Tajemnice "Harry'ego Pottera" PART TEN

Zima zdecydowanie nie jest moją ulubioną porą roku - wręcz przeciwnie, za wszelką cenę staram się unikać mrozu, śniegu i wszelkiego zimna. Z tego też powodu dzisiejszy wpis będzie wyjątkowo "ciepły" a nawet gorący - za gorący nawet jak dla mnie. Jednocześnie przesyłam pozdrowienia Hagridowi, któremu ten temat wyjątkowo przypadłby do gustu.

Pokonawszy kolejne ślepe uliczki, kręte ścieżki i mroczne drogi dotarłem do kolejnej tajemnicy rodem ze świata "Harry'ego Pottera". Oto odnalazłem skarbnicę wiedzy dla każdego smoczego maniaka, a co najważniejsze - rękopis do którego dotarłem sygnowany jest inicjałami "JR". Nim przystąpię do zdradzania jego zawartości - która, co pozwolę sobie zaznaczyć, do tej pory nie była znana Polakom... - przejdę zatem do wstępu napisanego przez "JR" znaną dzisiaj jako "JKR".

To bardzo stary obrazek przedstawiający kilka stron z "Hodowli smoków dla przyjemności i dla zysku", który naszkicowałam podczas pobytu w Portugalii".

Na pewno zauważycie, że źle napisałam "developed" [developped] (wszystko przez usilną koncentrację nad każdą literką), ponadto pomieszałam Hybrydy z Orkney (geografia nigdy nie była moim mocnym punktem).

Nie wklejam obrazka na bloga, ponieważ wszelkie szczegóły widać i tak tylko przy bliższym przyjrzeniu się mu dlatego odsyłam do TEGO linka.

Krótko o tym co widzicie na zdjęciu: rysunki smoków wraz z ich nazwami - na szczególne wyróżnienie zasługuje Portugalski Długopyski - jasnozielony smok z czarnymi oczami i Kataloński Ogniomiot. Nie będę jednak opisywał obrazka, tylko po prostu zamieszczę informacje na nim zawarte.

PODSTAWOWY EKWIPUNEK:SMOCZA UPRZĄŻ: do schwytania i skrępowania smoka.

OGNIOTRWAŁE RĘKAWICE: choć wskazane są także spodnie, koszule, skarpety, bielizna, kapelusz, kominiarka.

MARTWE SZCZURY: do nagradzania smoka za dobre sprawowanie.

DOJRZEWANIE SMOKÓW:W wieku ok. 6 miesięcy zaczyna iskrzyć z pyska czemu towarzyszy szary dym. Zdolność lotu nabywa później - około dwunastego miesiąca, zaś pełną dojrzałość uzyskuje po skończeniu dwóch lat.

Twój smok wymaga wiele opieki w ciągu tych pierwszych kilku miesięcy...

Smocze jajo ma rozmiar ok. 12 x 18 cali (30,5 cm x 46 cm) - jest zatem masywniejsze i większe od znanych nam, mugolom, jaj.

--- Z rysunku możecie się dowiedzieć także, że smok Czarny Hebrydzki żyje na północy Wielkiej Brytanii, a Pospolity Walijski w Zachodniej części kraju.

SCHORZENIA A-Z:Schorzenie łusek (scalerow; scale - łuski, row - kłótnia, awantura):

OBJAWY : łuski masowo płowieją i się psują;

LECZENIE: przemywanie zaatakowanych miejsc mieszanką słonej wody, smoły i spirytusu.

"Aquabbs" syndrom:

OBJAWY: brak ognia, biała wydzielina powstająca przy kichnięciach;

LECZENIE: zapewnij smokowi ciepło, gorące kąpiele i dostateczną ilość chilli z pieprzem w pożywieniu. Podawaj mu także skrzynkę rumu cztery razy dziennie.

---------

A skoro już przy smokach jesteśmy, to czy wiedzieliście, że Charlie Weasley pracuje w największym na świecie rezerwacie smoków w Rumunii ? Pewnie tak, ale na pewno nie wiedzieliście, że założycielem tego rezerwatu był Harry Ridgebit (1881-1973), który był również pierwszym badaczem smoków, któremu udało się schwytać Peruwiańskiego Żmijozęba.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz