Eliksir Wielosokowy


Eliksir Wielosokowy będący złożoną i czasochłonną miksturą, najlepiej zostawić dla wysoce wykwalifikowanych czarownic i czarodziejów. Eliksir ten umożliwia konsumentowi przyjęcie fizycznego wyglądu innej osoby, o ile zdobędzie najpierw część ciała tej osoby i doda do warzenia (to może być cokolwiek - kawałek paznokcia od nogi, łupież albo gorzej – zwykle jednak używa się włosów). Myśl, że czarownica lub czarodziej mógłby dla złych celów użyć części ciała jest wiekowa i funkcjonuje w folklorze i przesądach wielu kultur.

Efekt eliksiru jest jedynie tymczasowy i zakładając jak dobrze został uwarzony, może utrzymywać się od dwudziestu minut do dwunastu godzin. Po zażyciu Eliksiru Wielosokowego, możesz zmienić wiek, płeć i rasę, ale nie gatunek.

MYŚLI J.K.ROWLING:
Pamiętam jak wymyślałam pełną listę ingrediencji do Eliksiru Wielosokowego. Każda była dokładnie wyselekcjonowana. Muchy siatkoskrzydłe (pierwsza część nazwy sugeruje przeplatanie lub związywanie razem dwóch tożsamości); pijawki (ssanie esencji z jednej do drugiej); róg dwurożca (pomysł dwoistości); rdest ptasi (kolejna aluzja do bycia związanym z inną osobą); ślaz (zmienność ciała jako zmiana w inną osobę) i skórka boomslanga (zrzucanie zewnętrznej powłoki, pod którą kryje się nowa).

Fakt, że Hermiona była w stanie zrobić działający Eliksir Wielosokowy w wieku dwunastu lat jest dowodem na jej wybitne zdolności magiczne, ponieważ jest to eliksir, którego uwarzyć boi się wielu dorosłych czarodziejów i czarownic.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

3 komentarze:

 1. Jestem bardzo ciekawa, w jaki sposób Hermiona mogła określić, że uwarzony przez nią eliksir będzie działał dokładnie godzinę, skoro nie jest to aż tak jednoznaczne... Może był to standardowy czas działania, jeśli postępowało się zgodnie z instrukcją, a w przypadku eksperymentów, jakimi parali się mistrzowie typu Snape'a, można było ten czas wydłużyć?
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne podręcznik określał na jak długo wystarczy porcja eliksiru. Niemniej, fakt - mistrzowie eliksirów mogli znać składnik wydłużający ten czas.

   Usuń
 2. Mozesz zmienic wiek plec rase ale nie gatunek...? A Hermiona przypadkiem nie zamienila sie w kota? Tzn niby zostala w postaci ludzkiej ale jednak okazalo sie ze dodala siersc kota zamiast wlosow tej laski ze Slytherinu... ;)

  OdpowiedzUsuń