W pogoni za tytułem...

"PIRAMIDY FURMATU leżą kilka mil na wschód od znanego ZAMKU CIENI, niedaleko wspaniałego FILARU MIŁOŚCI MACIERZYŃSKIEJ. Wielu ludzi lubi podziwiać te zabytki w nocy kiedy są oświetlone przez POCHODNIE ZIELONYCH PŁOMIENI". J.K. Rowling

Słowa Jo mogą brzmieć zaskakująco... czyżby pisała właśnie teraz ósmy tom "Harry'ego Pottera" ? Zdradzę Wam pewien sekret - dawno, dawno temu, kiedy nikt nie słyszał o żadnych "Deathly Hallows" (lub jak kto woli - "Insygniach Śmierci"), było mnóstwo spekulacji na temat tytułu ostatniego tomu przygód "Harry'ego Pottera". Conajmniej raz w tygodniu pojawiały się nowe spekulacje, nowe doniesienia i plotki na temat domniemanych tytułów ostatnich części cyklu. Po wydaniu "Harry'ego Pottera i Zakonu Feniksa" błyskawicznie rozeszła się pogłoska, że świat zna tytuły szóstego i siódmego tomu cyklu. Rewelacja ta dotarła do mnie i drżąc niemalże z przejęcia odczytałem dwa tytuły: "Harry Potter and the Mudblood Revolt" ("Harry Potter i Bunt Szlam") i "Harry Potter and the Quest of the Centaur"( "Harry Potter i Zagadka Centaura"). Długo żyłem wiarą, że to właśnie tytuły niedokończonych i niewydanych ksiąg. Z biegiem czasu, zwłaszcza po ogłoszeniu oficjalnego tytułu dla części szóstej: "Harry Potter and the Half-Blood Prince" ("Harry Potter i Książę Półkrwi"), zdałem sobie sprawę, że to wszystko nie jest takie proste, a wszelkie spekulacje są po prostu wymysłem niecierpliwych fanów. Jak się jednak okazało wtedy również nie miałem racji. Okazało się, iż w jednym z brytyjskich biur patentowych zostało zarezerwowanych wiele tytułów dla "HP". Dniami i nocami ślęczałem nad nimi próbując rozwikłać niezwykłą zagadkę - odszukać ten jedyny... właściwy. To ne było proste, ponieważ były tam dziesiątki tytułów, z których jeden lub żaden z nich, miał być prawdziwym tytułem. Zacząłem więc, do czego przyznaję się z pokorą, zagrać w pewną "grę" - sam ze sobą.

I tom - HP i Kamień Filozoficzny - tytuł odnosi się do przedmiotu
II tom - HP i Komnata Tajemnic - tytuł odnosi się do miejsca
III tom - HP i Więzień Azkabanu - tytuł odnosi się do postaci
IV tom - HP i Czara Ognia - tytuł odnosi się do przedmiotu (jest zatem powiązany z tytułem HP i Kamień Filozoficzny)
V tom - HP i Zakon Feniksa - uznałem, że mówiąc Zakon Feniksa można mieć na myśli Grimmauld Place 12 - MIEJSCE - tytuł zatem pokrywa się z tytułem II tomu)
VI tom - HP i Książę Półkrwi - tutaj tytuł pokrywa się z tytułem tomu III.

Logicznym dla mnie było, że tytuły tworzą swoisty porządek - przedmiot, miejsce, osoba, przedmiot, miejsce, osoba... mając zatem nadzieję, że siódmy tom będzie pasował do tej koncepcji - mogłem odrzucić wszystkie tytuły nie odnoszące się do przedmiotu, aczkolwiek pozostawała jeszcze teoria - czy Rowling nie nawiąże do zdarzenia ?...

Pierwsze trzy tytuły z urzędu patentowego odrzuciłem - "Harry Potter and the Pyramids of Furmat" (Harry Potter i Piramidy Furmatu), "Harry Potter and the Chariots of Light" (H.P. i Rydwany Światła), "Harry Potter and the Alchemist's Cell" (H.P. i Cela Alchemika). Warto zaznaczyć, że już na wstępie odrzuciłem tytuł, który później był najczęściej obstawianym - "Harry Potter i Piramidy Furmatu". Oto artykuł (z grudnia 2002), który pozwolił mi wyelimonować tytuły:

"Warner Bros. wystąpił ostatnio z wnioskiem do brytyjskiego urzędu patentowego o zarezerwowanie praw do tytułów: [trzy wyżej wymienione]. Jak wiadomo autorka serii J.K. Rowling twierdzi, że pełen cykl ma liczyć siedem książek, których nazwy są od dawna ustalone..."

Później odrzuciłem kolejne tytuły, bez rozpisywania podam krótko o jakie chodzi:

HARRY POTTER AND THE BATTLE FOR HOGWARTS" -"H.P. i Bitwa o Hogwart" - uznałem, że byłby to tytuł zbyt oczywisty jak na J.K. Rowling. Z podobnego powodu odrzuciłem "HARRY POTTER AND THE FINAL REVELATION" (... i Ostateczne Starcie), "HARRY POTTER AND THE GREAT REVELATION" (...i Wielkie Starcie).

TYTUŁY OPATENTOWANE (poza wymienionymi):

"Harry Potter and the Curse of the Dementor" (... i Klątwa Dementora) - za bardzo kojarzyło mi się z akcją Media Rodziny, polskiego wydawcy HP, które na egzemplarzach książki przed premierą zamieszczało podobne zakładki grożące, że ten kto otworzy książkę przed datą premiery, zostanie porażony Klątwą Dementorów i nie będzie czerpał żadnych przyjemności z lektury.

"Harry Potter and the Death's Head Plot" - za długi jak na tytuł...

"Harry Potter and the Green Flame Torch" (... i Pochodnia Zielonych Płomieni) - za długie...

"Harry Potter and the Hallows of Hogwarts" (... i Czcigodni Hogwartu) - tytuł ten odrzuciłem, aczkolwiek w nim występuję słowo z tytułu 7. tomu - "Hallows"...

"Harry Potter and the Hogsmeade Tomb" ( ... i Grobowiec Hogsmeade) - dziwny jak na tytuł...

"Harry Potter and the Parseltongue Trophy" (... i Trofeum Wężoustych) - uznałem za prawdopodobny.

"Harry Potter and the Realm of Lion" (...i Królestwo Lwa) - eee ?

"Harry Potter and the serpent Prince" (... i Książę Węży) - Rowling nie użyłaby w dwóch tytułach "Księcia".

"Harry Potter and the Serpent's Revenge" (... i Zemsta Węża) - bardzo głupi tytuł wg mnie... nie "rowlingowski"

"Harry Potter and the Shadow of Serpent" ( ... i Cień Węża) - wow.

"Harry Potter and the Tower of Shadows" (... i Wieża Cieni) - za bardzo "tolkienowsko" to brzmiało...

Bez wahania również wykreśliłem tytuły, z których sama Rowling się śmiała: "... and the Pillar of Storge" (Filar Miłości Macierzyńskiej), "...and the Fortress of Shadows" (Zamek Cieni), "...and the Toenail of Icklibogg" (Czajnik Icklibogg) i "...and the Mountain of Fantasy" (Góra Fantazji).

Jak sami zauważyliście pewnie, większość tych tytułów jest dość osobliwa. Pamiętam swego czasu jak do każdego szukałem racjonalnego zaprzeczenia i rozpisywałem swoje argumenty. Już wtedy słusznie trafiłem na to, że tytuł prawdopodobnie będzie się odnosić do przedmiotów - "Insygnia Śmierci".

Wkrótce do powyższych tytułów dotarły inne - jak się okazuje równie ciekawe:

HP and the...

1. Curse of Love (Klątwa Miłości)
2. Curse of Hogwarts (Klątwa Hogwartu)
3. Wizard's Bond (Czarodziejska Więź)
4. Relinquisher of fate (Przeznaczenie ... ?)
5. Shroud of Healing (Kojąca Osłona)
6. Graveyard of Memories (Cmentarz Wspomnień)
7. Manor of Death (Rezydencja Śmierci)
8. War of the Wizards (Wojna Czarodziejów)
9. Fulfillment of a Prophecy (Spełnienie Przepowiedni)
10. Last Stand (Ostatni Postój)
11. Order's Vengeance (Zemsta Zakonu)
12. Mistaken Identity (Identyczne Pomyłki)
13. Heir's War (Wojna Dziedzica)
14. Secret of the Dark Child (Sekret Mrocznego Dziecka)
15. Final War (Ostatnia Wojna)
16. Dark Child (Mroczne Dziecko)
17. War of the Phoenix Wand (Wojna Różdżki Feniksowej)

Z tego miejsca cieszę się, że ostatni tom ujrzał już światło dzienne, a tytuł jest powszechnie znany. Czasami męką było wysłuchiwać kolejnych teorii na temat tytułów, zwłaszcza, że niektóre pobijały wszystko szerzącym się absurdem. Oto jedne z (chyba) najgłupszych tytułów, które bardzo NIEKTÓRZY brali pod uwagę:

HARRY POTTER I ŚMIERĆ HARRY'EGO
HARRY POTTER I ŁZA MIŁOŚCI
HARRY POTTER I GRÓB DUMBLEDORE'A
HARRY POTTER I WOJNA Z VOLDEMORTEM

Mnie najbardziej bawił tytuł pierwszy, zwłaszcza, że rozgłaszająca go dziewczynka mało mnie nie pobiła, gdy stwierdziłem prosto, że tytuł ten jest idiotyczny. Obecnie te tytuły już nie budzą spekulacji, nie wywołują napięcia i błysku w oku. Nadal jednak warto na nie spojrzeć, przypomnieć sobie stare czasy i... uśmiechnąć się. Tak po prostu :-)
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz