Drewno różdżkowe


Poniższe opisy mocy i właściwości różnego rodzaju drewna na różdżki pochodzą z robionych w trakcie długiej kariery, notatek pana Garricka Ollivandera, powszechnie uznawanego za najlepszego wytwórcę różdżek na świecie. Jak można zauważyć, pan Ollivander wierzy, że drewno, z którego wykonuje się różdżki ma niemal ludzką moc percepcji i preferencji. 

Wprowadzenie do notatek pana Ollivandera na temat drewna na różdżki brzmi tak: 

Każda pojedyncza różdżka jest unikatowa i jej charakter zależeć będzie od konkretnego drzewa i magicznego stworzenia, od którego pochodzą materiały do jej wykonania. Ponadto, każda różdżka, od momentu znalezienia sobie idealnego właściciela, zaczyna uczyć się od swojego ludzkiego partnera i również jego uczy. Dlatego to, co następuje musi być postrzegane jako ogólne notatki na temat każdego z typów drewna, z którymi najbardziej lubię pracować i nie może zostać wykorzystane do opisania konkretnej różdżki.

Tylko niewielka część drzew jest zdolna wyprodukować drewno na różdżki w odpowiedniej jakości (tak jak tylko mniejszość ludzkości jest zdolna do czarowania). Wielu lat doświadczenia wymaga powiedzenie, które z nich mają dar, choć praca ta jest łatwiejsza, jeśli znajdzie się zagnieżdżone wśród liści nieśmiałki, ponieważ one nigdy nie zamieszkują na doczesnych drzewach. Poniższe notatki na temat różnych rodzajów drewna na różdżki, powinny stanowić punkt startowy, ponieważ ta nauka trwa całe życie, a ja sam kontynuuję ją każdą różdżką, którą wykonam i która zostaje dopasowana.


Akacja
Bardzo niezwykłe drewno na różdżki, które odkryłem tworząc kłopotliwe różdżki, często odmawiające służenia komuś innemu, aniżeli swoim właścicielom oraz które ukrywają swoje najlepsze możliwości przed wszystkimi, za wyjątkiem najbardziej utalentowanych. Ta wrażliwość czyni je trudnymi do rozprowadzenia, więc trzymam tylko niewielką ich ilość dla tych czarownic i czarodziejów o wystarczającej subtelności. Akacja nie nadaje się do tego wszystkiego, co powszechnie jest znane jako magia „huku i zapachu”. Choć dobrze dopasowana, akacjowa różdżka dopasowuje się do każdego rodzaju władzy, często jest niedoceniania przez właściwości swojego temperamentu. 

Buk
Właściwie dobranym panem bukowej różdżki będzie ten, kto, jeśli jest młody, posiada wiedzę przewyższającą jego wiek, a jeżeli jest dorosły, jest bogaty w zrozumienie i doświadczenie. Bukowe różdżki w bardzo niewielkim stopniu służą ludziom ograniczonym i nietolerancyjnym. Takie czarownice i tacy czarodzieje, którzy weszli w posiadanie bukowej różdżki bez odpowiedniego dopasowania (dodatkowo pragnący tego najbardziej pożądanego, bogato cieniowanego i wysoce cenionego drewna na różdżkę), często trafiają do domów uczonych wytwórców różdżek, takich jak ja, i wymagają poznania przyczyny, dla której ich wspaniała różdżka ma ubytki w mocy. Kiedy jest właściwie dopasowana, bukowa różdżka jest zdolna do subtelności i artyzmu rzadko widzianego w innych rodzajach drewna, stąd jej błyszcząca reputacja. 

Cedr 
Ilekroć spotykam kogoś, kto posiada różdżkę z cedru, odnajduję w tej osobie siłę charakteru i niezwykłą wierność. Mój ojciec, Gervaise Ollivander, zwykł mawiać: „nigdy nie zrobisz głupka z posiadacza cedru” i ja się z tym zgadzam: różdżka z cedru doskonale się odnajduje tam, gdzie są przenikliwość i percepcja. Jednakże poszedłbym dalej niż mój ojciec mówiąc, że jeszcze nigdy nie spotkałem właściciela cedrowej różdżki, z którym chciałbym się zmierzyć, zwłaszcza, że tym którzy są na tyle naiwni, dzieje się krzywda. Czarownica bądź czarodziej, który jest dobrze dopasowany do cedrowej różdżki, ma potencjał do bycia przerażającym przeciwnikiem, który często wywołuje szok wśród tych, którzy nierozważnie wyzwali go do walki. 

Cis
Cisowe różdżki plasują się wśród najrzadszych rodzajów, a ich idealne sparowanie jest równie niezwykłe i czasami permanentne. Uważa się, że cisowa różdżka obdarza swojego właściciela mocą życia i śmierci, co można, oczywiście, powiedzieć o wszystkich różdżkach; a jednak to cis zachowuje szczególnie mroczną i przerażającą reputację w sferze pojedynków i klątw. Jednakże, niezgodne z prawdą jest twierdzenie (często powtarzane przez niedouczonych w rzemiośle różdżkarstwa), że tych, którzy używają cisowych różdżek Czarna Magia przyciąga bardziej od innych. Wszakże idealna dla cisowej różdżki czarownica bądź czarodziej może się okazać również dzikim obrońcą innych. Różdżki wyciosane z najstarszych drzew można równie często znaleźć w posiadaniu bohaterów, co i czarnych charakterów. Gdy czarodziej zostaje pogrzebany z cisową różdżką, na ogół ta kiełkuje w drzewo chroniące grób zmarłego właściciela. Co jest pewne, a wynika z mego doświadczenia, cisowa różdżka nigdy nie wybierze ani przeciętnego, ani bojaźliwego właściciela. 

Cyprys 
Cyprysowe różdżki są powiązane z godnością. Wspaniały średniowieczny wytwórca różdżek, Geraint Ollivander, napisał, że czuł się wielce zaszczycony przypasowując cyprysową różdżkę, ponieważ wiedział wówczas, że spotyka czarownicę bądź czarodzieja, który zginąłby heroiczną śmiercią. Na szczęście, w tych mniej złaknionych krwi czasach, posiadacze cyprysowych różdżek rzadko zmuszeni byli do poświęcenia życia, chociaż niewątpliwie wielu z nich uczyniłoby to, gdyby była taka konieczność. Różdżki z cyprysu odnajdują swoją bratnią duszę wśród odważnych, śmiałych i skłonnych do poświęcenia siebie, którzy nie obawiają się starcia z cieniami zarówno własnej, jak i cudzej natury. 

Czarny bez
Jest to najrzadsze drewno na różdżki ze wszystkich i posiada reputację niezwykle pechowego. Różdżka z czarnego bzu wykrętniej i silniej dąży do dominacji, niż jakakolwiek inna. Deponuje w sobie potężną magię, ale gardzi trwaniem przy właścicielu, który nie wybija się ponad towarzystwo; tylko nadzwyczajny czarodziej jest w stanie zatrzymać różdżkę z czarnego bzu przez długi czas. Stary przesąd, „bez czarny – los marny”, ma swoje korzenie w lęku przed tą różdżką, ale w rzeczywistości jest on bezpodstawny, a ci głupi wytwórcy różdżek, którzy odmawiają pracy z czarnym bzem robią to częściej z obawy, że nie sprzedadzą tych różdżek, aniżeli ze strachu przed pracą z samym drewnem. Prawdą jest, że tylko najbardziej niezwykła osoba okaże się być idealnym partnerem dla czarnego bzu i przy tych rzadkich okazjach, kiedy dochodzi do takiego dopasowania, odbieram jako pewnik, że owej czarownicy bądź owemu czarodziejowi pisane jest wyjątkowe przeznaczenie. Dodatkowym faktem, który odkryłem podczas długich lat studiowania jest to, że właściciele różdżek z czarnego bzu niemal zawsze czują potężne powinowactwo z tymi, którzy zostali wybrani przez jarzębinę. 

Czarny orzech
Mniej powszechny niż standardowa różdżka z orzecha, taka różdżka szuka pana o dobrych instynktach i potężnej intuicji. Czarny orzech to bardzo eleganckie drewno, ale nie tak łatwo zapanować nad nim. Cechuje się jednym wyraźnym dziwactwem, jest anormalnie nastawiony do wewnętrznego konfliktu i diametralnie traci moc, jeśli jej właściciel praktykuje jakąkolwiek formę samooszukiwania się. Jeżeli właściciel jest niezdolny bądź niechętny do bycia szczerym w stosunku do siebie lub innych, różdżka często zawodzi i musi zostać przypasowana nowemu właścicielowi, jeśli ma odzyskać utraconą moc. Jednakże przypasowana do szczerego, samoświadomego właściciela staje się jedną z najbardziej lojalnych i imponujących różdżek ze wszystkich, ze szczególnym talentem do różnego rodzaju roboczych zaklęć. 

Dąb czerwony 
Nierzadko usłyszysz jak jakiś ignorant twierdzi, że czerwony dąb jest nieomylnym symbolem gorącego temperamentu swojego właściciela. W rzeczywistości, prawdziwie związana z czerwonym dębem jest umiejętność szybkiego reagowania, co czyni tę różdżkę doskonałą do pojedynków. Idealnym panem dla tej różdżki, mniej pospolitej od wykonanej z dębu szypułkowego, jest ktoś delikatny, bystry i zdolny do przystosowania się, często twórca wyróżniających się, autorskich zaklęć i dobry człowiek, którego przy walce warto mieć po swojej stronie. Czerwony dąb, moim zdaniem, jest przede wszystkim najbardziej urodziwy.

Dąb szypułkowy
Różdżka zarówno na dobre, jak i na złe czasy. To przyjaciel tak wierny jak czarodziej, który na niego zasługuje. Różdżki z dębu szypułkowego wymagają silnych, odważnych i wiernych partnerów. Mniej znana jest skłonność do czarodziejów obdarzonych potężną intuicją i, nierzadko, koligujących z magią natury, stworzeniami i roślinami, które są niezbędne dla społeczności czarodziejów zarówno ze względów magicznych jak i dla przyjemności. Dąb nazywany jest Królem Lasu od przesilenia zimowego do letniego i jego drewno powinno być zbierane tylko w tym czasie (ostrokrzew staje się Królem, gdy dni znowu zaczynają być coraz krótsze, wobec czego ostrokrzew powinno się gromadzić u schyłku roku. Wierzy się, że ten podział dał początek staremu przesądowi, „gdy jego różdżka jest z dębu, a jej z ostrokrzewu, decyzja o ślubie byłaby szaleństwem”, który ja sam uważam za bezpodstawny). Powiada się, że różdżka Merlina była zrobiona z dębu szypułkowego (ale z racji tego, że jego grobu nigdy nie odnaleziono, nie można tego udowodnić). 

Dereń
Dereń jest jednym z moich ulubionych drzew i odkryłem, że dopasowanie dereniowej różdżki z jej idealnym właścicielem zawsze jest zabawne. Dereniowe różdżki są dziwne i psotne; mają figlarną naturę i upierają się przy partnerach, którzy mogą im zapewnić ekscytację i zabawę. Jednakże, całkowicie błędnym byłoby wyciągnięcie wniosku, jakoby dereniowe różdżki nie były zdolne do czynienia poważnej magii, kiedy są do tego wzywane; są znane z czynienia wybitnych zaklęć w trudnych warunkach, a kiedy są dobrane z odpowiednio mądrym i pomysłowym czarodziejem bądź czarownicą, mogą produkować olśniewające czary. Interesującą słabostką wielu różdżek z derenia jest fakt, że odmawiają niewerbalnego czarowania i na ogół bywają raczej hałaśliwe. 

Głóg
Wytwórca różdżek, Gregorowicz, napisał, że głóg „daje silną, pełną sprzeczności różdżkę, tak pełną paradoksów jak drzewo, z którego powstała, a którego liście i kwiaty uzdrawiają, podczas gdy jego ucięte gałęzie mają woń śmierci”. Jakkolwiek nie zgadzam się z wieloma konkluzjami Gregorowicza, podzielamy zdanie na temat głogowych różdżek, które w swojej naturze są złożone i intrygujące, podobnie jak ich właściciele, którzy najlepiej do nich pasują. Różdżki z głogu mogą być szczególnie dobrze dobrane do magii leczniczej, ale są też biegłe w klątwach i generalnie zaobserwowałem, że głogowe różdżki wydają się najbardziej pasować do skonfliktowanej natury bądź czarownicy lub czarodzieja przechodzącego przez okres zawirowań. Nad głogiem nie jest łatwo zapanować, jednakże, rozważyłbym umieszczenie go jedynie w rękach czarownicy, bądź czarodzieja, którzy dowiedli swego talentu, w przeciwnym razie konsekwencje mogłyby być niebezpieczne. Głogowe różdżki mają godną uwagi właściwość: ich zaklęcia, jeśli są źle traktowane, mogą odpalić do tyłu. 

Grab 
Moja własna różdżka została wykonana z grabu, wobec czego z mojej skromności wynika, że grab wybiera na swojego życiowego towarzysza utalentowaną czarownicę bądź utalentowanego czarodzieja posiadającego jedną, czystą pasję, którą czasami możnaby określić mianem obsesji (choć ja sam preferuję określenie „wizja”), która prawie zawsze zostanie zrealizowana. Grabowe różdżki przystosowują się do stylu magii swojego właściciela dużo szybciej od niemal wszystkich innych, i stają się tak mocno spersonalizowane, tak szybkie, że inni ludzie uznają za ekstremalnie trudne użycie ich nawet w przypadku najprostszego zaklęcia. Grabowe różdżki wchłaniają również kodeks honorowy swojego właściciela, który jakikolwiek by nie był, sprawia, że odmówią dokonania czynu – niezależnie czy służyłby on dobrej wierze czy chorobie – który nie byłby zgodny z zasadami pana. Szczególnie dobrze dostrojona i wyczulona różdżka. 

Grusza
To złociste drewno daje różdżki o wspaniałych magicznych mocach, które dają z siebie wszystko w rękach kogoś o dobrym sercu, hojnego i mądrego. Właścicielami różdżek z gruszy są, co stwierdzam na podstawie moich doświadczeń, zazwyczaj osoby popularne i powszechnie szanowane. Nie znam ani jednego przypadku, w którym odkrytoby różdżkę z gruszy w posiadaniu czarownicy lub czarodzieja z ciemnej strony. Różdżki z gruszy plasują się wśród najbardziej żywotnych i, co często udaje mi się zaobserwować, nawet po wielu latach intensywnego używania, mogą się prezentować niemal jak nowe. 

Heban 
To czarne drewno różdżkowe cechuje się imponującym wyglądem oraz reputacją, będąc wysoce dostosowanym do wszelkiej maści bitewnej magii oraz do transmutacji. Heban jest najszczęśliwszy w ręce tych, którzy mają odwagę być sobą. Najczęściej kogoś niekonformistycznego, wielkiego indywidualisty bądź outsidera, któremu dobrze z tym statusem. Właścicieli hebanowych różdżek można znaleźć zarówno w szeregach Zakonu Feniksa jak i wśród śmierciożerców. Z własnego doświadczenia wiem, że do hebanowej różdżki idealnie pasuje ten, kto będzie trzymał się swoich przekonań bez względu na zewnętrzną presję i niezachwianie będzie dążył do celu. 

Jabłoń
Różdżki z drewna jabłoni nie są produkowane w dużych ilościach. Są potężne i najlepiej dobierają się z odpowiednimi właścicielami o szlachetnych zamiarach i ideałach, gdyż to drewno źle współgra z czarną magią. Powiada się, że właściciel różdżki z jabłoni będzie kochany oraz długowieczny i zauważyłem, że często klienci o czarującej osobowości znajdą idealne połączenie z różdżką z jabłoni. Niezwykła umiejętność konwersacji z innymi magicznymi istotami w ich ojczystym języku również jest często wykazywana przez właścicieli takich różdżek, wśród których znajduje się autor książki „Trytony: Wszechstronny przewodnik dla ich języka i zwyczajów”, Dylan Marwood.

Jarzębina
Drewno jarzębiny zawsze było preferowane dla różdżek, a to ze względu na jego reputację – jest bardziej ochronne niż jakiekolwiek inne, i z mojego doświadczenia wynika, że sprzyja wszelkiego rodzaju zaklęciom obronnym, a zwłaszcza tym silnym i trudnym do przełamania. Powszechnie wiadomo, że żaden mroczny czarodziej czy czarownica nigdy nie był właścicielem jarzębinowej różdżki, a ja nie jestem w stanie przypomnieć sobie pojedynczej sytuacji, w której choćby jedną z moich jarzębinowych różdżek udało się czynić zło na świecie. Najbardziej szczęśliwie jarzębina dopasowana jest do człowieka posiadającego czyste serce i umysł, ale niech ta reputacja cnotliwej nie zrobi z nikogo głupka – te różdżki są równe każdej innej, a często są nawet od nich lepsze, wobec czego najczęściej przebijają inne w pojedynkach. 

Jesion
Jesionowa różdżka przynależy do jej jedynego pana i nie może zostać dziedziczona ani przekazywana przez pierwotnego właściciela, ponieważ wówczas utraci swoją moc i umiejętności. Ta tendencja jest ekstremalna, jeśli na dodatek rdzeniem jest jednorożec. Stare podania dotyczące różdżek rzadko odnoszą się do zamkniętych badań, ale odnalazłem stary rym dotyczący jarzębinowych, kasztanowych, jesionowych i leszczynowych różdżek (jarzębina plotkuje, kasztan poburkuje, jesion jest uparty, a leszczyna lamentuje) zawierający małą cząstkę prawdy. Te czarownice i czarodzieje, do których najlepiej pasuje jesion nie są, zgodnie z moich doświadczeniem, ludźmi chwiejnymi w stosunku do swojej wiary i celów. Jednakże, zuchwali lub zbyt pewni siebie, którzy często nalegają na wypróbowanie różdżek z tego prestiżowego drewna, będą zawiedzeni jej wynikami. Idealny właściciel może być uparty i oczywiście odważny, ale nigdy bezdennie głupi czy arogancki.

Jodła
Mój czcigodny dziadek, Gerbold Octavius Ollivander, zawsze określał różdżki z tego drzewa mianem „różdżek niedobitków”, ponieważ sprzedał je trzem czarodziejom, którzy później umknęli niezadraśnięci przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. Nie ma wątpliwości, że to drewno, pochodzące z najbardziej elastycznych drzew, daje różdżki, które od swych prawdziwych właścicieli wymagają wytrwałości i siły w dążeniu do celu, a pozostają biednym narzędziem w rękach tych, którzy są zmienni i niezdecydowani. Jodłowe różdżki są szczególnie odpowiednie do transmutacji i preferują właścicieli posiadających silny umysł, potrafiących się skoncentrować i, czasami, onieśmielających swoim zachowaniem. 

Kasztan 
To najciekawsze i najbardziej wieloaspektowe drewno, którego charakter znacznie się zmienia w zależności od rdzenia różdżki i na które wpływa też osobowość posiadacza. Kasztanowa różdżka jest pociągająca dla czarownic i czarodziejów, którzy są fachowymi treserami magicznych stworzeń, mają szczególny dar do Zielarstwa i tych, którzy są urodzonymi lotnikami. Jednakże, kiedy sparuje się z włóknem ze smoczego serca, może się okazać doskonałym partnerem dla tych, którzy zbytnio lubią luksus i dobra materialne, za to mniej uczciwie podchodzą do sposobu pozyskiwania owych dóbr. W przeciwieństwie do tego trzy kolejne głowy Wizengamotu posiadają różdżki z kasztanu i z jednorożcem, gdyż to połączenie wykazuje szczególne upodobanie wobec tych, którzy związani są ze wszelkiego rodzaju wymiarem sprawiedliwości. 

Klon
Często dociera do mnie, że ci, którzy zostali wybrani przez klon, są z natury podróżnikami i odkrywcami; to nie są różdżki do domu i preferują ambicję w swojej czarownicy bądź swoim czarodzieju, w przeciwnym razie ich magia będzie rosła w bólach i w nijaki sposób. Świeże wyzwania i regularne zmiany terenu doprowadzają te różdżki dosłownie do blasku, pławienia się we wzrastających, również u partnera, zdolniaściach i statusie. To piękne i pożądane drewno. Przez wieki klonowa różdżka przez wzgląd na jej jakość, plasowała się wśród najdroższych. Posiadanie klonowej różdżki przez długi czas świadczyło o statusie, a to przez wzgląd na jej reputację jako różdżki należącej do wielkich odkrywców. 

Leszczyna 
Wrażliwa różdżka. Leszczyna często odbija emocjonalny stan swojego właściciela i najlepiej służy panu, który rozumie i potrafi sobie radzić ze swoimi emocjami. Inni powinni być bardzo ostrożni, gdy obsługujący leszczynową różdżkę utraci panowanie nad sobą, albo będzie cierpiał z powodu poważnego rozczarowania, ponieważ ta różdżka wchłonie taką energię i rozładuje ją w nieprzewidywalny sposób. Pozytywnym aspektem leszczynowej różdżki, który więcej niż wynagradza drobne niedogodności jest fakt, że jest zdolna do wybitnej magii, gdy trafia w zręczne ręce i jest tak mocno oddana swojemu właścicielowi, że często „marnieje” (co oznacza, że wydala z siebie całą magię i odmawia dalszego służenia, przez co często wymagane jest wydobycie z niej rdzenia i włożenia go do innej oprawy, jeśli różdżka nadal jest potrzebna) przy końcu życia swojego mistrza (jednakże, jeśli rdzeniem jest włos jednorożca, nie ma już żadnej nadziei – różdżka będzie niemal na pewno „martwa”). Leszczynowe różdżki mają również unikalną zdolność do wykrywania wody pod ziemią i będą emitować srebrne, przypominające łzy obłoczki dymu, gdy będzie się przechodzić nad ukrytymi źródłami i studniami. 

Lipa srebrzysta 
To niezwykłe i bardzo atrakcyjne drewno na różdżki było bardzo modne w dziewiętnastym wieku. Popyt przewyższał podaż, wobec czego pozbawieni skrupułów wytwórcy różdżek barwili kiepskiej jakości substytut usiłując zrobić z nabywców głupków, wmawiając im, że ci nabywają lipę srebrzystą. Przyczyny owego pożądania tych różdżek nie ograniczały się jedynie do ich atrakcyjnego wyglądu, ale również wynikały z reputacji różdżek będących najlepiej odpowiadającymi jasnowidzom i biegłym w legilimencji – każda z tych sztuk jest tajemnicza – co w konsekwencji posiadaczowi różdżki z lipy srebrzystej nadawało znaczny status. Gdy popyt wzrósł do granic możliwości, wytwórca, Arturo Cephalopos, stwierdził, że powiązanie lipy srebrzystej z jasnowidztwem było „kłamstwem rozpowszechnianym przez handlarzy pokroju Gerbolda Ollivandera (mojego dziadka), którzy wypełnili swoje pracownie lipą srebrzystą i mają nadzieję na pozbycie się jej nadwyżki”. Ale Cephalopos był niedbałym wytwórcą oraz ignorantem i nikt – ani jasnowidz ani nie-jasnowidz - nie był zaskoczony, kiedy wypadł z biznesu. 

Modrzew
Silny, trwały i o ciepłej barwie, modrzew długo był ceniony jako atrakcyjne i potężne drewno różdżkowe. Jego reputacja jako dodającego odwagi i pewności siebie swojemu użytkownikowi, zapewniła mu zainteresowanie, które zawsze wykraczało ponad podaż. Jednakże, tej bardzo poszukiwanej różdżce jest niezwykle ciężko dopasować się do swojego idealnego właściciela i jest bardziej przebiegła w obsłudze niż wielu mogłoby to sobie wyobrazić. Zauważam, że modrzew zawsze daje różdżkę z ukrytymi talentami i prowadzącą do nieoczekiwanych efektów i pan, którego można opisać w ten sam sposób, jest tym, który na nią zasługuje. Często bywa tak, że czarownica lub czarodziej, do którego należy różdżka z modrzewiu może nigdy nie zdać sobie sprawy z pełni swoich znacznych talentów, dopóki nie zostanie sparowany z nią, a gdy to się stanie owe dopasowanie będzie wyjątkowe. 

Olcha
Olcha jest nieustępliwym drewnem, jednak odkryłem, że jej idealny właściciel nie jest ani zawzięty, ani uparty, lecz często pomocny, roztropny i w większości przypadków, sympatyczny. Podczas gdy większość drewien na różdżki poszukuje podobieństw w charakterze tych, którym będą najlepiej służyć, olcha jest niezwykła, ponieważ zdaje się pragnąć, jeśli nie przeciwnej, to zupełnie odmiennej natury, co czyni ją na pewno wyjątkową. Kiedy olchowa różdżka trafia w odpowiednie ręce, staje się wspaniałym, lojalnym pomocnikiem. Spośród wszystkich rodzajów różdżek, olcha najlepiej nadaje się do pracy z niewerbalnymi zaklęciami, z czego wywodzi się jej reputacja bycia odpowiednią dla najlepszych czarownic i czarodziejów. 

Orzech włoski
Wysoce inteligentnym czarownicom i czarodziejom zwykło się proponować na pierwszą próbę różdżkę z orzecha włoskiego, a to dlatego, że w dziewięciu przypadkach na dziesięć, tych dwoje odnajdzie w sobie idealną parę. Różdżki wykonane z orzecha włoskiego często można znaleźć w rękach magicznych innowatorów i wynalazców; to atrakcyjne drewno jest niezwykle wszechstronne i przystosowalne. Ze względów ostrożności należy dodać, jednakże, że o ile niektóre drewna są trudne do zdominowania i mogą odmówić rzucenia zaklęć, które są obce ich naturze, to różdżka z orzecha włoskiego, raz podporządkowana, będzie wykonywać wszelkie prace, których wykonania zapragnie jej właściciel, o ile jest on dostatecznie błyskotliwy. Cecha ta czyni różdżkę zabójczą bronią w rękach czarownicy lub czarodzieja pozbawionych sumienia, którzy mogą zasilać się wzajemnie w wyjątkowo niezdrowy sposób. 

Osika
Różdżka z osiki jest biała i drobnoziarnista oraz wysoko ceniona przez wszystkich wytwórców różdżek za jej stylowe podobieństwo do kości słoniowej i zazwyczaj wybitną zdolność do uprawiania czarów. Właściwy właściciel różdżki z osiki często jest znakomitym pojedynkowiczem albo jego przeznaczeniem jest nim być, ponieważ różdżka z osiki jest jedną z tych szczególnie nadających się do walecznej magii. Niesławny i sekretny osiemnastowieczny klub pojedynków, samozwańcze Srebrne Włócznie, uważano za taki, do którego przyjmowano jedynie właścicieli różdżek z osiki. Ze swojego doświadczenia wiem, że panowie osikowych różdżek są na ogół zdecydowani i zdeterminowani, najprawdopodobniej mają pociąg do zagadek i nowych rozkazów: to różdżki dla rewolucjonistów.

Ostrokrzew
Ostrokrzew jest jednym z rzadszych gatunków drewna na różdżki; tradycyjnie postrzegany jest jako ochronny, najszczęśliwiej pracuje z tymi, którzy mogą potrzebować pomocy przy opanowaniu tendencji do agresji i popędliwości. Równocześnie, różdżki z ostrokrzewu często wybierają na właścicieli tych, którzy są uwikłani w jakieś niebezpieczeństwo i duchowe poszukiwania. Ostrokrzew jest jednym z tych drewien, które zmienia się najdramatyczniej w zależności od rdzenia i jawnie trudne jest zgranie się tego drewna z piórem feniksa, ponieważ wybuchowość drewna ściera się z bezstronnością feniksa. W tych szczególnych przypadkach, kiedy takie dobranie okazuje się być idealne, nikt ani nic nie powinno stanąć tej różdżce na drodze. 

Sekwoja 
Jakościowego sekwojowego drewna na różdżki jest niewiele, w przeciwieństwie do stałego popytu na niego, a to ze względu na reputację drzewa przynoszącego szczęście swojemu właścicielowi. Jak to zwykle bywa z różdżkarstwem, ogół ludzi widzi prawdę do góry nogami: różdżki z sekwoi same w sobie nie są szczęśliwe, natomiast mocno ciągnie je do czarownic i czarodziejów, którzy posiadają godną podziwu zdolność do lądowania jak kot – na czterech łapach, dokonywania słusznych wyborów i wyciągania korzyści z katastrofy. Kombinacja takiej czarownicy/czarodzieja z sekwojową różdżką zawsze jest intrygująca i na ogół wyczekuję informacji o ekscytujących wyczynach, kiedy wypuszczam tak szczególnie dobraną parę z mojego warsztatu.

Sosna 
Prostowłóknista sosnowa różdżka zawsze wybiera niezależnego, będącego indywidualistą, pana, który może być postrzegany jako intrygujący i, być może tajemniczy, samotnik. Sosnowe różdżki lubią, gdy się ich używa w kreatywny sposób i w przeciwieństwie do kilku innych, nie mają nic przeciwko przystosowaniu się do nowych metod czarowania i zaklęć. Wielu wytwórców różdżek upiera się, że sosnowe różdżki są zdolne do wykrywania, i tym służą najlepiej, właścicieli, którym pisane jest długie życie, co mogę potwierdzić, ponieważ nigdy nie spotkałem się z żadnym panem sosnowej różdżki, który zmarłby w młodym wieku. Sosnowa różdżka jest jedną z tych, które są najbardziej wrażliwe, jeśli chodzi o niewerbalną magię. 

Sykomora
Sykomora daje poszukującą różdżkę, pragnącą nowych doświadczeń i tracącą swą świetność, gdy angażuje się ją w doczesne działalności. Oto dziwactwo tych ładnych różdżek, które się wypalają, gdy dopuści się, by stały się „znudzone” i wiele czarownic oraz czarodziejów, przysiadając w średnim wieku, jest wprawionych w zakłopotanie, gdy ich wierna różdżka staje w płomieniach będąc w ich rękach, gdy, po raz kolejny, poproszą ją o przywołanie kapci. Co można wydedukować, idealny właściciel sykomory jest ciekawski, pełen życia i żądny przygód i gdy różdżka zostanie sparowana z takim właścicielem, zademonstruje zdolność uczenia się i adaptacji, czym zasługuje sobie na właściwe miejsce wśród najbardziej cenionych na świecie drewien na różdżki.

Świerk
Niewprawni wytwórcy różdżek określają świerk mianem trudnego drewna, ale robiąc to, ujawniają swój brak zdolności. To prawda, że praca ze świerkiem, który daje różdżki źle łączące się z tymi, którzy z natury są ostrożni lub nerwowi, wymaga szczególnej zręczności, a staje się potencjalnie niebezpieczna przy plączących się palcach. Świerkowa różdżka wymaga mocnej ręki, ponieważ często się okazuje, że ma swoje własne wyobrażenia na temat magii, którą ma produkować. Jednakże, gdy świerkowa różdżka odnajdzie swoją parę – którą, zgodnie z moim doświadczeniem, stanowi śmiały miotacz zaklęć z dobrym poczuciem humoru – staje się wspaniałym pomocnikiem, mocno lojalnym wobec swojego właściciela i zdolnym do produkowania szczególnie kwiecistych i dramatycznych efektów. 

Tarnina
Tarnina, która jest bardzo niezwykłym rodzajem drewna na różdżki, ma reputację, z mojego punkty widzenia zasłużoną, najlepiej pasującej do wojownika. To niekoniecznie oznacza, że jej właściciel uprawia czarną magię (choć niewątpliwie ci, którzy ją uprawiają, będą cieszyli się cudowną mocą tarninowej różdżki) – tarninowe różdżki można znaleźć w posiadaniu aurorów jak i rezydentów Azkabanu. To ciekawa cecha krzaka tarniny, igrającego niegodziwymi cierniami, że rodzą się na nim najsłodsze jagody po najtwardszych mrozach i różdżki wykonanego z tego drewna zdają się potrzebować przejścia przez niebezpieczeństwo lub mękę z ich właścicielami, by stać się naprawdę do nich przywiązanymi. Po spełnieniu tego warunku, różdżka z tarniny stanie się tak lojalnym i wiernym sługą, jak tylko można sobie tego zażyczyć.

Topola
„Jeśli szukasz integralności, najpierw poszukaj pomiędzy topolami” – oto wielka maksyma mojego dziadka, Gerbolda Ollivandera, a moje osobiste doświadczenia z topolowymi różdżkami oraz ich właścicielami, całkowicie się pokrywa z jego własnymi. To różdżka, która polega, w swej konsekwencji, na sile i jednolitej mocy, zawsze najszczęśliwsza jest, gdy pracuje z czarownicą bądź czarodziejem o jasnej wizji moralnej. Jest taki stary, przejadły żart wśród mniejszych wytwórców różdżek, o tym, że różdżka z topoli nigdy nie wybierze polityka, ale w tym żarcie ukazuje się godna pożałowania ignorancja owych wytwórców: dwoje najznakomitszych Ministrów Magii, Eldritch Diggory i Evangeline Orpington, było posiadaczami świetnych, wykonanych przez Ollivandera, topolowych różdżek. 

Wawrzyn 
Powiada się, że wawrzynowa różdżka nie może dokonać niehonorowego czynu, jednakowoż wiem, że w pogoni za sławą (co nie jest niezwykłym celem dla tych, którzy najlepiej pasują do tych różdżek), wawrzynowe różdżki wykonują potężną i czasami śmiercionośną magię. Czasami mówi się o wawrzynowych różdżkach, że są one zmienne, ale to krzywdzące stwierdzenie. Wawrzynowa różdżka zdaje się być niezdolna do tolerancji lenistwa swojego właściciela i w takich przypadkach najłatwiej i najchętniej da się wygrać innemu. W innym razie trzyma się szczęśliwie pierwszej przypasowanej osoby na zawsze, a nawet posiada niezwykłą i ujmującą cechę spontanicznej emisji błyskawicy, gdy ktokolwiek spróbuje ją ukraść. 

Wiąz
Bezpodstawne przekonanie, że tylko czystej krwi czarodziej może wyprodukować magię z wiązowych różdżek, bez wątpienia zostało zapoczątkowane przez jakiegoś właściciela wiązowej różdżki, który poszukiwał sposobu na uwierzytelnienie swojego statusu krwi, gdyż ja sam znam idealne dopasowania pomiędzy wiązowymi różdżkami i czarodziejami mugolskiego pochodzenia. Prawdą jest, że wiązowe różdżki preferują właścicieli z prezencją, sprawnych magicznie i posiadających rodową godność. Ze wszystkich drewien na różdżki, wiąz, co wiem z doświadczenia, jest najmniej wypadkowy, prowadzi do najmniejszej ilości głupich błędów i produkuje najbardziej eleganckie zaklęcia i uroki; to wyszukane różdżki, w odpowiednich rękach zdolne do niezwykle zaawansowanej magii (co, znowu, jest wysoce pożądane przez tych, którzy są zwolennikami filozofii czystej krwi). 

Wierzba
Wierzba jest niezwykłym drewnem różdżkowym o uzdrawiającej mocy i zauważyłem, że idealnymi właścicielami wierzbowej różdżki są często osoby cechujące się (zwykle nieuzasadnioną) niepewnością, jednakże dobrze starający się ją ukryć. Podczas gdy wielu upartych klientów nalega na wypróbowanie wierzbowej różdżki (są urzeczeni jej atrakcyjnym wyglądem i uzasadnioną reputacją różdżki umożliwiającej zaawansowaną magię niewerbalną), moje konsekwentnie wybierają tych, którzy posiadają największy potencjał, aniżeli tych, co do których mają przeczucia, że mogliby się razem niewiele nauczyć. W mojej rodzinie od zawsze krąży przysłowie, że ten, przed kim jest najdłuższa droga, najszybciej pokona ją z wierzbą. 

Winorośl
Druidzi uważali za drzewo wszystko, co posiadało drewnianą łodygę, a winorośl tworzy różdżki o tak wyjątkowej naturze, że z radością kontynuowałem ich starożytną tradycję. Różdżki z winorośli plasują się wśród najmniej powszechnych i zaintrygowało mnie, że ich właścicielami prawie zawsze są czarownice i czarodzieje, którzy dążą do większego celu i mają wizje wykraczające ponad zwyczaje i wreszcie, najczęściej zadziwiają tych, co sądzą, że znają ich najlepiej. Różdżki z winorośli zdają się być silnie przyciągane przez osobowości z ukrytą głębią, a ja postrzegam je jako najbardziej wrażliwe, kiedy chodzi o natychmiastowe wyczucie potencjalnego dopasowania. Godne zaufania źródła donoszą, że różdżki te mogą emitować magiczne skutki przy samym wejściu odpowiedniego właściciela do pomieszczenia, w którym się znajdują, co jest fenomenem, który sam mogłem dwukrotnie zaobserwować w moim sklepie. 

Wiśnia
To bardzo rzadkie drewno na różdżki daje różdżkę o osobliwej mocy. Najbardziej cenią ją sobie uczniowie mieszczącej się w Japonii szkoły czarodziejstwa – Mahoutokoro, a ci którzy posiadają różdżkę z wiśni cieszą się specjalnym prestiżem. Zachodni nabywca różdżki powinien wypędzić ze swojego umysłu pogląd, jakoby różowe kwiaty żywego drzewa nadawały różdżce frywolności czy służyły jedynie ozdobie, ponieważ z wiśniowego drzewa często produkuje się różdżkę, która posiada prawdziwie zabójczą moc, niezależnie od rdzenia, choć jeśli połączyłoby się ją z włóknem ze smoczego serca, różdżka ta nigdy nie powinna się połączyć z czarodziejem, którego nie cechowałyby wyjątkowe opanowanie oraz siła umysłu. 

Udostępnij na Google Plus

About Strefa Czytacza

  Blogger Comment
  Facebook Comment

11 komentarze:

 1. Bardzo, ale to bardzo przydatny artykuł! Dzięki wielkie za tłumaczenie!

  Vanessa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Łuhuu nareszcie! Nie mogłam się doczekać tego artykułu :D
  Jest bardzo pouczający i daje wiele informacji na temat właścicieli danych różdżek.
  Dziękuję za przetłumaczenie i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam niezbyt chętnie nastawiona do tego artykułu, ponieważ już kiedyś pojawiło się jakieś tłumaczenie o różdżkach. Tamten artykuł był jedynym tłumaczeniem którego nie przeczytałam. Po prostu mnie znudził. Cieszę się, że jednak wzięłam się za powyższy artykuł, bo okazał się świetny! Dziękuję za przetłumaczenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak my :-) Zabierałem się za tłumaczenie jak pies do jeża, a tu proszę - zaskoczenie :-)

   Usuń
 4. Danielu, Natalio, z jakiego drewna są wasze różdżki? ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. mnie się zawsze marzyła hebanowa, ale o wiele bardziej pasuje mi winorośl... :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam pytanie , tłumaczycie też teksty z Pottermore z "proroka codziennego" ? Nie mogę ich znaleźć na waszym blogu ;c I , pisaliście kiedyś o książce kucharskiej z HP niestety nie ma jej jeszcze po Polsku , jak się nazywa (bo też nie mogę znaleźć)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W "Proroku Codziennym" pojawiały się relacje z tegorocznych Mistrzostw Świata w Quidditchu i wszystkie one są dostępne w dziale Pottermore. A ta książka to "The Unofficial Harry Potter Cookbook: From Cauldron Cakes to Knickerbocker Glory--More Than 150 Magical Recipes for Muggles and Wizards".

   Usuń
  2. Wielkie dzięki ! :D

   Usuń
 7. Rany! Świetny artykuł! Jestem tu od niedawna i za każdym razem mnie to powala. Nie mogę się doczekać następnego artykułu!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wielkie dzieki za wytłumaczenie tylu istotnych kwestii. producent okien kraków

  OdpowiedzUsuń