Nowości przeszłości

Dzisiejszy wpis będzie wieloraki – uprzedzam zatem, że informacji będzie „kilka”,a każda z innej beczki, co nie znaczy wcale, że nie będą to smakowite kąski dla konesera

„Harry’ego Pottera”. Zatem tak – dzisiejszy wpis można będzie podzielić na kilka części – nie obawiajcie się jednak, bo „trylogii” takiej jak poprzednim razem („Po dwóch miesiącach przerwy…”) nie będzie – przynajmniej nie dziś. Pocieszę jednak tych, którzy uwielbiają takie długaśne wpisy – temat na taką „trylogię”, a być może nawet na i tetralogię już jest, ale o tym w swoim czasie.

„Żeby poznać przyszłość, trzeba wrócić do przeszłości” – i tak też uczynię. A zacznę od pewnego ciekawego aspektu – a mianowicie uczniów z roku Harry’ego, których listę J.K. Rowling ujawniła w programie „Harry Potter i ja” w 2001r.


ROCZNIK HARRY’EGO
Abbott, Hannah
dziewczyna
z mugolskiej rodziny
Hufflepuff
Bones, Susan
dziewczyna
półkrwi
Hufflepuff
Boot, Trevor
chłopak
z mugolskiej rodziny
Ravenclaw
Brocklehurst, Mandy
dziewczyna
półkrwi
Ravenclaw
Brown, Lavender
dziewczyna
czystej krwi
Gryffindor
Bulstrode, Millicent
dziewczyna
półkrwi
Slytherin
Corner, Michael
chłopak
półkrwi
Hufflepuff
Cornfoot, Stephen
chłopak
czystej krwi
Ravenclaw
Crabbe, Vincent
chłopak
czystej krwi
Slytherin
Davis, Tracey
dziewczyna
półkrwi
Slytherin
Entwhistle, Kelvin
chłopak
z mugolskiej rodziny
Ravenclaw
Finch-Fletchley, Justin
chłopak
z mugolskiej rodziny
Hufflepuff
Finnigan. Seamus
chłopak
półkrwi
Gryffindor
Goldstein, Anthony
chłopak
półkrwi
Hufflepuff
Goyle, Gregory
chłopak
czystej krwi
Slytherin
Greengrass, Queenie
dziewczyna
czystej krwi
Slytherin
Hopkins, Wayne
chłopak
półkrwi
Hufflepuff
Jones, Megan
dziewczyna
półkrwi
Hufflepuff
Li, Su
dziewczyna
półkrwi
Ravenclaw
Neville Longbottom
chłopak
Gryffindor
McDougal, Isobel
dziewczyna
czystej krwi
Ravenclaw
Mcmillan,
Malfoy,
Matthews
Moon, Lil
Noot, Th
Parkinson
Patil
Patil
Perks Sall
Potter
Pickle Granger, Hermioni
Puff Longbottom, Nevill
Rivers Quirrell
Roper, S
Runcor, A
Smith
Spinks/ Spunge
Thomas
Turpin
Weasley
Zabini,

Czego ciekawego dowiadujemy się z powyższych informacji? Mnie na pierwszy rzut oka zaciekawiły inne nazwiska w przypadku Hermiony i Neville’a – Pickle i Puff. Ponadto występują postacie „niekanoniczne” takie, które nie miały żadnej roli w którejkolwiek z części „Harry’ego Pottera”, a mianowicie:

Stephen Cornfoot, Tracey Davis, Kelvin Entwhistle, Wayne Hopkins, Su Li, Riverso (Quirrell), S. Roper, A. Runcor. Ponadto dowiadujemy się również nieco o kolejnym nazwisku Malfoy’a – pierwotnie, co już kiedyś mówiłem, brzmiało ono „Spungen”, a potem przeistoczyło się w „Spinks”. Ponadto kilka imion, domów i statusów krwi uległo zmianie, ale wierzę, że te detale wyłapiecie już sami.

Wrócę jednak na chwilę do Su Li. Otóż postać ta, mimo, że nie odegrała w powieści żadnej roli, ba, nawet się w niej nie pojawiła, ma swoją historię. Z pochodzenia jest Chińczykiem, jego dziadkowie przybyli do Wielkiej Brytanii ok. 1960 r. i założyli chińską restaurację w Londynie (jedni po mugolskiej stronie, drudzy po stronie czarodziejskiej – na ulicy Pokątnej). Nigdy tak naprawdę nie opanowali języka angielskiego, którym posługiwali się dość słabo.

Kolejna sprawa dotycząca przeszłości – mam kolejny fragment „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”, kolejny pierwowzór, prototyp, czy ja go tam nazwiecie – nie jestem w stanie określić bliżej roku jego powstania, jednak sądzę, że mógł to być rok 1994 lub 1995.

***

Harry obudził się następnego ranka(?) Coś się obudziło

„Czas wstawać, panowie, śniadanie będzie podane za pół godziny”. Harry obudził się. Patrzył na aksamitne czerwone zasłony zaciągnięte wokół jego czterech plakatów. „Jestem w Hogwarcie” było Jego pierwszą szczęśliwą myślą było: „Jestem w Hogwarcie”. Drugą, gdy rozsunął zasłony i znalazł swoje kapcie było: „Jestem głodny”. Trzecią, gdy spojrzał do góry było: „Ten człowiek jest zupełnie przezroczysty”. Kiedy o tym pomyślał, poczuł się zupełnie skonsternowany. Siedział zmrożony, obserwując człowieka na środku dormitorium, który właśnie wszystkich zbudził. Nie było żadnych wątpliwości. Widział To byłU stóp jego łóżka znajdował się duch. „Sir Nicholas de Mimsy Porpington do usług” powiedział duch uroczyście ściągając szeroki kapelusz i kłaniając się im wszystkim – Ronowi, Seamusowi, Lee i Nevile’owi, którzy też wpatrywali się w niego z otwartymi ustami. „Duch rezydent wieży Gryffindoru.

***

A teraz coś co ucieszy zapewne inną grupę detalistów – Hogwart. Najpierw przedstawię mapę, jednak na wstępie zaznaczam, że tak naprawdę żadna mapa Hogwartu i jego okolic nie jest dokładna.A następnym razem wśród map znajdzie się coś dla koneserów słodyczy i dowcipów – mapa Hogsmeade.

Teraz przejdę do cyklu Melissy Anelli, a dzisiejsza wypowiedź Jo Rowling dotyczyć będzie przetrwania Harry’ego. Dlaczego Harry nie zginął? Dowiecie się tego czytając poniższą wypowiedź autorki:

„Z wielu powodów zakończenie byłoby plastyczniejsze, gdybym go zabiła. Dla pewności, wiedziałam to przez cały czas. Czułam, że nadrzędnym przekazem tych książek jest ukazanie miłości jako największej potęgi tego świata. Mój model Harry’ego w istocie był weteranem wojennym, który widział straszne rzeczy i od którego zażądano by powrócił do domu i odbudował go, żeby powrócił do zwykłego życia i troszczył się o rodzinę, był ojcem – w szczególności by był ojcem – to bardzo ciężkie zadanie w niespokojnych czasach. Czułam, że zdradziłabym siebie robiąc cokolwiek innego zamiast pokazania go właśnie w ten sposób. I uważam, że jest to rzecz absolutnie heroiczna – powrócić do domu, nie stać się wyrachowanym, nie żyć wiecznie zawieszonym w czasie podekscytowania i niebezpieczeństwa, ale być wystarczająco silnym psychicznie by wyrównało to siłę fizyczną, żeby wrócić z wojny i podnieść nową generację o wartościach, które według ciebie, nie doprowadzą do następnej wojny. To ogromne wyzwanie.Oczywiście możesz powiedzieć, że na skalę zwykłego życia to wieczny paradoks. To co jest najbardziej wartościowe może być postrzegane jako odrobinę mętne, nijakie, ale Bóg jeden wie, że bez tych ludzi, którzy są gotowi powrócić do domu, unieść ciężar rodziny i odbudować, pomóc odbudować… Odbudować coś jest dużo trudniej niż to zniszczyć. Więc, czuję, że zabicie go byłoby moralnym bezprawiem. Chciałam pokazać mężczyznę, który, tak, który wraca i mając zapaćkane ręce próbuje to odbudować. Preferuję to. I znowu, to sprawi, że ludzie się wściekną, ale Bóg wiedział od razu, że tak to zrobię w tym przypadku!”
Joanne Rowling
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz