King's Cross

Gdy Ottaline Gambol zarekwirowała mugolski pociąg, by służył on uczniom Hogwartu za nowy środek transportu, zbudowała też niewielką stację kolejową w czarodziejskiej wiosce, Hogsmeade, która była koniecznym dopełnieniem dla kolei. Jednakże, Ministerstwo Magii miało silne obawy, że zbudowanie następnej czarodziejskiej stacji w środku Londynu mogłoby nadwyrężyć nawet mugolską „determinację do nie zauważania magii, nawet gdy ta eksploduje przed ich twarzami”. 

To Evangeline Orpington, Minister urzędująca w latach 1849-1855, wpadła na rozwiązanie dodania ukrytego peronu do nowo wybudowanego (mugolskiego) dworca King’s Cross, na który dostęp mieliby tylko czarodzieje. Ogólnie rzecz biorąc to zadziałało, choć w następnych latach doszło do kilku niewielkich incydentów, wśród których można wymienić upuszczenia przez czarodziejów walizek wypełnionych gryzącymi księgami z zaklęciami, rozsypanie śledzion traszek na wypolerowaną podłogę dworca czy zbyt głośne zniknięcia za solidną barierą. Zazwyczaj na miejscu znajduje się kilku ubranych po cywilnemu pracowników Ministerstwa Magii, by od razu zaradzali oni niewygodnym wspomnieniom mugoli, które trzeba modyfikować na początku i końcu każdego semestru w Hogwarcie.

MYŚLI J.K.ROWLING:
King’s Cross, które jest jedną z głównych stacji kolejowych w Londynie, ma dla mnie bardzo osobiste znaczenie, ponieważ moi rodzice spotkali się w pociągu do Szkocji, który odjeżdżał właśnie z tej stacji. Z tego powodu oraz dlatego, że ta stacja ma tak poruszającą i symboliczną nazwę oraz dlatego, że to właściwa stacja do odjazdu, gdy zmierzasz do Kaledonii, nigdy nie miałam najmniejszych wątpliwości, co do lokacji portalu, który przeniesie Harry’ego do Hogwartu albo do środku transportu, który go tam zabierze. 

Powiada się (chociaż nie jestem w stanie powiedzieć, skąd się wywodzi ta historia, co samo w sobie jest podejrzanie niejasne), że stacja King’s Cross została zbudowana albo na miejscu ostatniej bitwy Boudicci (Boudicca była starożytną brytyjską królową, która poprowadziła rebelię przeciwko Rzymianom) albo w miejscu, w którym znajduje się jej grób. Legenda głosi, że jej grób jest umiejscowiony gdzieś w okolicy pomiędzy peronem ósmym, a dziesiątym. Nie wiedziałam o tym, gdy nadawałam numer czarodziejskiego peronu. Nazwa stacji King’s Cross odnosi się do, zburzonego już, pomnika króla Jerzego IV. 

Obecnie do ściany na Kings Cross przymocowany jest, połowicznie w niej zanurzony, prawdziwy wózek, co niesamowicie mnie rozpromienia i napawa dumą za każdym razem, gdy tamtędy przechodzę…
Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

4 komentarze:

 1. Rok 2000 znalazł się w dacie artykułu specjalnie? :D
  No i nie dowiedziałam się, gdzie jest Hogwart, chyba że chodzi o Kaledonię, o której wspomina Rowling.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Data jest celowa - nie chcąc, by post wyświetlał się jako nowy na stronie głównej, musieliśmy go cofnąć w czasie :D
   I chodzi o Kaledonię :)

   Usuń
  2. Tereny Kaledonii można utożsamić ze Szkocją (w większości), a o Szkocji to już dawno wiedzieliśmy, więc nie odczułam tego jako "odkrycie lokalizacji Hogwartu" :)

   Usuń
  3. A jednak odrobinę zawęża to obszar poszukiwania :D

   Usuń