Kolory


Czarownice i czarodzieje często ujawniają się sobie nawzajem poprzez noszenie publicznie koloru purpurowego lub zielonego, często w połączeniu. W Brytanii (i sporej części Europy) kolor purpurowy wiąże się zarówno z władzą królewską jak i religią. Purpurowe barwy, będące kosztownymi, noszone są tylko przez tych, którzy mogą sobie na to pozwolić; pierścienie biskupów zazwyczaj są ozdobione ametystami. Kolor zielony długo miał nadprzyrodzony związek ze Zjednoczonym Królestwem. Zgodnie z przesądem, powinno się go nosić z ostrożnością; wróżki są podobno o niego zazdrosne, ponieważ to ich właściwy kolor. Nie powinno się go nosić na ślubach, ze względu na jego dalszy związek z nieszczęściem i śmiercią. Zielony jest kolorem głównie „czarnej” magii, „Mrocznego Znaku”, świetlistego eliksiru, w którym Voldemort ukrywa jeden ze swoich horkruksów, kolorem wielu „czarnych” zaklęć i klątw oraz kolorem domu Slytherina. Połączenie purpury i zieleni, z tych względów sugeruje obie strony magii: szlachetną i podłą, pomocną i niszczycielską.

Cztery domy w Hogwarcie mają luźne powiązanie z czterema elementami i ich barwy zostały odpowiednio wybrane. Gryffindor (czerwień i złoto) związany jest z ogniem, Sytherin (zieleń i srebro) z wodą, Hufflepuff (żółć i czerń reprezentujące pszenicę i glebę) z ziemią a Ravenclaw (niebieski i brąz; niebo i pióra orła) z powietrzem.

Kolory takie jak brzoskwiniowy czy łososiowy są wyraźnie niemagiczne i dlatego są w dużym stopniu preferowane przez ciotkę Petunię. Z drugiej strony, szokujący róż, jako zabawny i lubiany przez Nimfadorę Tonks, przewodzi pewną myśl i nastawienie: „tak, jestem córką mugola i nie wstydzę się tego”.

Kolory zagrały też rolę w imionach Hagrida i Dumbledore’a, które brzmią odpowiednio Rubeus (czerwony) i Albus (biały). Wybór był ukłonem w kierunku alchemii, która jest tak ważna w pierwszej książce o Harrym Potterze, w której czerwony i biały są podstawowymi, mistycznymi elementami procesu. Symbolizm kolorów w tym kontekście ma mistyczne znaczenie, reprezentując różne fazy procesu alchemicznego (który wielu ludzi wiąże z duchową transformacją). Kiedy dotyczyło to dwóch moich bohaterów, nazwałam ich na cześć alchemicznych kolorów, by przenieść ich przeciwne, ale uzupełniające się natury: czerwony oznacza pasję (albo emocje), biały symbolizuje ascetę. Hagrid będący prostolinijnym, ciepłym i materialnym człowiekiem, panem lasu oraz Dumbledore – duchowy teoretyk, wspaniały, wyidealizowany i nieco oderwany od rzeczywistości. Każdy z nich jest koniecznym kontrapunktem dla drugiego, gdy Harry poszukuje wzorca ojca w swoim nowym świecie.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

  1. bardzo ciekawy artykuł ;)
    to drobnostki, jednak rzucają nowe światło na świat Harry'ego Pottera

    OdpowiedzUsuń