Tiara Przydziału


Legenda głosi, że kapelusz ten należał niegdyś do jednego z czworga założycieli, Godryka Gryffindora. Został zaczarowany wspólnie przez wszystkich założycieli dla zapewnienia odpowiedniego przydziału uczniów do imiennych domów, zgodnie z indywidualnymi preferencjami każdego gospodarza.

Tiara Przydziału jest jednym z najzdolniejszych zaczarowanych przedmiotów, z jakim czarodzieje kiedykolwiek się zetknęli. Dosłownie zawiera w sobie inteligencję każdego z czworga założycieli, może mówić (przez szew w pobliżu brzegów) i zna legilimencję, która pozwala zajrzeć w głąb umysłu tego, kto założy kapelusz na głowę oraz odgadywać jego zdolności i nastroje.

Tiara notorycznie sprzeciwia się przyznania do popełnienia błędów w przydzielaniu uczniów. Nawet w sytuacjach, kiedy Ślizgoni zachowują się altruistyczne lub bezinteresownie, Krukoni oblewają wszystkie egzaminy, Puchoni okazują się być leniami mimo talentu do nauki, a Gryfoni wykazują tchórzostwo, kapelusz nadal stanowczo upiera się przy pierwotnej decyzji. Dla równowagi warto jednak dodać, że Tiara popełniła niezwykle mało błędów w swojej ocenie na przestrzeni wielu wieków pracy.

MYŚLI J.K.ROWLING: 
Tiara Przydziału nie pojawiła się w moich najwcześniejszych planach Hogwartu. Rozważałam kilka różnych opcji przydzielenia uczniów (ponieważ wiedziałam od początku, że będą cztery domy, każdy wyróżniający inne cechy). Umieściłam cztery posągi założycieli w Wielkiej Sali, które ożywały i wybierały uczniów z tłumu stojącego przed nimi, podczas gdy reszta szkoły obserwowała ceremonię. W końcu napisałam całą listę sposobów na selekcję uczniów – ele mele dudki, krótkie słomki, wybieranie przez kapitanów drużyn, imiona wyskakujące z kapelusza – imiona wypowiadane przez mówiący kapelusz – wkładanie go na głowę – Tiara Przydziału.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz