Artystyczna głębia duszy J.K.Rowling

Joanne K. Rowling poznaliśmy jako znakomitą pisarkę, autorkę „Harry’ego Pottera” itd. jednak czasami warto zagłębić się nieco głębiej, wówczas można odkryć przeróżne ciekawe i zajmujące fakty. Poza obliczem literackim Jo, ta 43-letnia Brytyjka ma wiele innych twarzy – i nie chodzi mi tu bynajmniej o jej twarz jako osoby humanitarnej biorącej udział w większości akcji charytatywnych czy samej będącej ambasadorem wielu fundacji. Tym razem chciałbym zwrócić uwagę na artystyczną część duszy naszej ulubionej pisarki. Czytałem wiele opracowań dotyczących osoby J.K. Rowling, jednakże zauważyłem w nich pewne niedopowiedzenia – otóż mówiąc o hobby autorki prawie nikt nie zwraca uwagi na fakt, iż poza zdolnościami pisarskimi Jo obdarzona jest zdolnościami, które ja uznaję za artystyczne – może znajdzie się ktoś, kto mnie poprawi w tym podziale, lecz mnie nie podoba się określenie „rysownicze”. I właśnie zdradziłem sedno sprawy. Tworząc HP Jo tworzyła również dziesiątki ilustracji przedstawiających poszczególne postaci tudzież wydarzenia – nie były to jednak bazgroły lecz godne uwagi rysunki. Moje słowa z pewnością potwierdzą wydawcy, gdyż na początku publikacji ksiąg o Harrym Potterze, to właśnie autorka została poproszona o tworzenie do nich ilustracji oraz okładek. Nie wiedzieć czemu pisarka odrzuciła propozycję – być może uznała, że pisarz ma pisać, a nie malować, nie mniej jednak niektóre z autorskich rysunków trafiły do specjalnych wydań brytyjskich, inne były pokazywane w telewizyjnych programach. Obecnie nie potrafię sobie przypomnieć w jakich okolicznościach dowiedziałem się o tych właśnie zdolnościach pani Rowling – wydaje mi się jakbym to wiedział od zawsze i nie jestem w stanie sobie przypomnieć tej chwili. Mniejsza z tym. Artystyczne uzdolnienia Jo z całą pewnością zostały ujawnione w chwili, gdy do wiadomości publicznej podano, iż pierwsze siedem wydań „Baśni barda Beedle’a” zostało właśnie zilustrowanych przez autorkę (ponadto zostały napisane przez nią ręcznie). Już wkrótce będziemy mogli podziwiać ukryty talent Brytyjki, choć widząc poszczególne ilustracje z „BBB” nie mogę powiedzieć, by zwaliły mnie z nóg (są bardzo proste – choć nie proste do narysowania – przynajmniej nie dla mnie). Wszyscy będą jednak mogli się o tym przekonać już w grudniu, kiedy to „BBB” trafią do ogólnej sprzedaży. A wracając do tematu – zamieszczam kilka szkiców Rowling:

PROFESOR SEVERUS SNAPE

HAGRID, DUMBLEDORE I MCGONNAGAL Z MALEŃKIM HARRYM W RAMIONACH – W TLE CZARNE NIEBO I KSIĘŻYC.

GRYFEK, HARRY I HAGRID W DRODZE DO KRYPTY HARRY’EGO W BANKU GRINGOTTA

HARRY WPATRUJĄCY SIĘ W SWOJE ODBICIE W ZWIERCIADLE AIN EINGARP

RODZINKA WEASLEYÓW – ARTUR, BLIŹNIACY I RON

PROFESOR POMONA SPROUT WŚRÓD MAGICZNYCH ROŚLIN

A TO PEŁNA SEKWENCJA OTWIERANIA SIĘ PRZEJŚCIA NA ULICĘ POKĄTNĄ – ROWLING ZDRADZIŁA, IŻ PRZED PRODUKCJĄ PIERWSZEGO FILMU O „HP” ZGUBIŁA TEN RYSUNEK, PODCZAS GDY BYŁBY ON PRZYDATNY PRZY KREOWANIU FILMOWEGO PRZEJŚCIA.

A TO NIKT INNY NIŻ NASZ „UKOCHANY” WOŹNY HOGWARTU – ARGUS FILCH.

HARRY NA TLE KOMINKA U DURSLEYÓW – rysunek ten znalazł się w specjalnym wydaniu „HP i Kamienia Filozoficznego” w Wielkiej Brytanii. Jest to mój ulubiony rysunek Jo Rowling.

PIĘKNY FENIKS FAWKES

PRAWIE BEZGŁOWY NICK – Z GŁOWĄ I PRAWIE BEZ ;-)

A OTO OBRAZEK PREZENTUJĄCY FRAGMENT ROZDZIAŁU SIÓDMEGO: POJEDYNEK O PÓŁNOCY… coś nie tak ? owszem – obecnie jest to rozdział dziesiąty i nie bierze w nim udziału Dean Thomas (na ilustracji podpisany swoim pierwotnym imieniem – Gary).

IRYTEK POLTERGEIST

I na koniec mój ulubiony (znaleziony w zasadzie dzisiaj)

Przede wszystkim rysunki te uderzają prostotą przekazu – Jo wie co chce przez nie powiedzieć i przekazuje te w sposób bezpośredni – po samym sposobie postaci łatwo rozszyfrować osobowość danej postaci czy klimat sceny. Myślę, że moje rozpisywanie się na ten temat jest zbędne zważywszy na to, że na rysunkach znam się tak jak Dursley na obsłudze świstoklika…

Zdjęcia zamieszczone we wpisie pochodzą z filmu dokumentalnego "Harry Potter i ja" (BBC 2001) oraz ze strony internetowej www.jkrowling.com.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz