Tajemnice "Harry'ego Pottera" PART SIX

Dawno, dawno temu, kiedy nic nie było wiadome, a świat czekał z niecierpliwością na jakiekolwiek wieści, staliśmy przez kilka sekund bardzo blisko prawdy. Jak dziś pamiętam chwile, kiedy oglądałem kilka lat temu program na TVP 1 "Harry Potter i ja: Opowieść J.K. Rowling". Nie mogłem wprost oderwać oczu od przewijających się obrazów, a każde słowo Jo Rowling wyławiałem z wielką uwagą i nadzieją. Słyszałem poszczególne rewelacje na temat powstających dopiero trzech ostatnich części cyklu. Siedziałem z notesikiem z logo margaryny "Ramy" i długopisem w ręku i spisywałem wszelkie rewelacje jakie udało mi się tylko spisać. Może to dziwne, ale wówczas, kiedy to nie miałem jeszcze dostępu do szerszego źródła informacji, a tym bardziej do Internetu, każde słowo, każdy szczegół zdawał się być dla mnie bardzo ważny. Do dzisiaj mam te notatki zachowane, podobnie jak wiele innych notatek, wycinków z gazet etc. etc. Widnieją na nich słowa: "Śmierć jest najważniejszym tematem H.P.", "zginie jeszcze kilka postaci", "Tom piąty: HARRY POTTER I ZAKON FENIKSA", "spotkania damsko-męskie", "Harry dowie się o przeszłości". Kiedy moje emocje sięgały zenitu, a ołówek prawie płonął na małych, żółtych karteczkach, usłyszałem to co najbardziej ze wszystkiego pragnąłem usłyszeć. J.K. Rowling skończyła pisać ostatni rozdział siódmej ksiązki o "Harrym Potterze". Nagle pisarka ze sterty papierów wyjęła żółtą teczkę, w której znajdował się rękopis Epilogu. Powiedziała o nim tyle, że zawarła tam dalsze losy bohaterów, wyjaśniła pokrótce co stało się z tymi, którzy przeżyli, po czym ostrożnie otworzyła teczkę i wyjęła z niej zielony zeszyt formatu A4. Zeszyt, który do niedawna był chyba źródłem pożądania każdego fana "HP". To w nim znajdowało się zakończenie, to on od 10 lat był ukrywany najpierw w domu pisarki, potem w sejfie wydawnictwa.(Zdjęcia pochodzą z filmu: "Harry Potter and me" BBC 2001)

Do czego zmierzam ? Autorka wielokrotnie podkreślała, że ostatnim słowem "Harry'ego Pottera 7" jest "scar" - "blizna". Po wielu latach, gdy nadszedł moment zakańczania pracy nad ostatnią powieścią, pisarka zmieniła to ostatnie zdanie na "All was well" - "Wszystko było dobrze". Fanom udało się po namowach udobruchać Jo, która zdradziła treść pierwotnego, ostatniego zdania kończącego cykl. Zdania, które w istocie kończyło się słowem "blizna".

„ONLY THOSE WHOM HE LOVED COULD SEE THE LIGHTNING SCAR”
- „TYLKO CI, KTÓRYCH KOCHAŁ MOGLI ZOBACZYĆ BŁYSZCZĄCĄ BLIZNĘ”

I na tym mówiąc brzydko – kończy się koniec. Jednakże mam jeszcze kilka słów do napisania dziś. Wszakże, co niejednokrotnie już powtarzałem, wiele jest nieodgadnionych tajemnic „Harry’ego Pottera”.
- Być może zastanawia Was skąd się wzięły w Hogwarcie skrzaty domowe. Kiedy Hogwart został założony, Helga Hufflepuff wpadła na pomysł zatrudnienia skrzatów – zaoferowała im godziwe warunki pracy, a skrzaty je przyjęły.

- Voldemort zaproponował Potterom przyłączenie się do niego i stanie Śmierciożercami, ci jednak kategorycznie odmówili.

- Kiedy Harry przybył do Hogwartu i założył na głowę Tiaru Przydziału, musiał dokonać wyboru pomiędzy domami. Nie tylko on stanął przed takim wyborem, ponieważ Neville Longbottom również poprosił Tiarę o przydzielenie go do Gryffindoru. Zamysłem kapelusza było przydzielenie Neville’a do Hufflepuffu.

- Dumbledore zdawał sobie sprawę z ataku na Dolinę Godryka, ponieważ nałożył odpowiednie zaklęcia na dom Potterów.

- Lily, James i Syriusz od ukończenia szkoły działali razem z Zakonem Feniksa, nie mieli stałej pracy. Żyli dzięki majątkowi, który rodzice pozostawili Jamesowi.

- Albus Dumbledore urodził się w 1881 r. Był gejem zauroczonym Gelertem Grindelwaldem. Tak naprawdę nie miał zdolności widzenia przez pelerynę niewidkę – w komnacie z lustrem Ain Eingarp dowiedział się o obecności Harry’ego przez użycie „Homenum revelio”. Pytaniem, na które do końca nie jest znana odpowiedź jest: Gdzie Albus przebywał, gdy został pozbawiony stanowiska dyrektora szkoły w 1993 r. (Komnata Tajemnic) i w 1996 r. (Zakon Feniksa) ?

- Artur Weasley miał dwóch braci. Jednym z nich był Biliusz.

- Pierwotnie nie wszystkie postaci miały nadane imiona, które znamy – Umbridge miała być „Elvirą”, a Rita Skeeter – „Bridget”. Ciekawostką dotyczącą Rity jest również fakt, że jako Bridget miała pojawić się w Dziurawym Kotle, gdy Harry trafił tam po raz pierwszy z Hagridem.

- Pierwszym twórcą horkruksa był Herpo the Foul. Nie wiadomo jednak jak tworzy się horkruksa.

- Dumbledore zaczął zdawać sobie sprawę z tego, że Harry jest horkruksem, gdy ten chciał się na niego rzucić w gabinecie (Zakon Feniksa). Dyrektor ujrzał wówczas w jego oczach węża.

- Zamknięty pokój w Departamencie Tajemnic to Sala Miłości. Na środku tej komnaty znajduje się ogromna fontanna wypełniona Eliksirem Miłości. Przeprowadzane są tam wszelkie badania na temat tej substancji i wywoływanych przez nią efektów.

- Tak naprawdę cykl „Baśni barda Beedle’a” składa się z 30 opowieści, z których Rowling napisała 5.

- Motto Hogwartu brzmi: „Draco dormiens nunquam titillandus” – nigdy nie łaskocz śpiącego smoka.

- Bitwa o Hogwart rozpoczęła się 2. maja.

- Hermiona wróciła do szkoły, by zdać egzamin – OWUTEMY.

- Kingsley zaproponował posadę aurorów w Ministerstwie Harry’emu, Ronowi i Neville’owi

- Kolejne ciekawostki już wkrótce, bądźcie czujni ! Zapraszam do komentowania.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. Czy "Harry Potter i ja" jest dostępnynw internecie (albo gdziekowiek) po polsku?

  OdpowiedzUsuń
 2. A z Neville'm nie było czasem na odwrót? Podobno Tiara chciała go przydzielić do Gryffindoru, jednak Neville słyszał, że mieszkańcy tego domu odznaczają się odwagą, więc prosił o przydział do Hufflepuff'u.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to całkiem możliwe - musimy przejrzeć jeszcze raz ten tekst :)

   Usuń