POLAND LOVES HARRY POTTER - kino Odeon i plan Leicester Square

Pozostało niespełna 5 miesięcy do światowej premiery ostatniego "Harry'ego Pottera"! Zgodnie z zapowiedzią prezentuję dziś dane i historię miejsca, w którym odbędzie się to niezwykłe globalne wydarzenie. Na dobry początek kilka informacji przetłumaczonych przeze mnie wprost z Wikipedii:

Odeon Leicester Square to kino zajmujące centrum wschodniej strony Leicester Square w Londynie. Nad placem dominuje gigantyczna, wypolerowana elewacja z granitu oraz, mierząca 37 metrów wysokości, wieża, na której wyeksponowana jest nazwa kina (Odeon). Niebieski neon zarysowuje nocą sylwetkę kina. Budynek został wzniesiony jako "okręt flagowy" Oscar Deutsch's Odeon Cinema Circuit i do dzisiejszego dnia zajmuje te wysoką pozycję. W kinie odbywają się europejskie i światowe premiery filmowe, a także coroczne Royal Film Performance.

Z ciekawostek warto dodać, iż jest to największe w Zjednoczonym Królestwie kino, w którym znajduje się jeden ekran. Kino zostało wybudowane w 1937 r. na podstawie projektu Harry'ego Weedona i Andrew Mathera (postawione na miejscu Tureckich Łazienek i przylegającego teatru Alhambra). Koszty wykupienia działki i trwającej 7 miesięcy budowy wyniosły ponad 780 000 funtów brytyjskich. Otwarcie nastąpiło dokładnie 2 listopada 1937 r.

Obecnie kino może pomieścić 1683 osoby, choć wcześniej było w nim ponad 2000 miejsc (zredukowano ich ilość, by wybudować specjalny pokój dla odwiedzających kino monarchów).

A teraz nieco konkretniejszych informacji na temat wyjazdu. Niejako normą już jest, że na ok. dwa dni przed premierą zjeżdżają się fani, którzy spędzają ten czas bezpośrednio pod kinem - niektórzy mają namioty, inni śpiwory, niektórzy próbują zachować ciepło owijając swoje "legowisko" folią aluminiową - metod na przetrwanie tych dwóch bądź trzech dni jest wiele - skoro inni mogą to wytrzymać, to my także - nie widzę tu żadnego problemu ani przeciwwskazań. Wszakże premiera "Insygniów Śmierci cz. 2" odbędzie się w lipcu - teoretycznie więc powinno być ciepło, choć z całą pewnością należy się zabezpieczyć na wypadek deszczu (co w Anglii jest powszechne).

Zachęcam przede wszystkim do obejrzenia filmu z premiery oraz relacji z pobytu fanów w oczekiwaniu na nią.

Dzięki dociekliwości, poszukiwaniom i pomocy bratanka, który wypatrzył na filmie z premiery znak restauracji McDonald's, wiem też dokąd dojeżdżają na premierę samochody z gwiazdami - oto plan z moimi adnotacjami:

Spodziewajcie się wkrótce kolejnych informacji.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz