Odkrywcy "Harry'ego Pottera"

21 czerwca opowiedziałem Wam pokrótce wspaniałą historię powstania i wydania "Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa" - osobiście bardzo lubię powracać do przeszłości i na nowo przeżywać minione chwile, bądź odkrywać przeszłość, której sam osobiście nie doświadczyłem... Gdybym zechciał dzisiaj - 26 czerwca opowiedzieć Wam skróconą historię powstania i wydania "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" z pewnością musiałbym pominąć dziesiątki niezwykle istotnych wydarzeń, dziesiątki niezwykle ważnych osób i setki chwil, które w rezultacie przyczyniły się do tego, by debiutująca pisarka mogła wydać swoją pierwszą książkę z zaplanowanego cyklu siedmiu. Jakbym nie starał się opowiedzieć tej historii, to w każdym calu byłoby to ujmą prawdziwych wydarzeń, jeślibym musiał zwracać uwagę na coś tak mało istotnego jak objętość tekstu... Dlatego nie opowiem Wam fascynującej, pełnej niespodzianek i zwrotów akcji historii początków książki o Chłopcu, Który Przeżył... Dziś, 26 czerwca 2010 r. mija trzynasta rocznica premiery "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego". Oto rocznica prawdziwego początku, choć Harry Potter narodził się naprawdę w czerwcu, ale roku 1990... Powiedziałem już czego Wam nie opowiem - być może ta historia zostanie opowiedziana z pełnymi detalami w mojej książce, której napisanie już od 4 lat planuję, być może też nadejdzie taki dzień, kiedy opiszę ją na blogu w kilku(nastu) częściach - dziś jednak chciałbym zwrócić uwagę na drugi plan i przedstawić Wam nie tyle wydarzenia, co ludzi, których zaangażowanie, satysfakcja i determinacja doprowadziły do tego, że mamy dziś co świętować...

Dianne Rowling Moore

Młodsza siostra Joanne - pierwsza osoba, która kiedykolwiek przeczytała "Harry'ego Pottera". Kiedy Jo wróciła do Wielkiej Brytanii po zakończeniu swojego związku z Jorge Arrantesem w Porto, zatrzymała się u swojej siostry i jej męża. Któregoś dnia Di udało się namówić Joanne do tego, aby ta pokazała jej rękopis. Joanne zgodziła się. Do dzisiaj przyznaje, że gdyby Di po przeczytaniu części powieści się nie roześmiała, to prawdopodobnie zrezygnowałaby z pomysłu. Ponieważ jednak jej siostra odebrała historię o Harrym Potterze bardzo pozytywnie, Joanne zdecydowała się kontynuować prace, a co więcej - miała już świadomość, że książka jest dobra.

Bryony Evens

Ok. 1994 r. Bryony Evens była kierowniczką biura i osobistą asystentką Christophera Little'a w agencji literackiej, do której J.K.Rowling posłała list wraz z trzema rozdziałami "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego". Manuskrypt trafił od razu do kosza na śmieci, ponieważ agencja Little'a nie zajmowała się książkami dla dzieci. Na szczęście była tam Bryony, która wręcz uwielbiała czytać, wobec czego wyciągnęła z kosza paczkę od Joanne Rowling i przeczytała. W zestawie znajdowało się streszczenie książki, jej trzy rozdziały i kilka rysunków autorstwa autorki. Bryony błyskawicznie przemknęła przez pierwszy rozdział, a potem wszystko potoczyło się już lawinowo. Jeszcze tego samego dnia dokończyła i namówiła Christophera Little'a do zawarcia umowy z Joanne Rowling. W 2000 r. Bryony spotkała się z J.K.Rowling na spotkaniu z czytelnikami - tam Jo dowiedziawszy się kim jest, podziękowała jej serdecznie i napisała serdeczną dedykację w jej książce: "Dla Bryony, która naprawdę odkryła Harry'ego Pottera".

Christopher Little

Agent literacki J.K.Rowling - to dzięki niemu manuskrypt jej pierwszej powieści został rozesłany do wydawców, którzy tekst kolejno odrzucali... W końcu jednak "Harry Potter" trafił do wydawnictwa Bloomsbury...

Barry Cunningham

Oto człowiek, który zdecydował się wydać "Harry'ego Pottera" - zajmujący wówczas wysokie stanowisko w wydawnictwie Bloomsbury zdecydował się postawić na debiutującą pisarkę i dać jej szansę. Po latach J.K.Rowling odwdzięczyła się mu podarowując jeden z siedmiu ręcznie spisanych egzemplarzy "Baśni barda Beedle'a" (2007). Jedyny wystawiony na aukcję rękopis tej książki - napisany zresztą specjalnie po to, aby zostać sprzedanym na licytacji - osiągnął rekordową sumę 1 950 000 GBP.

Arthur Levine

Amerykański wydawca książek J.K.Rowling. To człowiek, który sprawił, że o "Harrym Potterze" zrobiło się głośno, człowiek, który pomógł narodzić się fenomenowi. A wszystko przez to, że licytując prawo do wydania książek J.K.Rowling za oceanem postawił wszystko na jedną kartę i zaoferował... 100 000 dolarów... Warto dodać, że wówczas J.K.Rowling nie była ani sławna, ani bogata, zaś o "Harrym Potterze" było nadal jeszcze bardzo cicho... Człowiek, który rozsławił Pottera otrzymał swoją nagrodę - podobnie jak Barry Cunningham - dostał od J.K.Rowling specjalnie dla niego napisane ręcznie wydanie "Baśni barda Beedle'a".

Piątka najważniejszych ludzi, postaci, które znacząco wpłynęły i być może zmieniły losy "Harry'ego Pottera". Jedni zaoferowali serce, oddanie i zaangażowanie, inni postawili duże pieniądze ryzykując przy tym bardzo wiele... Upór kolejnych sprawił, że "Harry Potter" koniec końców - stał się globalnym fenomenem. I nie ukrywajmy, w sporej mierze to dzięki tym ludziom możemy cieszyć się dziś z trzynastej rocznicy wydania "Harry'ego Pottera i Kamienia Filzoficznego", który, notabene, został wydrukowany wówczas w liczbie zaledwie 500 egzemplarzy... (dla porównania - pierwszy nakład tomu siódmego wyniósł prawie 13 mln egzemplarzy).
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz