Testrale


Ukazujące się jako czarne końskie szkielety z nietoperzymi skrzydłami, niewidoczne dla tych, którzy nigdy tak naprawdę nie mieli styczności ze śmiercią - testrale mają nieco makabryczną reputację. Wieki temu spotkanie ich było łączone z niefartem, urządzano polowania na nie i przez lata okrutnie traktowano, a ich prawdziwa natura (spokojna i delikatna) była powszechnie niezrozumiana. Testrale nie symbolizują złego omenu, ani (bez względu na swój upiorny wygląd) nie są one w żaden sposób zagrożeniem dla ludzi, choć na pierwszy rzut oka dla obserwatora mogą być przerażające. 

Możliwość ujrzenia testrali oznacza, że obserwator był świadkiem czyjejś śmierci oraz, że zdobył wiedzę na temat samej śmierci. Nie jest więc niespodzianką, że wiele czasu zajęło poprawne zrozumienie ich znaczenia, ponieważ dokładnie w momencie, gdy taka wiedza się pojawi, różni się w zależności od człowieka. Harry Potter nie był w stanie ujrzeć testrali przez lata po tym jak jego matka została zabita na jego oczach, ponieważ był dopiero berbeciem, gdy doszło do tego morderstwa, jak również nie był w stanie pojąć tej straty. Nawet po śmierci Cedrica Diggory'ego, musiały upłynąć tygodnie zanim ostateczność śmierci w pełni do niego dotarła. Dopiero od tego czasu ciągnące zaprzęgi ze stacji Hogsmeade do Hogwartu, testrale, stały się dla niego widzialne. Z drugiej zaś strony, Luna Lovegood, która straciła matkę będąc jeszcze dzieckiem, widziała testrale wkrótce po tym wydarzeniu, ponieważ jest ona osobą intuicyjną, uduchowioną i niebojącą się życia pozagrobowego. 

Choć z wyglądu są nieco onieśmielające, te mięsożerne konie symbolizują podróż do innego wymiaru i nagradzają tych, którzy im zaufali, ofiarowując im tym samym swoją wierność i posłuszeństwo. Ojczyzną testrali są Wyspy Brytyjskie wraz z Irlandią, choć można je było również spotkać w pewnych częściach Francji oraz Półwyspu Iberyjskiego; wydawać by się mogło, że mają związek z czarodziejami, którzy wywodzą się z uwielbiającego konie ludu celtyckiego. Inne zakątki świata mają swoje odpowiedniki testrali.

Tłumaczenie: Gatinha
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

3 komentarze:

 1. Kolejne ciekawe tłumaczenie. Dzięki :)

  Vanessa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zwykle świetne tłumaczenie. Wyjaśniło mi parę rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 3. Nareszcie wszystko jest jasne. :)

  OdpowiedzUsuń