Magiczna i sławna kolekcja profesora & Kompendium różdżek autorstwa J.K.Rowling

18. sierpnia 2001 roku rozpoczęła się moja przygoda z "Harrym Potterem" - strona po stronie, rozdział po rozdziale, książka po książce zagłębiałem się w niezwykły i cudowny świat wykreowany przez J.K.Rowling i z każdym kolejnym słowem zakochiwałem się w tym świecie coraz bardziej, coraz mocniej żyjąc chwilą, którą chciałem zamienić w wieczność. Trzy z siedmiu tomów zostały wydane, wkrótce miał zostać w Polsce opublikowany czwarty, a ja już wtedy zadawałem sobie pytanie: "Jak wyglądać będzie moje życie po siódmym tomie?"

Mógłbym siedzieć jak niektórzy i płakać po zakończeniu cyklu, mogłem spróbować zapomnieć i odsunąć się od tego świata - jak zrobiło to wielu, mogłem zrobić cokolwiek, ale to "cokolwiek" nie pocieszało mnie nawet na początku mojej magicznej wędrówki. W czerwcu 2002 r. zrozumiałem istotę swojego zamiłowania do "Harry'ego Pottera" - widząc na półce katowickiego EMPiKu zestaw czterech tomów serii po angielsku. Do głowy wpadła mi szalona myśl - zebrać wszystkie wydania językowe "Harry'ego", które pojawiły się na świecie - wówczas było ich około 40, może odrobinę więcej. Mając jednak niespełna 13 lat zdawałem sobie sprawę, że to marzenie nie jest możliwe do zrealizowania... Dzisiaj mam blisko 21 lat i wiem, że niemożliwe stało się możliwe, a ja zbliżam się do upragnionego pułapu - 33 wydania językowe, kolejne 5 - w tym zakupione dzisiaj portugalskie wydanie - są już w drodze do mnie. Dlaczego o tym piszę kolejny już raz ? Odpowiedź może wydać się idiotyczna, jednak dzisiaj zrozumiałem, że to co dla mnie jest wspaniałą codziennością, pasją, którą żarliwie pielęgnuję i rozwijam dla innych w istocie może okazać się sensacją. Profesor Nick Zekulin, wykładowca języka rosyjskiego na University of Calgary wyjawił niecałe 3 dni temu posiadanie kompletnej kolekcji 67 wydań językowych "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego" - fakt, jest to temat godny uwagi i przykuł moje zainteresowanie, jednak najbardziej zaszokował mnie fakt, iż o rzeczonym profesorze i jego kolekcji pisze niemalże cały świat - w tym znane międzynarodowe serwisy informacyjne jak CBC News. Zekulin udzielił już kilku do kilkunastu wywiadów, pozował do zdjęć do prasy, udzielił wywiadu telewizyjnego i zgodził się zorganizować wystawę swojej potterowej kolekcji !

(źródło: www.ucalgary.ca)

Historia jego kolekcji sięga 2003 r. kiedy po raz pierwszy zetknął się z "Harrym Potterem" - od tamtej pory kolekcjonował kolejne wydania pierwszego tomu czy to kupując je przez Internet, przywożąc z podróży czy otrzymując od znajomych. Jak sam przyznał - zrobił to dla celów akademickich. Zebrał 67 wydań - posiłkując się publikacjami, notkami prasowymi itd. itp. można zgodzić się, że zebrał wszystkie wydania, jednak jest to nieprawdą, ponieważ w tym wyliczeniu brane są pod uwagę jedynie wydania w tzw. "urzędowych" językach zaś tylko nieliczne wydania dialektowe są w to wliczone. Nie piszę tego, by umniejszyć zasług profesora - absolutnie nie - to co osiągnął jest wielkie, wspaniałe, ale zdałem sobie dzisiaj sprawę, że i mnie niewiele brakuje - ponad połowę już mam - z wydaniami, które obecnie są w "drodze" do mnie mój zbiór liczyć sobie będzie 38 tłumaczeń :-) Może kiedyś i o mnie i mojej kolekcji przeczytacie w gazetach ?

***

Jeżeli plotka, którą Wam teraz zaserwuję okaże się być prawdą, to możemy liczyć na coś naprawdę niezwykłego. W związku z powstającym na Florydzie parkiem rozrywki o tematyce potterowskiej - "Magiczny Świat Harry'ego Pottera" - J.K.Rowling miała zapowiedzieć wydanie książeczki opisującej 400 różnych rodzajów różdżek - ich nazw, specyfiki oraz możliwości - wszystko to dla potrzeb sklepu Ollivandera, w którym zwiedzający będą mogli zakupić swoją różdżkę. Póki co informację o leksykonie różdżek należy traktować jako plotkę, jednakże z uwagi na jej źródło, śmiem wierzyć, że faktycznie tak będzie. W końcu wiecie, że nie lubię prezentować Wam bajek ;)
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz