KSIĘGA ELIKSIRÓW: ROZDZIAŁ 1.


Biblioteka w Hogwarcie uznała tę księgę za "niebezpieczną". Autor księgi, Zygmunt Budge, był jednym z najsłynniejszych eliksirowarów na świecie. Podejrzewamy, że Budge zostawił trochę za dużo od siebie na kolejnych stronach. Poprzedni czytelnicy mawiali, że księga próbowała ich nakłonić do niebezpiecznych eksperymentów i obawiamy się, że jest tak przebiegła jak sam Zygmunt. Zachowaj szczególną ostrożność.


PRZEDMOWA 
Nazywam się Zygmunt Budge i jestem najlepszym eliksirowarem pod słońcem. To nie są czcze przechwałki. Wymyśliłem wiele z najpotężniejszych eliksirów świata czarodziejów. Odkryłem właściwości setek nieznanych roślin i stworzeń. Poświęciłem całe życie zgłębianiu najbardziej tajemniczej i niezrozumiałej odmiany magii, a na tych stronach znajdziesz sekrety mojej sztuki, wydestylowane dla całych pokoleń uczniów Hogwartu. Uczniowie mogą się dziwić, że człek o moich osiągnięciach i umiejętnościach nie pojawia się na liście talentów i prefektów Hogwartu, ale smutna prawda jest taka, że wygryziono mnie z należnego mi miejsca w historii czarodziejstwa przez krótkowzroczność i złośliwość dyrektora, którego nie wymienię z nazwiska bowiem nie godzi się, by pojawiło się w druku obok mojego. Starczy rzec, że mój geniusz nie spotkał się z uznaniem za życia. Teraz jednak, młody eliksirowarze, trzymasz w dłoniach dzieło mojego życia: Księgę Eliksirów - kryjącą całą moją wydestylowaną wiedzę. Dzięki niej zajmę należne mi miejsce w historii. Mówili, że moja praca jest niebezpieczna! Była zbyt radykalna dla ich ograniczonych umysłów. Ale tobie... mogę pomóc.
Dobrze, jestem Zygmunt Budge - geniusz, mistrz eliksirów i autor tej księgi, którą właśnie trzymasz.


NAPÓJ LECZĄCY Z CZYRAKÓW 
To skuteczny lek na krosty, pokrzywkę, czyraki i inne skrofuliczne przypadłości. To niezwykle potężny eliksir. Podczas warzenia należy zachować ostrożność. Jeśli przygotuje się go w niewłaściwy sposób, może  wywołać czyraki zamiast z nich leczyć.

Receptura:
1. Dodaj zmiażdżone kły węża do kociołka i zamieszaj
2. Drobno posiekaj gryzące cebule i wrzuć je do kociołka, a następnie podgrzej miksturę
3. Dodaj suszona pokrzywę
4. Dodaj trochę śluzu gumochłonów i zamieszaj energicznie
5. Dodaj trochę sproszkowanego korzenia imbiru i ponownie zamieszaj energicznie
6. Dodaj marynowane kręgosłupy jeżanek
7. Mieszaj powoli, by nie uszkodzić delikatnych kręgosłupów jeżanek
8. Dodaj podduszonych rogatych ślimaków
9. Dodaj kolce jeżozwierza
10. Na koniec machnij różdżką nad kociołkiem, by dokończyć eliksir


POKRZYWA
Urtica dioica, pokrzywa zwyczajna. Przydatna w eliksirach, pyszny składnik zup i w dodatku nabłyszcza włosy. Tak tylko słyszałem... Nie obchodzi mnie to.

Liście 
Oprócz warzenia eliksirów, liście pokrzywy można wykorzystać do ugotowania pysznej zupy i opatrywania ran.

Łodyga 
Pokrzywa parzy, żeby obronić się przed drapieżnikami, ale jeśli mocno chwycisz łodygę w kierunku przeciwnym do jej wzrostu, nie poparzysz się.

Parzące włoski
Łodyga i liście pokrzywy porastają parzącymi włoskami, dzięki którym roślina znana jest też jako "parząca leszczyna".
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. Co tu dużo mówić - takie informacje są bardzo ciekawe! Wielkie dzięki dla Zuzi za transkrypt, a wam za udostępnienie :)

    Vanessa.

    OdpowiedzUsuń