Historia Magii - część trzecia

Wracam po krótkiej przerwie do rozpoczętego tematu. Dzisiaj zaprezentuję chronologię "Komnaty Tajemnic", tj. czerwiec 1992 - czerwiec 1993, aczkolwiek muszę przyznać, że nie jest ona tak rozbudowana jak inne. W "Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic" mamy do czynienia z wieloma wątkami, ale przeważająca większość ich została zapoczątkowana wcześniej (tj. przed czerwcem 1992), a druga ich część odgrywa istotną rolę w kolejnych tomach, dlatego nie było sensu teraz ich rozbudowywać. Zatem, już bez zbędnych słów, zapraszam do części trzeciej mojego kalendarium.

KOMNATA TAJEMNIC

1992, 31.07. – urodziny Harry’ego; ostrzeżenie Zgredka; Harry otrzymuje ostrzeżenie z Ministerstwa Magii.

1992, 1.08. – ślusarz wstawia kraty w okna Harry’ego; Harry zostaje uwięziony w pokoju.

1992, 3.08. – Percy Weasley otrzymuje wyniki Standardowych Umiejętności Magicznych

1992, 4.08. – Weasleyowie przybywają do Harry’ego i zabierają go z Privet Driver 4.

1992, 11.08. – Harry i Weasleyowie otrzymują listy z Hogwartu; Harry dostaje też list od Hermiony

1992, 19.08. – Weasleyowie i Harry udają się na ulicę Pokątną za pomocą proszku Fiuu; Harry trafia na Aleję Śmiertelnego Nokturnu, gdzie widzi jak Lucjusz Malfoy handluje nielegalnymi truciznami, które sprzedaje Borginowi; spotkanie z Gilderoyem Lockhartem w Esach i Floresach; bójka Lucjusza Malfoya i Artura Weasleya – Malfoy podrzuca Ginny dziennik Toma Marvolo Riddle’a.

1992, 1.09. – początek roku szkolnego; Harry i Ron lecą do szkoły latającym fordem Anglią – uderzają w Wierzbę Bijącą.

1992, 2.09. – Ron dostaje wyjca; pierwsze zajęcia szkolne w tym roku (zielarstwo, transmutacja; Harry poznaje Colina Creevey’a; obrona przed czarną magią – chochliki kornwalijskie.

1992, pierwszy weekend września – trening quidditcha; spotkanie ze Ślizgonami na boisku – mają nowe miotły zafundowane przez Malfoya – Nimbusy 2001; Malfoy nazywa Hermionę szlamą – Ron rzuca się na Malfoy’a, ale zaklęcie odbija się rykoszetem; Ron wymiotuje ślimakami; Harry i Ron odrabiają szlaban – Ron u Filcha, Harry u Lockharta; Harry słyszy głos bazyliszka.

1992, wczesny październik – Ginny łapie przeziębienie.

1992, późny październik – Irytek rozbija szafkę; Harry dowiaduje się, że Filch jest charłakiem; Harry obiecuje Nickowi, że przyjdzie na jego 500. rocznicę śmierci.

1992, 31.10. – Halloween. HRH idą na rocznicę śmierci do Prawie Bezgłowego Nicka; pierwszy atak bazyliszka – ofiara jest pani Norris. Na ścianie pojawia się napis: „Komnata Tajemnic została otwarta….”

1992, wczesny listopad – środa. Eliksiry, Historia Magii – prof. Binns opowiada o legendzie Komnaty Tajemnic; HRH widzą uciekające pająki; Ginny jest przygnębiona; Hermiona wpada na pomysł uwarzenia Eliksiru Wielosokowego.

1992, listopad – piątek. Harry posłusznie odgrywa rolę wilkołaka na obronie przed czarną magią; Lockhart podpisuje Hermionie zezwolenie na wypożyczenie książki zakazanej.

1992, listopad – sobota. Mecz quidditcha: Gryffindor vs Slytherin; złośliwy tłuczek; Gryfoni zwyciężają; tłuczek łamie Harry’emu rękę, Lockhart usuwa kości z ręki Harry’ego; Harry trafia do skrzydła szpitalnego; Harry pije Szkielet-Wzro; nocą Harry’ego odwiedza Zgredek, przyznaje się do winy; Colin Creevey zostaje spetryfikowany.

1992, listopad – Ron i Hermiona zaczynają przygotowywać Eliksir. Harry wychodzi ze szpitala.

1992, grudzień – McGonagall zbiera nazwiska uczniów, którzy zostają w szkole na Boze Narodzenie.

1992, 10.12. – Eliksiry; Harry wrzuca fajerwerk do kociołka Goyle’a. Hermiona kradnie ingrediencje do Eliksiru Wielosokowego z gabinetu Snape’a.

1992, 17.12. – Klub Pojedynków; Harry walczy z Malfoyem; używa mowy wężów.

1992, 18.12. – Harry szuka Justyna, żeby wyjaśnić mu wszystko; trafia na spetryfikowanego Prawie Bezgłowego Nicka i Justyna; Harry idzie do gabinetu dyrektora, rozmawia z Tiarą Przydziału; Fawkes płonie; Dumbledore rozmawia z Harrym i mówi mu o feniksie.

1992, 25.12. – Boże Narodzenie. Eliksir Wielosokowy gotowy; Harry i Ron zmieniają się w Goyle’a i Crabbe’a; Hermiona wypija eliksir z włosem kota. Harry i Ron rozmawiają z Malfoyem – dowiadują się, że nie jest on dziedzicem Slytherina.

1992, zima – sekretne wejście do szkoły zostaje zawalone.

1993, styczeń – Harry i Ron znajdują pamiętnik Riddle’a w łazience Jęczącej Marty.

1993, wczesny luty – Hermiona wychodzi ze szpitala.

1993, wczesny luty – Harry i Hermiona idą do Izby Pamięci, by dowiedzieć się czegoś o Riddle’u.

1993, 14.02. – walentynki; po szkole grasują przebrane za aniołki krasnoludy najęte przez Lockharta; Harry dostaje walentynkę od Ginny; Harry odkrywa działanie dziennika Riddle’a – Riddle prezentuje mu fałszywy obraz wydarzeń zrzucając całą winę na Hagrida.

1993, marzec – kwiecień – Ginny kradnie Harry’emu pamiętnik Riddle’a.

1993, wczesny kwiecień – mecz quidditcha: Gryffindor vs Hufflepuff; Harry słyszy głos bazyliszka; Hermiona odkrywa sekret potwora zamieszkującego Komnatę; Hermiona i Penelope Clearwater zostają spetryfikowane; mecz zostaje odwołany. Harry i Ron odwiedzają Hagrida; Hagrid zostaje aresztowany, a Dumbledore zawieszony; Harry i Ron widzą pająki zmierzające do Zakazanego Lasu.

1993, 24.05. – Eliksiry, zielarstwo, obrona przed czarną magią.

1993, 25.05. – bardzo wcześnie; Harry i Ron idą do Aragona; dowiadują się, że Hagrid jest niewinny; dzięki fordowi Anglii udaje im się uciec przed akromantulami.

1993, 29.05. – trzy dni przed egzaminami; Ginny próbuje powiedzieć coś Harry’emu i Ronowi; mandragory są wystarczająco dorosłe; Harry i Ron odwiedzają Hermionę w szpitalu; dowiadują się o bazyliszku; Ginny zostaje porwana do Komnaty Tajemnic; Harry, Ron i Lockhart idą do Komnaty; Lockhart atakuje Harry’ego – zaklęcie uderza w niego rykoszetem – traci pamięć; Harry walczy z bazyliszkiem i Tomem Riddle’em – zwycięża i niszczy dziennik - horkruksa; ratuje Ginny; Dumbledore wraca; Harry i Ron otrzymują nagrodę za zasługi dla szkoły; rozmowa Harry’ego z Dumbledore’em; Harry przyczynia się do uwolnienia Zgredka od Malfoyów; spetryfikowani odzyskują świadomość. Hagrid wraca z Azkabanu; uczta i odwołanie egzaminów.

1993, koniec maja – Lucjusz Malfoy zostaje usunięty z Rady Nadzorczej Hogwartu.

1993, czerwiec – koniec roku szkolnego.

***
A już w następnym wpisie - chronologia "Więźnia Azkabanu". Serdecznie zapraszam!
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz