Imelda Staunton


Okrzyknięta najlepszą aktorką 2004 r. przez New York Film Critics Online za rolę w filmie „Vera Drake”, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród teatralnych i filmowych – Imelda Staunton! Odtwórczyni roli Dolores Umbridge przyszła na świat 9 stycznia 1956 r. w Londynie. Od dziecka wykazywała wielką miłość do muzyki – grała na akordeonie i skrzypcach, później swoją miłością do muzyki zaraziła córkę. W wieku 17 lat Imelda Staunton dostała się do Royal Academy of Dramatic Art, prestiżowej szkoły po ukończeniu której przez 7 lat podróżowała po kraju i występowała w wielu sztukach teatralnych. W filmowych rolach – bohaterka drugiego i dalszych planów, zawsze perfekcyjna i zdeterminowana, by dać z siebie wszystko.

***
Kiedy w Internecie pojawiła się informacja o wyborze Imeldy Staunton do roli paskudnej Dolores Umbridge, byłem pewny, że skończy się to wielką klapą. Aparycja aktorki w żaden sposób nie pokrywała się z moją wizją ropuchowatej nauczycielki – chyba każdy miał lub ma w swojej szkole przynajmniej jedną nauczycielką idealnie nadającą się za wzór Umbridge. Imelda Staunton była dla mnie największą niewiadomą, kiedy wybierałem się na seans „Zakonu Feniksa”. I choć wielu fanów jest zawiedzionych ekranizacją piątego „Harry’ego Pottera”, ja jestem oczarowany – dzięki Imeldzie. Tak wielką wagę przykładałem do Umbridge, że kiedy okazało się jak świetna w swojej roli jest pani Staunton, byłem pod olbrzymim wrażeniem. Nie mogłem uwierzyć jak tak sympatycznie wyglądająca kobieta może tak przekonująco wcielić się w ropuchowatą, znienawidzoną Umbridge. Kiedy zacząłem zbierać autografy, wiedziałem, że tylko kwestią czasu jest list do Imeldy Staunton. Musiało minąć jednak trochę czasu nim podjąłem się napisania do niej. Ostatecznie 1 lutego 2011 r. wysłałem list do agencji aktorki, zaś odpowiedź otrzymałem bardzo szybko – bo już 10 marca.

Moja sympatia do Imeldy wzrosła jeszcze bardziej, kiedy spotkałem ją i zdobyłem kolejny autograf na Światowej Premierze „HP7.2” – po raz kolejny zadawałem sobie pytanie jak ta niezwykle ciepła i serdeczna osoba mogła wcielić się w kogoś tak paskudnego jak Umbridge i wypaść tak naturalnie w tej roli? Kiedyś zniesmaczony, dziś oczarowany rolą Imeldy Staunton w „Harrym Potterze” – tak wielka aktorka przełamuje niechęć i udowadnia swoją wielkość!
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz