FINAŁ MISTRZOSTW ŚWIATA W QUIDDITCHU


11 lipca 2014
FINAŁ MISTRZOSTW ŚWIATA W QUIDDITCHU

Relację na żywo dla „Proroka Codziennego” zapewniają specjalny korespondent quidditcha, Ginny Potter oraz korespondent działu plotek, Rita Skeeter.

Ginny Potter
Stadion jest pełny, a hałas ogłuszający. Czekamy na przybycie maskotek obu drużyn, które dadzą przedmeczowy pokaz. Bułgarzy, oczywiście, przywieźli swoją osławioną grupę tańczących wili, które stanowią głównego źródło popularności tego zespołu (a przynajmniej wśród mężczyzn). Brazylijskie kurupiry już sporo napsociły podczas tego turnieju, ale cieszą się podobną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci.

Ochroniarze kompleksowo obstawiają stadion, na wypadek jakichkolwiek problemów. W trakcie oczekiwania na ceremonię otwarcia, przypomnijmy sobie jak wyglądają drużyny i porównajmy ich kluczowe statystyki.

OBROŃCY

BRAZYLIA: Raul Almeida
Po ślamazarnym rozpoczęciu turnieju, Brazylijczyk Almeida był gwiazdą przedłużającego się półfinału przeciwko USA i to głównie jemu drużyna zawdzięcza swoją obecność w finale. Jednakże wielu sądzi, że jego odpowiednik w zespole Haiti, z którym Brazylia zmierzyła się w pierwszym meczu, zaprezentował się lepiej od niego, a on sam nabawił się paskudnego urazu głowy w spornym ćwierćfinale z Walią.

BUŁGARIA: Georgi Zdravko
Zdravko przepuścił siedemnaście goli w pierwszej rundzie w meczu z Nową Zelandią i nie mniej niż czterdzieści sześć w półfinałowym starciu z Japonią. Bułgarscy kibice słusznie martwią się o umiejętności Zdravko, któremu przyjdzie się zmierzyć z trójką brazylijskich Ścigającyh, którzy pokazali już, do czego są zdolni.

ŚCIGAJĄCY

BRAZYLIA: Alejandra Alonso, Fernando Diaz, Gonçalo Flores
Brazylijskie trio było jedną z ozdób tego turnieju - ich oglądanie wzbudzało ekscytację i jak dotąd zaliczyli oni 68 trafień. Gonçalo Flores objawił się jako jedna z gwiazd swojej drużyny trafiając do obręczy spoza pola punktowego.

BUŁGARIA: Stoyanka Grozda, Bogomil Levski, Nikola Vassileva
Choć mniej błyskotliwi w swym stylu, statystyki nie kłamią: bułgarscy Ścigający jak dotąd zaliczyli 74 trafienia i - co będzie zaskoczeniem dla wielu kibiców i komentatorów - są skuteczniejsi od swoich odpowiedników po brazylijskiej stronie.

PAŁKARZE

BRAZYLIA: Carlos Clodoaldo, Rafael Santos
Pomimo, że ich występy w dwóch pierwszych meczach turnieju były nijakie, brazylijscy Pałkarze zrekompensowali się spektakularnym stylem, który zaprezentowali w półfinale, gdy swoim wysiłkiem zapobiegli schwytaniu Znicza przez amerykańskiego Szukającego, Smackhammera.

BUŁGARIA: Dimitar Draganov, Boris Vulchanov
Kompetentny, choć nie wybitny duet: Draganov i Vulchanov. Mimo wszystko zaprezentowali wspaniałą odwagę psychiczną w trakcie tego turnieju. Vulchanov został brutalnie znokautowany przy obronie swojego Szukającego podczas najbardziej pamiętnego momentu w półfinale, w którym Bułgaria mierzyła się z Japonią.

SZUKAJĄCY


BRAZYLIA: Tony Silva
Jak dotąd Silva podczas tego turnieju tylko dwukrotnie złapał Znicza, a to za sprawą dyskwalifikacji Haiti w meczu pierwszej rundy. Gdy tylko zauważa Znicza, jest szybki i precyzyjny, ale musimy zadać sobie pytanie o jego zdolności lokalizacji ulotnej złotej piłki, gdyż jego średni czas potrzebny na złapanie znicza w tym turnieju wynosi 10 godzin i 44 minuty.

BUŁGARIA: Wiktor Krum
Wiktor Krum nie potrzebuje żadnego wprowadzenia. Najstarszy gracz w tym turnieju, niegdyś światowej klasy zawodnik quidditcha, który grał już będąc starszym nastolatkiem. Choć przed Pucharem Świata wielu krytyków spisywało go na straty, to on jest głównym odpowiedzialnym za doprowadzenie Bułgarii do finału. Jego średni czas potrzebny na złapanie Znicza w tym turnieju wynosi 5 godzin i 56 minut.


Rita Skeeter
Loże VIP-owskie są już pełne. Przewodnicząca MKCKQ, Mentora Metaxas, gawędzi z Prezydentem Argentyńskiej Rady Magii, Valentiną Vázquez, ale wszystkie oczy skierowane są na lożę numer dwa, gdzie siedzą członkowie Gwardii Dumbledore'a, bacznie ochraniani w celu zapobieżenia naporu ze strony podekscytowanego tłumu. Rodzina Potterów - bez matki, Ginny Potter, która oczywiście wraz ze mną jest w sektorze dla dziennikarzy, otrzymała najlepsze miejsca w pierwszym rzędzie. Wszyscy ubrani na czerwono - w barwy Bułgarii - za wyjątkiem średniego dziecka, Albusa, który ma na sobie brazylijską zieleń. To niewątpliwie posłuży roznoszącym się plotkom - jaką wiadomość młody Albus przesyła nam wszystkim decydując się na wspieranie drużyny innej od tej, której kibicuje jego ojciec? Moja koleżanka, Ginny Potter, która siedzi wystarczająco blisko, by przeczytać wszystko, co moje Samonotujące Pióro skrobie, informuje mnie, że Albus jest wielkim fanem brazylijskiego Ścigającego, Gonçalo Floresa. To, oczywiście, może być jedno z możliwych wytłumaczeń dla tego dziwnego, publicznego obnoszenia się z różnicami zdań w rodzinie. 

Ginny Potter
Rozlega się ryk tłumu, gdy bramy zostają otwarte i gromadzą się w nich maskotki zespołów! Na początek, bułgarskie wile, ubrane w prześwitujące suknie i tańczące w rytm natrętnych dźwięków harfy. Kilku mężczyznom z naszej dziennikarskiej sekcji opadają szczęki i, o czym świadczą wypadające z rąk notatniki, wielu zdaje się tracić czucie w palcach.

Rita Skeeter
Wyżej w VIP-owskiej loży numer dwa znajduje się Ronald Weasley, który zdaje się być w stanie katatonii. Czy właśnie widziałam jak jego żona, Hermiona Granger, wymierza mu łokciem ostry cios w żebra?

Ginny Potter
I teraz czas na wejście obdarzonych jasnoczerwonymi włosami i odwróconymi do tyłu stopami kurupirów. Zataczając się, wykonują one akrobacje, kradną kapelusze kibicom i ogólnie wprowadzają chaos, ale publiczność wielce bawią ich figle.

Rita Skeeter
To zawsze niezwykle urzekające, gdy można obserwować młodych ludzi stykających się z kulturą innych czarodziejski nacji. Niestety, panicz Teddy Lupin i panienka Victoire Weasley, zdają się być bardziej zainteresowani tym, co mają sobie do powiedzenia - biorę na to poprawkę. W tym, co niektórzy mogliby odebrać jako pokaz autorytetu rodzicielskiego, pan Bill Weasley zamienia się miejscami z córką wyglądającą teraz na nadąsaną i zwraca jej uwagę na boisko. To w istocie wielkie marnotrastwo, by nie cieszyć się pięknym widowiskiem rozgrywającym się przed nami, z tymi wszystkimi barwami, tańcami i czymkolwiek jeszcze.
Harry Potter drapie się po uchu.

Ginny Potter
Ceremonia otwarcia kończy się interesującą formacją stworzoną przez wile i kurupire, która przedstawia piramidę. Kilka odwróconych stóp zyskuje sobie w oczach wili, wobec czego te  oparły się pokusie przeobrażenia w przerażające, podobne do harpii stworzenia, które wielu dzieciom - w tym i mnie - przysporzyły koszmarów w 1994 roku.

I przybywają obie drużyny - Brazylia w zieleni i Bułgaria w czerwieni!

Rita Skeeter
Niemal cała rodzina Weasleyów kibicuje Brazylii. Z pewnością nikt nie może oczekiwać, by Ronald kibicował byłemu swojej żony. Dwoje jego dzieci – Rose, po której widać, że odziedziczyła po swoim ojcu nieszczęsny kolor włosów, oraz Hugo, który ma krzaczaste loki po matce – wystroiło się na zielono, ale Hermiona Granger nie ma na sobie niczego, co mogłoby świadczyć o kibicowaniu którejkolwiek z drużyn. Czy żywi ona potajemną nadzieję ujrzenia Kruma wznoszącego ostatecznie trofeum? A może to wynik dyplomatycznej neutralności, której można oczekiwać od bezwzględnej karierowiczki, której dalekosiężną ambicją bez wątpienia jest zostanie Ministrem Magii?

Ginny Potter
0:00 h
I ruszyli! Czternastu graczy wzbiło się w powietrze, by rozegrać 427-my Finał Mistrzostw Świata w Quidditchu!

Rita Skeeter
0:01 h
Neville Longbottom już stoi rozentuzjazmowany, choć jeszcze nic się nie wydarzyło. Czyżby był pijany?

Ginny Potter
0:05 h
Kafel w posiadaniu Brazylijczyków, ale sprytna obrona Draganova i Vulchanova jak dotąd zapobiega zdobyciu gola. Flores, Diaz i Alonzo są nieugięci, uchylając się i klucząc, gdy starają się obejść bułgarskich Pałkarzy.

Rita Skeeter
0:18 h
Zdaje się, że Luna Lovegood częstuje swoich przyjaciół w loży VIP jakimiś przekąskami. Ktoś mógłby zawahać się przyjąć wypieki od Lovegood, której szkolne przezwisko, które poznałam z wiarygodnego źródła, brzmiało: „Pomyluna”.

Ginny Potter
0:32 h
Doskonałe przejęcie przez bułgarskiego Ścigającego, Levskiego i Bułgaria zmierza po gola – podanie do Vassilevy – auć! Nawet Brazylijczycy jęknęli ze współczuciem, gdy tłuczek uderzył Vassilevę mocno w gardło. Upuszcza kafla, którego przechwytuje Flores. Brazylia ponownie w posiadaniu piłki!

Rita Skeeter
0:33 h
Neville Longbottom bardzo się śmieje z czegoś, co nachyliwszy się do niego szepnął mu do ucha Harry Potter. Co w tym takiego zabawnego? Skąd tak wyrazisty pokaz rozbawienia na widoku całej publiczności? Z pewnością Potter ma świadomość, że każdy na stadionie może go widzieć? Czy to nie jest zbyt elitarne, by cieszyć się prywatnymi żartami ze znajomymi celebrytami, podczas gdy siedzący na tańszych miejscówkach nie mogą ich usłyszeć?

Ginny Potter
0:37 h
I pierwszą krew przelewa Brazylia, gdy Flores strzela spektakularnego gola!

Rita Skeeter
0:38 h
Albus Potter niemal wypadł z loży VIP-owskiej gotując owację swojemu bohaterowi w quidditcha. Jego wujek, Ronald pochwycił go za tył szat i ocalił przed niechybną śmiercią, która miałaby międzynarodowe znaczenie dając początek wiadomościom, które obiegłyby cały czarodziejski świat. Jego brat, James śmieje się z tego serdecznie (czyżby popchnął brata?). Wygląda na to, że Harry Potter jest całkowicie niefrasobliwy podając swojemu drugiemu synowi jeden z przysmaków „Pomyluny” Lovegood.

Ginny Potter
0:42 h
Draganov i Vulchanov z powodzeniem przeszkadzają brazylijskim Ścigającym, zapobiegając zdobyciu drugiego gola przez budzące grozę trio, ale Bułgaria zbytnio polega na ich obronie, a kiedy ostatni raz dotykali kafla, zakończyło się to opadem i plątaniną Grozdy. Nie widać Znicza.

Rita Skeeter
0:54 h
Harry’ego Pottera cieszy każdy dobrze uderzony przez Bułgarów tłuczek, podczas gdy jego najlepszy przyjaciel, Ronald Weasley, zdaje się wówczas z rozgoryczenia zgrzytać zębami. Hermiona Granger ziewa. Albo stara się wyrazić znudzenie albo jest wyczerpana po długiej nocy, którą Gwardia Dumbledore’a spędziła na hałaśliwej zabawie w sekcji VIP-ów na kempingu, co jej argentyńscy gospodarze mogą uznać za rażącą nieuprzejmość.

Ginny Potter
0:59 h
Bogomil Levski przełamał brazylijską defensywę i wyrównał! Dziesięć do dziesięciu!

Rita Skeeter
1:10 h
Dyrektor Departamentu Transportu Magicznego, Percy Weasley, marszczy brwi śledząc postępy meczu. Poszarzały i łysiejący, znacznie się zestarzał od czasów Bitwy o Hogwart (gdzie, oczywiście, stał się nieszczęśliwym ucieleśnieniem przysłowia: "lepiej późno niż wcale"). Nieuprzejmi oponenci polityczni mogą go nazywać: "czepialskim biurokratą", ale inni dochodzą do tego, że mówią, iż "nie jest zły, kiedy się go lepiej pozna".

Ginny Potter
1:23 h
Przejście nagłej eksplozji mknącego niczym ogień kafla spowodowało wzrost liczby goli dla Brazylii, której Ścigający przecinają boisko w górę i w dół. Goncalo Flores zaliczył dwa trafienia, a Fernando Diaz jedno, ustalając wynik na 40:10. Bułgaria popełnia zbyt wiele nieostrożnych pomyłek i potrzebuje przejść do ofensywy. W tym momencie Brazylia wygląda na mocniejszą drużynę.

Rita Skeeter
1:31 h
Charlie Weasley - albo "Nieżonaty Weasley" jak często jest nazywany - tęgi facet noszący ślady po wielu oparzeniach wynikających z pracy ze smokami. Podobnie jak jego szwagierka, Hermiona "Znudzona Ziewaczka" Granger, przywiązuje do meczu niewielką uwagę, preferując zdającą się być bardziej ciekawą, rozmowę z Ralfem Skamanderem, mężem "Pomyluny" Lovegood. Możemy się jedynie domyślać jak trudno jest poślubić kogoś z Gwardii Dumbledore'a. Żaden ze świadków nigdy nie zapomni szoku na twarzy Skamandera, gdy ten zobaczył suknię ślubną Lovegood - tęcze, błyskotki i tiara ze srebrzystych włosów jednorożca, zostały uznany przez stałych czytelników mojej kolumny w "Proroku Codziennym" jako "Najohydniejsza Kreacja Roku". Podczas, gdy Lovegood i Skamander zdają się trzymać za ręce w loży VIP-owskiej, może to być również próba zapobieżenia przez Rolfa założenia przez jego żonę jednego z jej Kapeluszy na specjalne okazje.

Ginny Potter
1:43 h
WIDZIANO ZNICZA! Przy wyniku 50:20 (minuta po minucie padły gole Alonso i Vassilevy) pojawił się błysk złota niedaleko brazylijskich obręczy, który prowadzi do karkołomnego pościgu Silvy i Kruma - Pałkarze i Ścigający się rozpraszają - Krum jest na prowadzeniu, ale chybia nieznacznie usiłując go złapać - gdy Znicz wzbija się w górę, obaj Szukający zdają się zostać oślepieni przez wspaniałe argentyńskie słońce - Znicz ponownie znika z oczu.

Rita Skeeter
1:58 h
George Weasley, bogaty współwłaściciel sklepu Magiczne Dowcipy Weasleyów, ma tylko jedno ucho. To kalectwo nie zapobiegło ani poślubienia przez niego byłej dziewczyny jego zmarłego brata, Angeliny Johnson, ani spłodzenia dwójki dzieci: Freda i Roxanne. Wszyscy oni w jednym boksie, dają pokaz rodzinnej wspólnoty. Jednakże niewielu mogłoby zapomnieć ostatnie plotki, które - pomimo sporej ilości złota zapewnionego przez takie wynalazki jak pastylki - wymiotki - donoszą o tym, że Angelina stała się niespokojna o swoje małżeństwo i niedawno opuściła małżeński dom i... - moja koleżanka, Ginny Potter, właśnie poinformowała mnie, że Angelina opuściła małżeński dom, by zaopiekować się swoim chorym ojcem. Wielu uzna tę historię za prawdopodobną. Tymczasem, Teddy Lupin i Victoire Weasley skorzystali z nieuwagi starszych, by znaleźć sposób na zajęcie sąsiadujących miejsc.

Ginny Potter
2:03 h
Chwilę potem, gdy Diaz zwiększył przewagę Brazylii do 60:20, Pałkarz Santos mocno uderzył pałką Wiktora Kruma w głowę. Sędzia analizuje materiał przez omnikulary, by ustalić czy doszło do faulu, czy nie. Gra została zatrzymana.

Rita Skeeter
2:04 h
Wielki jęk przeszedł przez tłum, niewątpliwie w odpowiedzi na jawny, publiczny pocałunek Ronalda Weasleya, który pocałował swoją żonę w policzek. Ten przykład wstrętnego ekshibicjonizmu zdaje się obrzydzać widzów - moja koleżanka, Ginny Potter poinformowała mnie właśnie o tym, że tłum zajęczał z powodu odniesienia obrażenia przez jednego z graczy.

Ginny Potter
2:21 h
Nie było faulu! Niemiecki sędzia, Herman Junker, stwierdził, że Rafael Santos niezamierzenie uderzył Wiktora Kruma pałką w tył czaszki. Krum sygnalizuje, że jest gotowy do kontynuowania gry i mecz zostaje wznowiony!

Rita Skeeter
2:36 h
Niewrażliwa Hermiona Granger nie od razu zauważyła, że jej były chłopak odniósł obrażenie, a to przez nierozważny i publiczny pokaz czułości, do którego została nakłoniona przez swojego męża, niemniej szybko zainteresowała się tym. Nie można powiedzieć tego samego o Neville'u Longbottomie, który zdawał się całkowicie pochłonięty precyzyjnym opisywaniem swojemu chrześniakowi, Albusowi Potterowi, okoliczności, w konsekwencji której Krum zaczął krwawić z nosa. Dziwna, bezduszna manifestacja ze strony popularnego nauczyciela Zielarstwa.

Ginny Potter
2:38 h
Odkąd mecz został wznowiony, nic się nie dzieje. Krum i Silva wzbijają się nagle w górę - pięć tysięcy par omnikularów śledzi parę zmierzającą w kierunku oślepiającego argentyńskiego słońca...

Rita Skeeter
2:39 h
Gwardia Dumbledore'a wygląda na poruszoną i spiętą. Czyżby jedno z nich śmiertelnie obraziło innych? Czy gorzkie rany zostaną otwarte tutaj, naprzeciw tysięcy ludzi, gdzie każdy miał zaledwie nadzieję na radość wynikającą z unikalnej, sportowej okazji? Czy Gwardia Dumbledore'a w tak ohydny sposób skupi na siebie uwagę, gdy - na to wygląda - coś ekscytującego dzieje się na boisku? A może wykorzystują to jako przykrywkę dla wznoszących się w powietrzu starych pretensji?

Ginny Potter
2:40 h
Krum i Silba rzucili się w karkołomny pościg za Zniczem, którego pierwszy wypatrzył Silva - ma cztery stopy przewagi nad Krumem, obaj wzbijają się niemal pionowo...

Rita Skeeter
2:41 h
Wszyscy stoją, włącznie z kibicami z loży VIP-owskiej - Harry Potter krzyczy. Jeśli poprawnie czytam z ruchu warg, Ronald Weasley przeklina...

Ginny Potter
2:42 h
Krum wyrównuje z Silvą, ale czy to wystarczy...?

Rita Skeeter
2:43 h
Gestykulując, Teddy Lupin przypadkowo uderzył swoją dziewczynę w nos - czy stoimy u progu zerwania na żywo podczas Mistrzostw Świata w Quidditchu?

Ginny Potter
2:43 h
Krum i Silva lecą łeb w łeb...

Rita Skeeter
2:44 h
Teddy Lupin i Victoire Weasley znowu się przytulają - czy oni w ogóle nie zwracają uwagi na quidditcha? Czy powinni zajmować kosztowne miejsca na stadionie, gdzie wszystkie oczy powinny być wlepione w boisko? Gdzie tak wiele biednych czarownic i czarodziejów tak bardzo chciałoby być?

Ginny Potter
2:45 h
KRUM ŁAPIE ZNICZA! BUŁGARIA WYGRAŁA!

Rita Skeeter
2:45 h
Nie widzę loży VIP-owskich - wszyscy podskakują...

Ginny Potter
Tłumy szaleją - po dwóch godzinach i trzech kwadransach gry w płonącym argentyńskim słońcu, Bułgaria zwyciężyła w Mistrzostwach Świata w Quidditchu, a Krum przy swoim trzecim podejściu spełnił życiową ambicję - wygląda jakby miał zaraz spaść z miotły - łzy leją się po jego twarzy strumieniami - wygrana tutaj, na pustyni w Patagonii ma niezwykłe znaczenie - ale serdeczne wyrazy współczucia dla Brazylii - prowadzili niemal na każdym polu, ale na końcu to Szukający Krum był tym, który ich pokonał. Niezwykły pokaz sportowego zachowania, gdy Krum i Silva obejmują się...

Rita Skeeter
Ach, tak lepiej - ludzie uspokajają się i mogę w końcu dojrzeć loże VIP-owskie. A więc Gwardia Dumbledore'a zdaje się aprobować to zwycięstwo, Harry Potter szczególnie zdaje się być targany emocjami - na jego twarzy widnieje szeroki uśmiech. Ronald Weasley ukrywa swoje nieuniknione rozdrażnienie wynikające z tego, że dawna miłość jego żony będzie uwielbiana przez świat quidditcha. Młody Albus bije brawo, niewątpliwie zachęcany do tego przez łaknącego rozgłosu ojca - moja koleżanka, Ginny Potter, zbliża się do mnie. Nie ma wątpliwości, że z kolejną nudną popraw...

Ginny Potter
W niewyjaśnionych okolicznościach Rita Skeeter ucierpiała na coś, co niektórzy określają mianem uroku słonecznego splotu. Podczas gdy tutaj, na pustyni w Patagonii, trwa świętowanie, my z "Proroka Codziennego" żywimy szczerą nadzieję, że podobała się wam nasza relacja z Mistrzostw Świata w Argentynie. W następnym tygodniu Krajowa Liga Gargulków przybywa do Birmingham! Ale zupełnie szczerze... nie będziemy tym zanudzać.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

8 komentarze:

 1. dzieki za tlumaczenie;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze a mialam nadzieje ze dowiem sie czegos jeszcze o Draco:D A swoja droga fajnie ze jeszcze cos dodatkowo napisala:> Dzieki za tumaczenie

  OdpowiedzUsuń
 3. Haha obstawiam ze na koncu Ginny popisala się niezwykłym uderzeniem za pomocą pięści prosto w twarz Rity :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No fajnie, że byli członkowie GD, ale faktycznie zabrakło trochę innych, np. Draco :P A Ron po 4 roku chciał autograf od Kruma, więc sądziłam, że nadal będzie mu kibicował, a tu jednak nie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Luna ma męża *o*
  Teddy i Victoire są razem *o*
  Jestem w niebie

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeee Bułgariaaa !!!

  OdpowiedzUsuń