania poziomu marki „Harry’ego Pottera” już bym nie zniósł. J.K.Rowling mogę pogratulować sukcesu i żywię nadzieję, że kolejna współpraca, która zostanie podjęta w kwestii Pottermore będzie prawdziwie owocna i przyniesie nam, fanom, prawdziwie magiczne środowisko, w którym poczujemy się jak w domu.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz