"Pierwsze wydania, drugie myśli"

„Pędzący motocykl tak szybko zatoczył ostry łuk w ciemności, że ścigający go w radiowozie policjanci wykrzyknęli tylko: „Wow !”. Sierżant Fisher nacisnął wielką stopą pedał hamulca obawiając się, że chłopiec siedzący z tyłu z pewnością wpadł już pod koła samochodu, jednak motocykl zrobił zwrot bez interwencji kierującego i mignąwszy czerwonym światłem z tylnego reflektora zniknął w wąskiej, bocznej uliczce…” – tymi słowami zaczyna się króciutki prequel „Harry’ego Pottera”, spisany na dwustronnej pocztówce, którego rękopis został sprzedany 10 czerwca 2008 roku za 25 tysięcy funtów szterlingów. J.K.Rowling wsparła tym samym fundację „English PEN” mającą na celu szerzenie literatury.To nie pierwsze tego typu działanie dobroczynne podjęte przez autorkę „Harry’ego Pottera”. Wcześniej, 13 grudnia 2007 roku za blisko 2 miliony funtów sprzedano na aukcji rękopis „Baśni barda Beedle’a” – oprawiona w skórę i inkrustowana szlachetnymi kamieniami książka trafiła w „ręce” największej na świecie księgarni internetowej – Amazon.com. Była to jedna z siedmiu kopii wykonanych przez pisarkę. Sześć trafiło do osób, którym J.K.Rowling chciała podziękować w ten sposób za niezwykły wkład w powstanie „Harry’ego Pottera” – jedną z nich był Barry Cunningham – odkrywca „HP”, który zdecydował się wydać „Kamień Filozoficzny” w Wielkiej Brytanii; drugą z kopii otrzymał Artur L. Levine – amerykański wydawca. Nie wiadomo, komu Jo wręczyła pozostałe egzemplarze rękopisu, choć moje przypuszczenia od lat pozostają niezmienne i stawiam na Christophera Little’a (byłego agenta J.K.Rowling) i Bryony Evens (która jako pierwsza stanęła w obronie „Harry’ego Pottera” i w znacznym stopniu wpłynęła na publikację powieści). Pozostawmy jednak przypuszczenia i minione aukcje tam, gdzie ich miejsce – w przeszłości.Podjęcie tej tematyki nie pozostaje, bowiem, bezcelowe. Przypadki nie istnieją, dlatego też przejdę do meritum, które może wzbudzić (przynajmniej we mnie wzbudziło) mrowienie w brzuchu. 21 maja bieżącego roku w domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie, będzie można wziąć udział w niezwykłej licytacji. We współpracy z fundacją English PEN zostanie zorganizowana aukcja pięćdziesięciu jeden pierwszych wydań książek z osobistymi adnotacjami i rysunkami wykonanymi przez ich autorów. Wśród wielu znanych nazwisk pisarzy i ilustratorów takich jak Margaret Atwood, Fredrick Forsyth czy Helen Fielding, nie mogło oczywiście zabraknąć nazwiska J.K.Rowling, która zgodziła się przekazać kopię pierwszego wydania „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego” z dodatkami na 43 stronach - jej własnoręcznymi ilustracjami i adnotacjami. To aż 22 rysunki wykonane przez pisarkę i około 1100 słów dodatkowego materiału, którego treść pozostaje nieznana. Z jednym małym wyjątkiem…:

„Napisałam tę książkę podczas skradzionych godzin w terkoczących kawiarniach lub w mroku nocy. Dla mnie historia o tym jak pisałam „Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny” spisana jest niewidzialnie na każdej stronie i tylko ja mogę ją przeczytać. Po szesnastu latach od publikacji, kiedy przerzucam kartki, wspomnienia są tak żywe jak niegdyś.”

Aż chciałoby się zapytać: „i co dalej?”, jednak materiał napisany przez Jo pozostaje tajemnicą, co zapewne się nie zmieni aż do poniedziałku, 20 maja. Wówczas wszystkie licytowane książki będą udostępnione do wglądu. Można wtedy liczyć na zdjęcia przedstawiające poszczególne ilustracje i zapiski pisarki.Akcja „Pierwsze wydania, drugie myśli” („First editions, seconds thoughts”) wystartowała dzięki wielkiemu zaangażowaniu Ricka Gekoski, członka zarządu English PEN handlującego rzadkimi książkami, który teraz z zadowoleniem mówi o aukcji: „W czasie 40 lat sprzedaży rzadkich książek, nigdy nie spotkałem się kolekcją książek mogącą zostać przyrównaną do tej sprzedawanej teraz. W wielu przypadkach, komentarze wpłyną na to jak dana książka ma być odczytana oraz na jej zrozumienie w przyszłości.”

Nam pozostaje czekanie na odpowiedź na jedno, zasadnicze pytanie: czy materiały zawarte przez J.K.Rowling w tej książce, ujrzą światło dzienne i zostaną wydane tak samo jak „Baśnie barda Beedle’a” czy prequel „Harry’ego Pottera”? W czerwcu 2008 roku, zaledwie dzień po zakończeniu aukcji, do sprzedaży trafił zbiór pocztówek zatytułowany „What’s your story?” zawierający kopię wszystkich autorskich kartek przygotowanych specjalnie na tę aukcję, wśród których znajduje się rzeczony prequel. Wydano wówczas zaledwie 1000 egzemplarzy owego zbioru. Jak będzie tym razem? Wiadomo, że wydany zostanie katalog aukcyjny – czy będą w nim zawarte zdjęcia bądź skany materiałów przygotowanych przez J.K.Rowling? To jedno z wielu pytań cisnących się na usta, na które, niestety, odpowiedzi jeszcze na razie nie poznamy. Ale kto wie?

Więcej szczegółów znajduje się TUTAJ.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz