Harry dla niewidomych

Temat, który poruszę, mimo iż jest związany z HP, jest dość poważny. Na pewno nie raz, nie dwa razy zastanawialiście się nad losem ludzi niewidomych i niedowidzących... choć raz w życiu chyba każdy z nas pomyślał nad tym co by było, gdyby to właśnie na niego spadł ten los. Niektórzy z Was na pewno powiedzą, że woleliby umrzeć niż pozostać w "ciemności" do końca życia. Pamiętam swego czasu kiedy 7 lat temu byłem w miejskim oddziale Polskiego Związku Niewidomych w moim mieście. Dotychczas nie wyobrażałem sobie niczego gorszego od ślepoty, tymczasem wówczas nasunęła mi się refleksja, słuszna zresztą - ludzie niewidzący wcale nie są kalekami - żyją normalnie, funkcjonują jak każdy zdrowy - widzący człowiek. Zetknąłem się wówczas z pismem Braille'a - specjalnym pismem przeznaczonym dla niewidomych. Składa się ono z wypukłych punkcików, po których niewidomy wodzi palcami odczytując kolejne litery, kolejne słowa. Dopiero wtedy zdałem sobie sprawę czym tak naprawdę jest pismo Braille' - jest to możliwość normalnego życia dla osoby niewidomej, możliwość obcowania z literaturą bezpośrednio - z książką w dłoniach. Każdy medal ma jednak dwie strony. 

Tak naprawdę niewiele książek zostaje przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, niewielki ich procent jest dostępny w Bibliotece Centralnej Polskiego Związku Niewidomych im. dr Włodzimierza Dolańskiego, zaś praktycznie niemożliwy jest zakup dzieł w języku braille'a. W samej Polsce żyje ok. 73 000 osób niewidomych i kilka tysięcy niedowidzących, statystyk świata nawet nie chcę przywoływać. Tym większą mam przyjemność powiedzieć, że i oni mogą czerpać przyjemność z lektury "Harry'ego Pottera". Nie mówię teraz bynajmniej o znanych już i popularnych audiobookach (książka czytana na płytach bądź kasetach magnetofonowych) lecz właśnie o wydaniach w braille'u. Fakt pozostaje jednak faktem, że nie każdy może wejść w posiadanie takiej edycji, zaś wypożyczana jest ona tylko osobom posiadającym dowód ich wzrokowej niepełnosprawności. Do tej pory trzeba było długo czekać na wydanie ksiązki w braille'u - premiera takiej wersji odbywała się czasami kilka miesięcy po publikacji normalnej, drukowanej wersji. "Harry Potter" przełamał tę granicę - przynajmniej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii...

Te niezwykłe i specyficzne wydania zajmują jednak o wiele więcej miejsca, ich przygotowanie jest czasochłonne i kosztowne. Wydanie pierwszego tomu w USA składa się z 4 tomów i 450 stron, drugiego z 5-ciu tomów, trzeciego z 6-ciu, czwartego z 10-ciu (1184 str.), piątego z 13-tu tomów, szóstego z 8-miu i siódmego z 10-ciu tomów.W USA wydawaniem i dystrybucją powieści o HP w języku braille'a zajmuje się NATIONAL BRAILLE PRESS.

Ponadto w Stanach i w Wielkiej Brytanii cykl został wydany w tzw. large print (dużą czcionką dla niedowidzących). Dystrybucją i wydaniem tej wersji w USA zajmuje się THORNDIKE PRESS.

TOM PIĄTY CZĘŚĆ X

HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS

Polska z reguły jest daleko z tyłu za USA czy Wielką Brytanią, lecz nie tym razem... Takim światełkiem w tunelu może okazać się dla wielu (do tej pory jest nim dla ok. 5000 czytelników) fakt, że wspomniana już przeze mnie Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych mieszcząca się w Warszawie przy ul.Konwiktorskiej 7 dysponuje sześcioma z siedmiu tomów HP w wersji braille'a:W "polskiej" wersji braille'a poszczególne tomy składają się z:

1. Kamień Filozoficzny z 4 części
2. Komnata Tajemnic z 5 części
3. Więzień Azkabanu z 6 części
4. Czara Ognia z 9 części
5. Zakon Feniksa z 11 części
6. Książę półkrwi z 8 części

Nie wiadomo jednak czy i kiedy zostanie wydany w Polsce ostatni tom przygód "Harry'ego Pottera" w wersji dla niewidomych. Niewiedza ta spowodowana jest wzrostem popularności audiobooków - "Harry Potter i Insygnia Śmierci" wydany na dwóch płytach w formacie mp3 kosztuje 69 zł wobec czego jest tańszy i dużo powszechniejszy od książkowej wersji w braille'u. Mówiąc o cenie książek wydanych tą techniką mogę przedstawić je na podstawie wydań amerykańskich dostępnych do kupienia na witrynie internetowej księgarni Barnes & Noble.

Przedział cenowy wynosi od $19,95 (ok. 43 zł) do $34,99 (ok. 76 zł). Radziłbym jednak nie sugerować się ceną amerykańskich wydań, ponieważ tam książki w Braille'u są powszechniejsze niż w Polsce, a co za tym idzie ich ceny są dużo niższe.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz