Długość i giętkość różdżek


Poniższe opisy traktujące o długości i giętkości różdżki pochodzą z notatek sporządzonych na ten temat przez pana Garricka Ollivandera, wytwórcę różdżek.

Wielu wytwórców różdżek po prostu dostosowuje długość różdżki do wymiarów czarownicy lub czarodzieja, który będzie jej używał, ale to prymitywna miara, która nie zdoła wziąć pod uwagę wielu innych, ważnych do rozważenia czynników. Z mojego doświadczenia - dłuższe różdżki mogłyby pasować do wyższych czarodziejów, ale one wolą zostać przypisane do większych osobowości i tych, którzy preferują obszerniejszy i bardziej dramatyczny styl magii. Zgrabniejsze różdżki preferują elegantszy styl i wyrafinowane rzucanie zaklęć. Jednakże, żaden pojedynczy aspekt kompozycji różdżki nie powinien być rozważany w odizolowaniu od innych, ponieważ rodzaj drewna, rdzeń i giętkość mogą zrównoważyć lub poprawić cechy wynikające z długości różdżki.

Większość różdżek mieści się w zakresie długości od dziewięciu do czternastu cali. Pomimo, że sprzedawałem ekstremalnie krótkie różdżki (mające osiem cali oraz mniej) i bardzo długie różdżki (mierzące ponad piętnaście cali), takie przypadki są niezwykłą rzadkością. W ostatnim przypadku fizyczna szczególność wymagała różdżki nadmiernej długości. Jednakże, anormalnie krótkie różdżki zazwyczaj wybierają tych, którym brakuje czegoś w osobowości, a nie tych, którzy są fizycznie mali wzrostem (wiele niskich czarownic i czarodziejów zostało wybranych przez dłuższe różdżki).

Giętkość różdżki albo jej sztywność wskazuje na stopień przystosowalności i gotowości do zmiany właściciela – jednakże, znowu, ten czynnik nie może być rozpatrywany oddzielnie od rodzaju drewna, rdzenia i długości, ani też doświadczenia życiowego właściciela i stylu magii – wszystkich tych cech, które w połączeniu czynią różdżkę unikalną.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. Hmmm, 15 cali, cóż widzę w tym Hagrida...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej ponad piętnaście cali i owa fizyczna szczególność :) W końcu różdżka była długa jak rączka parasola :)
   Swoją drogą, pomijając inne aspekty, już wiemy, dlaczego Voldemort miał różdżkę długą na 13 cali (dramatycznego stylu magii nie można mu odmówić), a Umbridge niezwykle krótką :)
   Justyna

   Usuń