Wampiry


Jakkolwiek w świecie Harry’ego Pottera żyją wampiry, na co wskazują książki, z których Harry i jego przyjaciele uczą się Obrony Przed Czarną Magią, to nie odgrywają one znaczącej roli w tej historii. Mit wampira jest tak bogaty i był tak często wykorzystywany w literaturze i filmach, że czułam, iż niewiele mogłabym dodać do tej tradycji. Jakby nie spojrzeć, wampiry są tradycją Europy Wschodniej, a ogólnie rzecz biorąc, tworząc przeciwników dla Harry’ego, starałam się opierać na brytyjskiej mitologii i folklorze. Poza przelotnymi wzmiankami, jedynym wampirem, które Harry spotyka w książkach jest Sanguini z „Księcia Półkrwi”, którego pojawienie się na przyjęciu jest z lekka komiczne. 

Jednakowoż, zaglądając do swoich najwcześniejszych notatników, dowiedziałam się, że na jednej z bardzo wczesnych list kadry, pojawia się nauczyciel będący wampirem (bez przypisanego przedmiotu), który wyleciał mi z głowy. Nazywał się „Trocar”. Trokar to ostro zakończony trzonek, który wkłada się do tętnic i jam, by usunąć płyny organiczne, toteż takie nazwisko dla wampira wydawało mi się całkiem dobre. Zdecydowanie niewiele myślałam o nim, jako o postaci, zwłaszcza, że dość wcześnie zniknął on z moich notatek. 

Przez wiele czasu krążyła uporczywa pogłoska fanowska, że Snape może być wampirem. O ile to prawda, że jest on niezdrowo blady i czasami opisywany jako przypominający w swej długiej czarnej pelerynie wielkiego nietoperza, to tak naprawdę nigdy nie zmienił się w nietoperza, spotykamy go poza zamkiem w świetle dnia i w Hogwarcie nigdy nie pojawiły się żadne ciała z ranami kłutymi na szyi. Mówiąc krótko - Snape nie jest nowym wcieleniem Trocara. 
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. Cóż, uczył ich duch to dlaczego nie wampir? Byłoby ciekawie ;p

  Vanessa

  OdpowiedzUsuń
 2. Snape nigdy nie zmienił się w nietoperza? A gdy wyleciał z wielkiej sali po "pojedyku" z McGonagall?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Snape nigdy nie zmienił się w nietoperza.
   Nigdy nie wyleciał z Wielkiej Sali.
   Nie walczył z McGonagall.

   Filmy kłamią :)

   Usuń
  2. i książki też kłamią? Insygnia Śmierci strony 614 i 615

   Usuń