Mapa Huncwotów


Prawdopodobnie żaden z uczniów (włączając w to nawet Harry’ego Pottera, Rona Weasleya, Hermionę Granger i Toma Riddle’a) nigdy nie zbadał zamku i terenów Hogwartu tak dokładnie i wbrew zasadom jak zrobiła to czwórka twórców i współtwórców Mapy Huncwotów: James Potter, Syriusz Black, Remus Lupin i Peter Pettigrew.

James, Syriusz i Peter nie byli początkowo skłonni do nocnego badania terenów szkolnych z powodu samego diabelstwa (mimo, że miało ono swój udział w tym), ale z chęci pomocy ich drogiemu przyjacielowi, Remusowi Lupinowi, w znoszeniu likantropii. Przed wynalezieniem Eliksiru Tojadowego, Remus Lupin był zmuszony do poddawania się rozdzierającej transformacji podczas każdej pełni księżyca. Kiedy jego stan został odkryty przez jego trzech najlepszych przyjaciół, ci szukali sposobu, aby uczynić jego transformacje mniej samotnymi i bolesnymi, co doprowadziło do tego, że nauczyli się stawać (niezarejestrowanymi) animagami, tak by mogli dotrzymywać mu towarzystwa bez zagrożenia dla siebie. Zdolności Syriusza Blacka, Petera Pettigrew i Jamesa Pottera do zmiany, odpowiednio, w psa, szczura i jelenia, pozwoliły im niepostrzeżenie eksplorować nocą tereny zamku. Tymczasem wnętrze zamku zostało odwzorowane dzięki pomocy peleryny niewidki należącej do Jamesa Pottera.

Mapa Huncwotów jest trwałym świadectwem zaawansowanych zdolności magicznych czterech przyjaciół, w tym ojca Harry’ego Pottera, jego ojca chrzestnego i ulubionego nauczyciela. Mapa, którą stworzyli podczas swojego pobytu w Hogwarcie wydaje się być pustym kawałkiem pergaminu, chyba, że zostanie aktywowana słowami: „uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego”, frazą, która w przypadku trojga z czworga twórców, powinna być rozumiana jako żart. To „coś niedobrego” o czym piszą, nigdy nie oznaczało czarnej magii, ale łamanie szkolnych zasad; podobną brawurą było wykorzystanie przez nich ich własnych pseudonimów na mapie („Panowie Lunatyk, Glizdogon, Łapa i Rogacz”).

Magia użyta do stworzenia Mapy jest zaawansowana i imponująca – zawiera w sobie Zaklęcie Homonculusa, umożliwiające posiadaczowi mapy śledzenia ruchów wszystkich osób znajdujących się w zamku, a także została zaczarowana tak, by zawsze odpierać (tak bardzo obraźliwie jak to możliwe) ciekawość wroga jej twórców, Severusa Snape’a.

Chociaż dokładne okoliczności utraty przez twórców ich mapy nie zostały podane w powieściach o Harrym Potterze, łatwo można stwierdzić, że w końcu zostali oni przyparci do muru przez Argusa Filcha, który prawdopodobnie dostał cynk od Snape’a, którego obsesją stało się zdemaskowanie jego arcy-rywala, Jamesa Pottera, kiedy ten robił coś niewłaściwego. Będąca arcydziełem Mapa została skonfiskowana na ostatnim roku Syriusza, Jamesa, Remusa i Petera i żaden z nich nie był w stanie wykraść jej dobrze przygotowanemu i podejrzliwemu Filchowi. W każdym razie, ich priorytety w ostatnich miesiącach szkoły, zmieniły się i stały bardziej poważne i skupiające się na świecie poza Hogwartem, gdzie Lord Voldemort z powodzeniem rósł w siłę. Wszyscy czworo twórcy Mapy zostali wkrótce wcieleni w szeregi buntowniczej organizacji kierowanej przez Albusa Dumbledore’a, Zakonu Feniksa i mapa ich starej szkoły - nieważne jak genialna – nie byłaby już dla nich użyteczna poza byciem przedmiotem budzącym nostalgię.

Jednakże, Mapa Huncwotów miała olbrzymie zastosowanie dla młodych bliźniaków Weasleyów. Historia tego jak Fred i George weszli w jej posiadanie, została opowiedziana w „Harrym Potterze i Więźniu Azkabanu”. Symbolem ich wielkiego szacunku do Harry’ego Pottera oraz ich wiary w to, że stanął w pomocy potrzebującym w przeznaczeniu, którego żadne z nich nie rozumiało, było ich późniejsze podarowanie mu Mapy, nieświadome przekazanie jej dziecku jednego z jej twórców.

Mapa została później skonfiskowana Harry’emu Potterowi przez śmierciożercę w przebraniu, który rozpoznał ją jako prawdopodobne narzędzie do zdemaskowania go.

przyp. tłum.:

J.K.Rowling w tekście napisanym na Pottermore pomija kilka istotnych elementów, które nadal budzą wątpliwości. Dlatego wyjaśniam trzy najważniejsze z nich.
1. Bliźniacy poznali hasło aktywujące Mapę, ponieważ ona sama dawała im wskazówki i podpowiedzi. Metodą prób i błędów Weasleyom udało się odkryć hasło.

2. W "Czarze Ognia" Mapę odbiera od Harry'ego Barty Crouch jr. podający się za Moody'ego, lecz nigdzie nie ma wyjaśnienia w jaki sposób trafiła ona z powrotem w ręce Harry'ego. Odpowiedź jest prosta - przed zakończeniem roku szkolnego, chłopiec przechodził obok pustego gabinetu "profesora" i pod wpływem impulsu wszedł do niego i zabrał Mapę leżącą beztrosko na blacie biurka.

3. Mapa została skradziona Harry'emu z szuflady w jego domu przez najstarszego syna, Jamesa, który istotnie bardzo wdał się w swojego dziadka ze strony ojca.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. dzięki za dodanie tych trzech przypisów
  wyjaśnią więcej niż sam artykuł jkr

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rozumiem tylko jak James, Syriusz i Peter mogli chociażby przebywać w pobliżu Remusa podczas pełni. Z początku myślałam, że skoro są animagami nic im nie grozi, że wilkołaki nie zabijają zwierząt. Ale później przypomniałam sobie scenę z "Więźnia z Azkabanu" przy Bijącej Wierzbie, kiedy Remus podczas przemiany rzuca się, wręcz usiłuje zabić Syriusza, już jako animaga.
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Więźniu Azkabanu Syriusz w obronie Harrego rzucił się na przemienionego Lupina, więc ten odparł atak. Normalnie wilkołaki po przemianie są przyjazne nastawione do zwierząt.
   Ola

   Usuń