Duchy


W świecie Harry’ego Pottera duch jest przezroczystym, trójwymiarowym odbiciem zmarłej czarownicy lub czarodzieja, który kontynuuje egzystencję w świecie śmiertelników. Mugole nie mogą wrócić jako duchy, a najmądrzejsze czarownice i czarodzieje również wolą tego nie robić. To dla tych, którzy mają „niedokończone sprawy” bądź jest to forma lęku, poczucia winy, żalu czy nieukrywanego przywiązania do materialnego świata. Tacy odmawiają przejścia do następnego wymiaru.

Wybierając słabe pozorowanie śmiertelnego życia, duchy są ograniczane w tym, czego mogą doświadczyć. Nie pozostaje dla nich żadna fizyczna przyjemność, a ich wiedza i poglądy pozostają na poziomie, który osiągnęli za życia, wobec czego stare urazy (jak na przykład z powodu niekompletnie odłączonej szyi) będą sprawiały ból nawet po kilku wiekach. Z tej przyczyny duchy skłaniają się do bycia, w gruncie rzeczy, marnym towarzystwem. Najbardziej rozczarowują w temacie, który fascynuje większość ludzi: duchy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie jak to jest umrzeć, ponieważ zamiast tego wybrały zubożałą wersję życia.

Duchy mogą przenikać przez stałe przedmioty nie uszkadzając ani tych przedmiotów, ani materiału, jednak wpływają na wodę, ogień i powietrze. Temperatura spada, kiedy duch jest bardzo blisko, wzmaga się to, kiedy zbierze się więcej duchów w tym samym miejscu. Ich pojawienie się może również sprawić, że płomienie staną się niebieskie. Kiedy część ducha lub cały duch przenika przez żywe stworzenie, sprawia, że doświadcza ono mrożącego uczucia, jak gdyby zostało zanurzone w lodowatej wodzie.

Czarownice i czarodzieje są dużo bardziej niż mugole podatni na to, co mugole nazywają zjawiskami paranormalnymi i widzą (i słyszą) duchy bardzo wyraźnie, podczas gdy mugole mogą tylko czuć, że miejsce jest nawiedzone przez chłód albo ciarki. Mugole, którzy twierdzą, że widzą dokładnie ducha albo a) kłamią lub b) czarodzieje je uwydatniają – ohydnie naruszając w ten sposób Międzynarodową Ustawę o Tajności.
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

5 komentarze:

 1. Czy można "zabić" ducha?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można zabić kogoś, kto już nie żyje :)

   Usuń
  2. Duch nie umarł ,"ponieważ zamiast tego wybrały zubożałą wersję życia."

   Usuń
 2. Czy duchy mogą zmienić zdanie i "przejść do kolejnego wymiaru" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że nie. Ale to bardziej skomplikowana sprawa.
   Wielu kojarzy formę ducha jak formę dalszego życia, kontynuację życia, tymczasem w świecie Rowling bycie duchem oznacza bardzo wiele wyrzeczeń. Przede wszystkim - w chwili śmierci zatrzymują się wszelkie procesy cielesne i umysłowe. Duch, choćby i "żył" 500 lat, nie będzie w stanie nauczyć się niczego nowego, ani zbierać nowych doświadczeń. Pod tym kątem jest bardzo ograniczony, a co za tym idzie - egzystuje ze świadomością, jaką miał w chwili śmierci. I tutaj pojawia się uzasadnienie, dlaczego duch nie może przejść do kolejnego wymiaru - w chwili śmierci czuł lęk przed tym, co nieznane i wzbraniał się przed tym, wybierając istnienie jako duch. Ta świadomość - z racji tego, że duch się nie rozwija, nie nabiera nowych doświadczeń, ani nie zdobywa wiedzy - nigdy się nie zmieni i jakkolwiek ciężkie byłoby "życie" ducha, to nigdy już się ono nie zmieni, ani nie odwróci, tak jak i mentalność owego ducha.

   Usuń